Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Aký bol súboj Laudu a Hunta na plátne?

Napísal na 20. októbra 2013

K nedeľnému popoludňajšiemu programu patria v niektorých domácnostiach zvuky motorov, pohľady na kolesá a dych vyrážajúce súboje pretekárov na „strojoch“. Formula 1 sa teší celosvetovej popularite už dlhé desaťročia. Nečudo, že verejnosť priťahuje k obrazovkám a k tratiam neustále riziko jazdcov, veď aj obyčajný prejazd zákrutou môže pri nebezpečnom manévrovanírivali skončiť tragicky. Majstri sveta v tomto športe tak majú po vybojovaní titulu zaručenú „nesmrteľnosť“ a status legendy.

V tejto sezóne už Vettelovi vezme titul len zázrak. Nie v tak dávnej minulosti dominoval na okruhoch Michael Schumacher. A kedysi to bol iný nemecky hovoriaci jazdec – chlapík, ktorého môžete zazrieť na každom okruhu aj teraz, avšak len v zákulisí. Každý, kto kedysi privoňal k tomuto športu, musí pri mene Niki Lauda pocítiť obrovský rešpekt.

36553-8093048-2

Rivalita medzi Nikim LaudomJamesom Huntom je ústredným motívom celej snímky. Aj keď pôjde o štvorkolesové mašiny, nečakajte nič na spôsob série Rýchlo a zbesilo. Autá budú len dotvárať atmosféru a spestrovať rivalitu medzi vtedajšími esami motošportu.

Ak ste niekedy rozmýšľali nad tým, kedy je vhodné nemať dostatok informácii o nejakej udalosti, tak toto je to správne miesto. Vedel som, ako súboj o titul majstra sveta v roku 1976 dopadol, vedel som, za akých podmienok a kto vyhral. Napriek tomu vo filme nechýbalo napätie. Bol natočený viac, než zaujímavo. Počas dvoch hodín sa nudiť nebudete. Uvidíte rivalitu, založenú na dlhoročnej konkurencii dvoch chlapov, ktorí boli čiernymi ovcami svojich rodín, no dokázali to, čo si zaumienili. Disciplína jedného z nich vyráža dych, ten druhý si s týmto pojmom príliš nepotykal. Obaja sú si vedomí svojich kvalít a jeden pred druhým sa snažia dokázať, že práve im patrí najvyššia priečka na pódiu víťazov.

Daniel Brühl as Niki Lauda in Rush: 'Niki is very sharp and honest, he never repeats himself.'

Režisér Ron Howard, ktorý kedysi poslal Toma Hanksa do vesmíru v Apolle 13 a následne priviedol na plátna kontroverzný Da Vinciho kód, si opäť vzal veľké sústo. Ale nie tak veľké, aby ho nezvládol. Havárie zobrazoval čo najvernejšie tým skutočným, scény pôsobili dôveryhodne. Podoba Daniela Brühla (Bátoryčka: Krvavá Grófka, Nehanební Bastardi) a Chrisa Hemswortha (Snehulienka a lovec, Thor) na Nikiho Laudu a Jamesa Hunta bola šokujúca rovnako ako zábery z lekárskych procedúr v nemocnici. V pozadí si svoj honorár „odohral“ skladateľ Hans Zimmer, a  tým len podčiarkol atmosféru jedného z najlepších filmov tohto roka.

1839327_rushmovie-comDráma, v ktorej spočiatku trochu vyrušovalo klišé, bola skutočnou lahôdkou. Kritici, diváci a dokonca samotní pretekári boli nadšení a my im dávame za pravdu. Nie je to ani 3D, nehrajú v tom najslávnejšie mená Hollywoodu, ale… Rivali vás pohltia. Nudiť sa nebudete. Naše hodnotenie? 90%. Na toto sa určite oplatí ísť do kina!

 

 

 

Napísal: Ján Janočko


Pokračovať v čítaní

Další článok

aaaa


WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com