Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!



107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

5 filmov, ktoré môžeme označiť za najlepšie všetkých čias

Napísal na 20. decembra 2022

Je ťažké vybrať len pár snímok, ktoré sa naozaj oplatí pozrieť. Na webe je niekoľko rebríčkov či už slovenských alebo zahraničných, ktoré sa navzájom líšia. My sme pre vás vybrali päť najlepších filmov s nestarnúcimi príbehmi a hviezdnym obsadením, pri ktorých je hriech si ich nepozrieť.

V našom rebríčku je päť filmov, ktoré sme zozbierali z rebríčkov slovenských, českých ale aj svetových filmových webov. Vyberali sme snímky s rôznorodými tematikami, tak aby si každý divák a filmový nadšenec prišiel na svoje.

5. Pán prsteňov: Návrat kráľa

Na piatej priečke sa umiestnil film z roku 2003 Pán Prsteňov: Návrat Kráľa. Snímka je poslednou časťou trilógie Pán prsteňov podľa knižnej predlohy spisovateľa J.R.R. Tolkiena. Počas filmu môžeme sledovať dve dejové línie. V jednej pozorujeme akčný boj o Stredozem. Druhá sa zameriava na snahu Froda dostať sa do Mordoru a zničiť Prsteň. Fakt, ktorý spája tieto dve dejové línie je ten, že Frodo má namierené zničiť zlú moc v podobe prsteňa do domoviny Temného pána. Ten sa pripravuje na vojnu s ostatnými národmi Stredozeme.

Film sa natáčal od roku 2000 na Novom Zélande. Kritici pritom vyzdvihujú najmä to, ako autenticky a kontrastne dokázala produkcia predeliť jednotlivé dejové línie na pozadí krajiny. Premiéra posledného dielu trilógie Pána Prsteňov pomohla aj turizmu na Novom Zélande. Ten vzrástol o 1000 percent, čo malo dopad aj na kurz miestnej meny.

4. Schindlerov zoznam

Na štvrtej priečke sa v našom rebríčku umiestila vojnová dráma Schindlerov zoznam z roku 1993 od režiséra so židovskými koreňmi Stevena Spielberga.  Film je inšpirovaný skutočnými udalosťami podľa knižnej predlohy spisovateľa Thomasa Keneallyho.

Schindlerov zoznam rozpráva príbeh o členovi NSDAP, ktorý prichádza do Poľska aby mohol zarábať z vojnovej mašinérie. Skupuje továreň na smaltový riad, ktorá je na okraji krakovského geta. Oskar sa rozhodol zamestnávať v nej práve židov. To sa nepozdáva správcovi geta, dôstojníkovi SS  Amonovi Göthovi. Ten nenávidí Židov a domnieva sa, že Schindler sa im snaží pomáhať. Počas vojny fabrika prosperuje a zamestnaní Židia nemusia ísť do transportov.  V príbehu nastane zvrat v momente, keď príde rozkaz na vyľudnenie továrne.

Príbeh Oskara Schindelera inšpiroval herečku, ktorá si zahrala Dievčatko v červenom kabáte aby sa v roku 2022 po vpáde Ruska na Ukrajinu stala koordinátorkou pomoci pre ukrajinských utečencov. Zorganizovala tiež verejnú zbierku a na svojom instagramovom účte zverejnila fotografiu seba vo filme, kde mala na sebe ikonický červený kabátik. Na snímke kabát prefarbila na modro a pozadie na žlto, teda do farieb ukrajinskej vlajky.

3. Zelená míľa

Na tretej priečke sa umiestnila americká mysteriózna dráma z roku 1999 s názvom Zelená míľa v réžii Franka Drabonta podľa románu Stephena Kinga. Dielo získalo hneď niekoľko cien, medzi nimi aj cenu pre najlepších vedľajších hercov, cenu pre réžiu alebo najlepšiu hudobnú produkciu.

Príbeh sa odohráva v časti väznice, ktorej hovoria Posledná míľa. Názov získala podľa toho, že v Bloku- E sú ubytovaní väzni, ktorých odsúdili na trest smrti, popravu elektrickým kreslom. Je to teda ich posledná zastávka života. Blok- E má zelenú podlahu a z toho vyplynul aj názov filmu. Na zelenú míľu privážajú odsúdeného Johna Coffeyho, ktorého stvárnil Michael Clarke Duncan. John je muž čiernej pleti, mentálne zaostalý a negramotný. Odsúdený je za znásilnenie a vraždu dvoch malých dievčat. Herec Tom Hanks stvárnil v diele empatického väzenského strážcu Paula Edgecomba.

