Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

EXKLUZÍVNE: Rozhovor s kapelou Lavagance

Napísal na 17. decembra 2012

TRNAVA. Rádio Aetter vám prináša exkluzívny rozhovor s kapelou LAVAGANCE. V tomto období vyšla ich nová pieseň Gabriel a my sme sa rozhodli,  že bude mať premiéru aj v našom rádiu. Naviac sme spravili  aj rozhovor s touto netradičnou a skvelou kapelou. A dozvedeli sme sa zaujímavé veci!

Čo máte nové?

Máme vonku náš nový singel Gabriel ku ktorému práve chystáme video s našim dvorným režisérom Braňom Spakom. Pripravujeme sa aj na náš Vianočný bratislavský koncert v Mmc, kde  sme si pripravili zopár prekvapení. To je asi v tejto chvíli všetko.

http://youtu.be/QdfadTwmTBQ

Ako by ste popísali váš nový singel Gabriel? Myslíte, že bude pravidelne hraný v slovenských komerčných rádiách?

Je to taká prirodzená reakcia na všetko čo sa momentálne okolo nás deje, vyrozprávaná rozprávkovym jazykom. Je v ňom krása aj magickosť , hĺbka aj ľahkosť. Má v sebe niečo povznášajúce. A odpoveď na otázku, či sa bude hrať, to človek nikdy nevie predpovedať. Uvidíme.

Natočíte Gabrielovi aj videoklip?

Samozrejme. Už sa pripravuje a natáčať by sme mali niekedy v  januári.

Prečo komerčné rádia nehrajú alternatívu, veď mnoho ľudí by sa tomu určite potešilo.

To je otázka skôr pre komerčné rádia.

Spolupracujete ešte s Eddiem Stevensom? Čo dal Eddie Lavagancu a čo dal Lavagance Eddiemu?

Myslím, že naša spolupráca prebehla v duchu uspokojenia určitých umeleckých rozmerov a vlastne to bola pre nás vo viacerých smeroch veľmi poučná a užitočná  spolupráca. Momentálne ale pracujeme sami.

Kedy plánujete vydať nový album?

Možno sa to podarí už na budúci rok.

V akom stave je momentálne slovenská alternatívna/undergroundová scéna?

Popravde ju až tak veľmi nesledujeme, venujeme sa hlavne tvorbe našich vlastných piesní. Takže to nevieme nejako objektívne zhodnotiť.

Plánujete nejakú sériu koncertov, respektíve, kde vás najbližšie uvidíme hrať?

Do konca roka máme vlastne už len tri vianočné koncerty so špeciálnym programom, kde je zaradený aj náš Depeche mode live set. Ak chcete, môžete nás vidieť 20.12. v bratislavskom MMC a 21.12. v Prievidzi. Veľmi sa na to tešíme. Máme radi Vianočné koncerty.

Čo je najlepšie na tom byť členom kapely Lavagance? Je to tvorba v štúdiu alebo koncertovanie?

Aj aj. Vtvorili sme si vlastný svet. Väčšinu času trávime v našom štúdiu, kde sa cítime veľmi komfortne, samozrejme bez koncertov by sme nemohli existovať.  Tam sa odohráva práve celá tá mágia.

Ktorú z vašich piesní hrávate najradšej?

To je veľmi individuálne, ale myslím, že Gabriel , Deep blue sea a Miles.

Predskakovali ste takým kapelám ako Duran Duran, Depeche Mode či Mando Diao? Čo ste si odniesli z týchto skúseností?

Zistili sme, že ľudia na našu hudbu reagujú v podstate všade rovnako, čo nás veľmi povzbudilo. Je teda jedno či sme robili predskokana Duran Duran alebo Mando Diao. Našu hudbu prijali všetci pozitívne. To dodá celej kapele silu a chuť robiť hudbu ďalej.

Kde čerpáte inšpiráciu?

