Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Zlaté Glóbusy 2021: Ceny ovládol Netflix a téma rasovej rovnosti

Napísal na 5. marca 2021

Cez víkend sa uskutočnilo 78. odovzdávanie filmových a televíznych cien Zlatý glóbus. Tohtoročný ceremoniál bol pre koronavírus posunutý o takmer dva mesiace. Zlaté glóbusy 2021 boli ovplyvnené nielen pandémiou, ale aj atmosférou počas galavečera.

Moderovania virtuálneho slávnostného večera sa ujali komičky Tina Fey a Amy Poehler, ktoré sa nachádzali na opačných pobrežiach USA, konkrétne v Los Angeles a v New Yorku. Ceny, ktoré udeľuje HFPA – Hollywoodska asociácia zahraničných novinárov, sa vo všeobecnosti považujú za akýsi indikátor úspechu pred Oscarmi. Všetci nominovaní herci a umelci sa z pohodlia svojich domovov alebo hotelov stretli na Zoome.

Najväčší úspech zaznamenala streamovacia služba Netflix. Aj vďaka pandémii pozbierala ceny až v desiatich kategóriách, čo ďaleko predstihlo všetky ostatné služby. Ďakovať môže predovšetkým dvom svojim úspešným produktom The Crown a The Queen’s Gambit, ktoré ovládli seriálovú časť oceňovania. Ďalšie sošky jej zabezpečila svojim hereckým výkonom Rosamund Pike v snímke I Care a Lot a najlepší scenár za drámu Trial of the Chicago 7.

Víťazi a porazení

Trochu prekvapujúco ovládli odovzdávanie filmy Nomadland a Borat Subsequent Moviefilm. Nomadland, roadmovie o dôchodkyni, ktorá cestuje naprieč USA v dodávke, získal ocenenie za najlepšiu drámu a réžiu. Jeho režisérka Chloé Zhao sa tak stala prvou ženou, ktorá získala toto ocenenie od roku 1984. Snímka o Boratovi naopak bodovala v druhej hlavnej kategórii – najlepšia komédia/muzikál. Cenu si odniesol aj predstaviteľ hlavnej postavy Sascha Baron Cohen.

Celkovo najúspešnejším dielom sa stal spomínaný seriál The Crown, ktorý získal štyri ceny za najlepší dramatický seriál, herca, herečku a herečku vo vedľajšej úlohe. Na druhej strane, veľké sklamanie prežívajú tvorcovia drámy Mank, nominovanej až v šiestich kategóriách. Snímka o scenáristovi kultového filmu Občan Kane vyšla nakoniec v roli veľkého favorita naprázdno.

Dusná atmosféra a dojímavé odkazy

Viaceré celosvetovo uznávané stránky a odborníci zaoberajúci sa tematikou filmu zhodnotili, že galavečer odovzdávania cien Zlaté glóbusy 2021 nemal takú úroveň, aká by mu prináležala. Divné zábery, technické problémy a nudný obsah bol len malou časťou nevydarenej práce organizátorov. K spokojnosti divákov a umelcov nepridala ani atmosféra, ktorá sa niesla v duchu kritiky asociácie udeľujúcej ceny po tom, ako sa zistilo, že v jej radoch nie je ani jeden žurnalista tmavej pleti.

Príležitosť vyjadriť sa k tejto téme vo svojej ďakovnej reči využila aj laureátka ceny za celoživotný prínos Jane Fonda. Medzi iným vyzdvihla filmy s afroamerickým obsadením a poukázala na dôležitosť diverzity medzi ľuďmi. Najemotívnejším momentom noci bola ale jednoznačne dojímavá reč manželky zosnulého herca Chadwicka Bosemana, ktorá chytila za srdce množstvo hercov na obrazovkách. Predstaviteľ Čierneho pantera získal zlatý glóbus za hlavnú úlohu vo filme Ma Rainey’s Black Bottom.

Zdroje: YouTube, cnbc.com, refresher.sk, noizz.aktuality.sk


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár