Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Febiofest 2015 aj s hviezdou z filmu Mirage!

Napísal na 18. marca 2015

Medzinárodný filmový festival Febiofest už po 22. raz prináša do slovenských kín klenoty, ale aj horúce novinky slovenskej a svetovej kinematografie.

febiofest_2015   V poradí už 22. ročník spomínaného filmového festivalu otvorí 20. marca 2015 hollywoodsky herec Isaach de Bankolé s filmom Mirage, v ktorom stvárnil hlavnú úlohu. Americký herec si na slávnostnom ceremoniáli prevezme od Asociácie slovenských filmových klubov Cenu za prínos svetovej kinematografii a Febiofest na jeho počesť uvedie v programe okrem novinky aj tri z jeho známych filmov, a to Hranice ovládania, Noc na zemi a Sama v Afrike. Febiofest odštartuje tento ročník v bratislavských kinách Lumiére, Mladosť, Artkino za zrkadlom, Filmovom klube 35 mm a A4priestore súčasnej kultúry a potrvá do 26. marca.

Organizátori rozdelili program tohto podujatia celkovo do dvanástich filmových sekcií, v ktorých sa premietne viac ako 100 filmov. Divákmi najnavštevovanejšia je sekcia Panoráma, novinkou však bude Panoráma V4. Tieto predstavia snímky ocenené na prestížnych svetových festivaloch, medzi nimi tiež napríklad aj film Aferim, ktorý je víťazom Strieborného leva na Berlinale 2015 konkrétne za najlepšiu réžiu.

Ďalej je profesionálne zaujímavou sekcia Súťaž krátkych filmov krajín V4, kde sa okrem filmárov zo Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska predstavia rovnako aj bieloruskí tvorcovia.  O ocenenie Najlepší krátky film sa bude uchádzať 24 filmov a jeden z nich si odnesie aj Cenu divákov.

Programovou novinkou je očakávaná Slovenská filmová krajina, do ktorej organizátori vybrali viac ako 20 filmov nakrútených slovenskými filmármi za posledné dva roky. Medzi divákmi je atraktívna sekcia Profily, ktorá tento rok predstaví kinotéku  Xaviera Dolana, Jany Ševčíkovej a Isaacha de Bankolé. V rámci tejto sekcie, bude aj vzdanie pocty slovenským režisérskym legendám Eduardovi Grečnerovi a Miloslavovi Lutherovi. Pre deti je pripravený Filmový kabinet deťom a milovníkom starších filmov urobia radosť zase Poklady filmových archívov. Hneď viaceré filmy sa dočkajú slovenských predpremiér.

isaach_de_bankole  Aj počas tohtoročného Febiofestu je pre záujemcov pripravený bohatý a pestrý program sprievodných podujatí.  Návštevníkov čaká kritický workshop, výstava filmových plagátov, štúdia tvorby bratov Lumiérovcov, krst knihy a DVD, ale aj večer, ktorý bude venovaný experimentálnej tvorbe. V tej sa navzájom proti sebe postavia analóg a digitál. Od slovenských producentov sa tiež dozvieme, čo pripravuje slovenská kinematografia na najbližšie obdobie.

Po premietaní v kinách sa festival presunie do celého Slovenska, kde napríklad v Banskej Bystrici, Košiciach, Martine, Prievidzi, ale aj v Trnave budú mať možnosť filmoví fanúšikovia zhliadnuť aktuálne novinky v klubovej filmovej produkcii, ako aj horúcich kandidátov na filmové ocenenia z prestížnych festivalov.

zdroje: www.citylife.sk a www.febiofest.sk

text: Martin Zachar


WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com