Všade okolo. Vnútri aj vonku, hore aj dole.
Niektorí v štúdiu trávia väčšinu svojho času. Nahrávame a produkujeme totiž aj iných umelcov a skupiny. Okrem toho ešte pracujeme každý aj inde. A niekde pomedzi to si pokojne vyhradíme čas pre seba a kapelu a začneme pracovať ,ak je treba a máme inšpiráciu, aj na nových veciach.

 

 

Žáner, ktorý hráte, na Slovensku nerobí veľa ľudí. Bolo ťažké vybudovať si takú fanušikovskú základňu, akú máte?

Na toto sami nepoznáme odpoveď. Asi funguje určitý druh chémie 🙂 .

Stáva sa vám, že napríklad počas hrania na festivaloch, vás niektorí  ľudia nepoznali?  Predsa len viac vás poznajú vonku, než doma. Nie je vám to ľúto?

Určite sa to stáva a vždy nás poteší keď sa niekto ohlási po koncerte, že to čo hráme a našu kapelu vôbec nepoznal a bol celkom zasiahnutý. To je pekný moment 🙂 .

Dokážete z hrania vyžiť?

Z hrania nie, každý máme ešte iné zamestnanie.

Svoju tvorbu ponúkate zadarmo na internete, čo je u hudobníkov rarita. Prečo? Nemáte v pláne to zmeniť a myslíte si, že sa tento trend rozšíri?

Naše nové single sú dostupné na itunes a myslíme si, že tieto symbolické ceny nikoho neodradia, tak prečo nie.

Má ešte v čase mp3 –ok a pirátskeho sťahovania hudby význam predávať hudbu? Máte predstavu, ako bude hudobný biznis vyzerať napríklad o 10 rokov?

No CD-čka sú už asi pomaly mŕtve, všetci sťahujú hudbu v elektronickej podobe. Je to pohodlnejšie, človek to má hneď , nemusí nikam chodiť. Desať rokov je dnes veľmi dlhá doba na prognózy. Asi to bude tak, že všetko bude ihneď dostupné a všade na svete. No uvidíme ako to nakoniec bude. Však sa toho, dúfam, dožijeme. Potom si môžeme zaspomínať na staré časy 🙂 .

Čo plánujete v blízkej budúcnosti?

Ako sme už spomínali, klip ku Gabrielovi , vianočné koncerty a hlavne si oddýchnuť a načerpať silu do nového roka, trochu zalyžovať a tak… 🙂 .

Hrávate aj doma, aj v zahraničí. Na ktorý koncert spomínate najradšej a na ktorý by ste radšej zabudli?

Najradšej? …. to fakt neviem. Veľmi dobrý koncert bol toto leto na super festivale Grape na piešťanskom letisku. To bol naozaj úžasný koncert. A najhorší asi jeden ročník na Bažant na mlynoch kde nás zradila technika,  to bola katastrofa 🙂 .

Kapelou ste už nejaký ten rôčik. V niektorých prípadoch dochádza k ponorkovej chorobe. Dokážete si ešte spolu vyjsť len tak na pivo?

Samozrejme, momentálne máme asi najlepšie obdobie, čo sa týka našich vzťahov, ale my sme nemali nikdy nejaké problémy medzi sebou.

Vlastnými silami ste si dobudovali štúdio. Ako vznikla idea urobiť si to po svojom?

Vždy sme chceli mať slobodu a vlastné štúdio nám ju sčasti dáva. A inak ja osobne som miloval tu atmosféru odjakživ a kedže som sa zvukom aj odjakživa zaoberal,  čo si pamätám, prirodzene sme sa k tomu dopracovali.

Aký je rozdiel medzi Lavagance 2006 a Lavagance 2012?

Na toto odpovedáme vždy rovnako: sme starší a múdrejší. Akurát ten druhý bod zostáva vždy otázny:) .

Text: Magdaléna Švecová; Foto: Lavagance


Pokračovať v čítaní