Hlavné postavy strážcu a väzňa mali stvárniť pôvodne iní herci. Je až nemožné predstaviť si v týchto úlohách iných hercov ako Toma Hanksa a Michaela Duncana. Na rolu väzenského strážcu pozval režisér herca Johna Travoltu. Ten to odmietol a Tom Hanks získal túto rolu vďaka tvorcovi knižnej verzie príbehu Stephanovi Kingovi. Postava Johna Coffeyho robila účastníkom castingu už od začiatku problémy.  O tejto role sa včas dozvedel herec Bruce Willis, ktorý hneď vedel, kto by sa na túto úlohu hodil. Kontaktoval preto svojho bývalého kolegu, s ktorým si zahral vo filme Armagedon, Michaela Clarka Duncana. 

 Rola väzenského strážcu bola najprv navrhnutá hercovi Johnovi Travoltovi. Zdroj: netlix.com

2. Pelíšky

Podľa českých a slovenských divákov sa na vysokej priečke umiestila česká komédia Pélišky z roku 1999, ktorú režíroval Ján Hřebejk. Aj toto dielo dali do filmovej podoby podľa knižnej predlohy Petra Šabacha. Pelíšky je kultová záležitosť, ktorá utkvela v pamäti takmer všetkým Čechom a Slovákom aj vďaka hviezdnemu obsadeniu. V snímke sa ukázali známe mená ako Miroslav Donutil, Jiří Kodet, Bolek Polívka, Emília Vášáryová alebo Eva Holubová.  

Komédia zasadená do 60 rokov minulého storočia je rozprávaním o rodinných trapasoch, traumách a hádkach. Na intenzite prežívania jednotlivých udalostí pridáva fakt, že dej sa odohráva vo vianočnom období. Zdrojom množstva hádok je aj to, že v jednom paneláku žijú 2 rodiny, ktorých hlavy, otcovia, majú odlišné politické názory.    

Na natáčaní filmu a počas hereckých skúšok panovala veľmi priateľská a príjemná atmosféra. Na tom sa zhodli všetci herci. Prispela k tomu všeobecná a profesionálna súhra samotných hercov ale aj štábu. Účastníci natáčania sa zhodli na tom, že k tomu dopomohla aj pokojná povaha a vystupovanie režiséra Jana Hřebejka.

V jednom paneláku žijú 2 rodiny, ktorých otcovia majú odlišné politické názory. Zdroj: Pluska.sk

1. Forrest Gump

Aký je tvoj obľúbený film? Ktorý film ti utkvel v pamäti? Ktorý film dokážeš pozerať dookola a dookola? Odpoveďou na tieto otázky je u množstva ľudí Forrest Gump.  Niet divu, že toto kinematografické dielo obsadzuje na viacerých priečkach prvé miesto. Tento rebríček nie je výnimkou. Film vznikol v roku 1994 a režíroval ho Robert Zemeckis. Rovnako ako všetky ostatné diela z nášho rebríčka, aj tento vznikol podľa knižnej predlohy. Inšpiráciu si vzali od spisovateľa Winstona Grooma. Snímku nominovali na trinásť ocenení Oscara, z ktorých získala šesť.

Dej sa točí okolo prostoduchého chlapca Forresta Gumpa. Vyrastal s matkou, ktorá si veľmi dobre uvedomovala jeho mentálnu slabosť, a preto sa ho snažila vyzbrojiť užitočnými radami, ktoré chlapca sprevádzajú po celý život. V detstve spoznal dievča Jenny, s ktorou sa spoločne stali nerozlučnými priateľmi. Ich životné cesty sa počas celého filmu neustále spájajú a rozchádzajú.  Z tejto slávnej snímky pochádzajú aj nestarnúce citáty ako: „Pre hlupáka každý hlúpy,“ alebo: „Život je ako bonboniéra, nikdy nevieš, čo ochutnáš.“

Produkcia mala pre tento film rozpočet 55 miliónov dolárov. Po prvých premiérach, spoločnosť Paramount Pictures zarobila na snímke približne 667 miliónov dolárov. Napriek tomu dielo vyhlásila za komerčný neúspech a nevyplatila spisovateľovi pôvodného diela jeho podiel na zisku. Ten, kvôli tomuto kroku nepovolil sfilmovanie pokračovania príbehu z roku 1995 Gump and Co.


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár