Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Čaká nás od pondelka železničná apokalypsa?

Napísal na 15. novembra 2014

TRNAVA. 17. november je pred dverami. Tento rok sa s týmto dátumom nespája len 25. výročie Nežnej revolúcie, ale aj zavedenie bezplatnej vlakovej prepravy pre študentov a dôchodcov. Cestovné lístky s nulovou hodnotou, preplnené vlaky, a samozrejme stres z každého cestovania budú o 2 dni našou realitou.

Pred pár týždňami vláda Róberta Fica schválila bezplatné cestovanie vo vnútroštátnej železničnej osobnej doprave. Od 17. novembra 2014 budú mať nárok na prepravu zadarmo deti od 15 rokov, žiaci a študenti denného štúdia do 26 rokov, ako aj osoby, ktoré dovŕšili 62 rokov a všetci poberatelia dôchodkov podľa zákona o sociálnom poistení.2164200_vlak-vlaky-zadarmo-stanica-zeleznice-listok-student-dochodca-fico-ziak-zeleznice-slovensko-crop

Vlaky zadarmo by mali vyjsť Slovensko ročne na 250 miliónov eur.

Aby študenti a dôchodcovia mohli naozaj cestovať zadarmo musia si vybaviť bezplatný preukaz. Hneď na začiatku sa objavili problémy s registráciou, pretože množstvo záujemcov systém nezvládal.

Študentom stačí predložiť na železničnej stanici ISIC a občiansky preukaz. V priebehu 5 minút pracovníci železničnej stanice vystavia bezplatný preukaz.

Od 10. novembra 2014 spustila Železničná spoločnosť Slovensko elektronickú registráciu pre dve skupiny cestujúcich. Túto možnosť môžu využiť dôchodcovia a študenti, ktorí sú už držiteľmi bezkontaktných čipových kariet s aktivovanou dopravnou časťou na vlak (v našom prípade ISIC). Návšteve železničnej stanice sa aj tak nevyhnú, pretože si tam musia vyzdvihnúť papierový preukaz.

Ak ste si mysleli, že vybavením preukazu to skončilo a nebudete musieť stáť v rade na lístky, mýlite sa. Na železničnej stanici Vám pri každej ceste vydajú cestovný lístok s nulovou hodnotou, bez neho nebudete môcť realizovať cestu zadarmo. Samozrejme je možné si „kúpiť“ lístky aj cez internet od 17. novembra. Je ale potrebné mať vyriešenú registráciu, poprípade aj preukaz na bezplatnú prepravu.

vlak-stanica-zeleznice-doprava-bratislava-nestandard2

Jednou z najdôležitejších otázok je v akých vlakoch budeme môcť zadarmo cestovať. Bezplatná preprava bude možná vo vozňoch 2. triedy v regionálnych aj diaľkových vlakoch realizovaných na objednávku štátu. Súčasne bude bezplatná preprava viazaná na konkrétneho cestujúceho, na konkrétnu trasu a deň, ako aj cestovný lístok s nulovou hodnotou. V regionálnych vlakoch (osobné vlaky, regionálne expresy) bude cestovanie flexibilné na ktorýkoľvek vlak v daný deň. Vo vybraných kategóriách diaľkových vlakov (Rýchlik, Expres, EuroNight, EuroCity) bude bezplatné cestovanie viazané aj na konkrétny vlak /spoj. Neplatí to pre povinne miestenkové IC vlaky. Čo sa týka súkromného RegioJetu bezplatne sa bude dať cestovať len na trase Bratislava – Dunajská Streda – Komárno v oboch smeroch.

V súvislosti s cestovaním zadarmo bude posilnená doprava na niektorých tratiach, ale zavedú sa aj nové vlaky. Od 14. decembra 2014 bude na koľajniciach jazdiť ďalších 103 vlakov.

Už od začiatku vzbudzovala táto téma ohnivé diskusie, nie len v parlamente, ale aj medzi obyčajnými ľuďmi.

Aký majú nato názor študenti?

Alena, Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave

„Myslím si, že bezplatná vlaková preprava nie je práve najšťastnejší nápad. Hoci som zachytila informáciu, že by mali posilniť linky, aj tak si to neviem predstaviť. Osobne nejazdím vlakom až tak často, ale viem, že je to jeden z najväčších problémov v našom štáte a nemyslím si, že sa týmto niečo vyrieši. Študentov a dôchodcov je veľa a neviem si predstaviť, že by mali cestovať osem hodín z jedného konca republiky na druhý vo vozňoch, ktoré kedysi prepravovali našich prarodičov. Ak chceli nejakú zmenu, tak mali dať väčšiu zľavu na ISIC-ky.“

Anna, Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave

„Myslím si, že preprava na krátke vzdialenosti je v pohode, ale keďže som z východu je to o dosť horšie. Vzhľadom nato, že vlaky budú určite preplnené, som zvedavá ako to bude celé fungovať, lebo mi to príde nedomyslené.“

Peter, Katolícka univerzita Ružomberok

„Vlaky zadarmo mi vyhovujú hlavne po finančnej stránke. Ale niekto to na daniach musí zaplatiť tak či tak, čiže celkom zadarmo to nie je. Ďalej je nevýhodou, že vlakom zadarmo môžu cestovať aj študenti, ktorí nie sú občanmi Slovenskej republiky.“

Martina, Technická univerzita Košice

„Podľa mňa je to úplná hlúposť. Teraz sú ľudia vo vlakoch natrieskaní ako sardinky. Nechcem si predstaviť čo to bude od pondelka. A taktiež je to nefér pre tých, ktorí cestujú autobusom a nemajú možnosť cestovať vlakom. Ja osobne si radšej lístok zaplatím, aby som mohla sedieť vo vlaku a nebudem sa musieť tlačiť.“

Aj keď je už množstvo informácií v obehu, väčšina z nás aj tak stále nevie ako to bude reálne fungovať. Je ale isté, že začiatok tohto týždňa bude veľmi hektický. Preto si treba pripraviť riadnu dávku trpezlivosti a možno aj trochu viery, že železničná doprava nápor cestujúcich ako tak zvládne a nenastane apokalypsa.

 

Text: Gabriela Hodálová

Foto: Internet


Pokračovať v čítaní