Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Trnavskí študenti: Cítime zodpovednosť. Zodpovednosť za to, aby študenti dostali to, čo očakávajú

Napísal na 25. októbra 2016

Onedlho zažije Trnava opäť jednu z tých veľkých akcií typu – všetci študenti pod jednou strechou. Možno pre niekoho šokujúce, ale tieto akcie pripravujú pre študentov, tiež študenti. Tento rok oslavuje Univerzita sv. Cyrila a Metoda 20. výročie svojho vzniku. Nie vždy mala aj ona spoločné beánie s inými vysokými školami. Je to výnimočná myšlienka. Za tým všetkým však stojí dlhý rad ľudí, ktorí túto mega akciu pripravujú. My sme vyspovedali jedného z organizátorov, študenta FMK UCM Martina Vanka.

vankoAko sa študent ako ty dostal k organizácii takejto veľkej akcie?Odkedy som prišiel v roku 2012 na FMK UCM, tak som vždy inklinoval k organizácii eventov pre vysokoškolákov a vo voľnom čase som sa venoval sociálnym sieťam, písal som rôzne články, statusy, pridával fotky. Keď prišli chalani z MTFky a UCMky s nápadom robiť takéto eventy v Trnave, a to nielen na pôde školy, ale lokálne pre celú Trnavu a pre všetkých vysokoškolákov, oslovili ma, či by som s nimi nechcel spolupracovať. Že oni vybavia, zariadia a ja mám spropagovať, napísať, predať a komunikovať s partnermi či s médiami. Vyskúšali sme prvú spoluprácu na 1. Plese študentov Trnavy a vyšlo to. Odvtedy sme toho zorganizovali už viac, našli sme spôsob komunikácie, ktorý nám vyhovuje, a predovšetkým, naučili sme sa robiť kompromisy – a to pri akciách organizovaných pre 1500+ ľudí je naozaj dôležité.

Takže ty len prídeš, spropaguješ, odkomunikuješ. To je asi veľmi dôležité robiť reklamu pre takýto typ akcie. Je len toto tvoja hlavná úloha?

V prvom rade je to veľká zodpovednosť. Zodpovednosť za to, aby študenti dostali to, za čo si zaplatili. Pokiaľ si platím za top akciu tohto roka, tak po skončení tejto akcie chcem s takýmto pocitom aj odchádzať. V organizačnom tíme si nedelíme úlohy štýlom ty spravíš toto, ja spravím toto. Za tie 2 roky organizácie rôznych eventov už vieme triezvo zhodnotiť, komu čo ide lepšie. Nikto z nás nemá problém spraviť čokoľvek, ale už vieme, že chalani ovládajú technické zabezpečenie takejto akcie, a tak riešia bary, stage a všetky veci s tým spojené. Mne ide celkom dobre gramatika a komunikácia s ľuďmi prostredníctvom sociálnych sietí. Takže v prvom rade som ja ten, ktorý niečo napíše, či už nejakú tlačovú správu, ktorú pošle do médií, alebo nejaký status, ktorý vyhodíme na facebooku. Všetko to ide ruka v ruke, vzájomne si pomáhame a dopĺňame sa.

Ples študentov Trnavy je najväčší ples v meste. Beánia trnavských študentov je tiež megalomanská akcia. Je ťažké zorganizovať tento typ veľkej akcie pre 2-tis. ľudí?

Či je to ťažké? Nemyslím si, že je to o tom, či to je náročné, alebo nie. Pokiaľ organizujeme event pre ľudí, resp. študentov, ktorí sa chcú baviť, ktorí majú radi masové akcie, tak všetko ide jednoduchšie. Podstatné je zohnať partnerov, lebo každý, kto už niečo takéto väčšie organizoval vie, že slovo ťažké sa dá použiť v otázke financií. Áno, bez financií to je ťažké, pokiaľ nechceme, aby to bola študentská akcia, na ktorú bude vstup 25 eur, aby sme všetko hladko vykryli. Snažíme sa vždy cenu nastaviť tak, aby bola prijateľná pre všetkých študentov. Tento rok začíname na sume 8 eur (prvých 300 lístkov bude však za 7 eur). Je to aj vďaka našim partnerom. V prvom rade by sme chceli poďakovať nášmu generálnemu partnerovi SMART TAXI TRNAVA, a ďalej všetkým ostatným, či už spoločnosti MH REPRO, ktorá sa nám stará o tlač všetkých propagačných materiálov, alebo napríklad aj Univerzite sv. Cyrila a Metoda, ktorá nás takisto podporuje. Netvrdím, že všetko je ľahké, avšak s partnermi, s podporou od školy a podporou od pártychtivých študentov to ide ľahšie. Robíme to predsa pre nich.14a

Myslíš, že v Trnave sú lepšie akcie ako povedzme v Bratislave?

Nedovolím si hodnotiť, čo je lepšie, čo je horšie. 100 ľudí, 100 chutí. Niekto si môže povedať, že to, čo robíme v Trnave ako Trnavskí študenti je TOP a pre niekoho je to strata času a radšej sa ponorí do štúdia. Zažil som už zopár akcií aj v Bratislave, ale pre mňa osobne je Trnava srdcovka. Trnavu považujem za malé-veľké mesto a v tom vidím jej veľkú výhodu. Každá z univerzít v našom meste, či už UCM, alebo Trnavská univerzita či MTF ponúka svojim študentom kvalitné vzdelanie. Keď sa medzi všetkými študentmi nájdu tí správne naladení ľudia, ktorí sa chcú minimálne raz za semester poriadne odviazať, tak vtedy si povieme, že to, čo robíme má svoj význam.

Dobre, už vieme, že za všetkým je veľký kus práce a to čo študent vidí na mieste je len vrchol ľadovca. Na začiatku sa však asi tvorí program. Koho oslovíte akých interpretov či študentov. Kto rozhoduje o tom, aký bude program?

Rozhodujeme o tom v prvom rade my. Aj my sme študenti, takže aj my sme cieľová skupina našich eventov. Vždy si predstavujeme, ako v tom prvom rade stojíme a tancujeme my, takže dávame dokopy návrhy, že na ktorého interpreta či DJa by sme sa chceli aj my odviazať. Jasné, že v ten samotný večer nie sme zrovna najväčší parketové levy, ale keď vidíme, ako sa ostatní študenti bavia, a že to bola dobrá voľba, vnútorne nás to veľmi teší. Okrem toho sa všetci pohybujeme v určitých skupinách študentov, či už chalani v študentskom klube AMOS, alebo ja v rádiu Aetter. Pýtame sa našich kolegov, kamarátov, spolužiakov, čo by povedali keby. NIKDY, a to naozaj nikdy sa nevyhovie všetkým, ale pokiaľ sa aspoň 75 % študentov zhodne, že toto by bola pecka, tak ideme do toho. Tento rok sme zaviedli aj novú vec, a to podpora talentov z radu študentov. Chceme ukázať, že aj medzi nami sú šikovní študenti. Preto sme si spravili taký minikonkurz na DJa a na záver po fenomenálnom DJ EMTYDEE zahrá svoj krátky set aj mladý študent DJ MADET. Ak sa to osvedčí, budeme v tom určite pokračovať.

Tento rok ste stavili na Horkýže, čo mnohých potešilo. Ako vám napadli práve Slíže?

Lebo Horkýže slíže sú srdcovka. Naozaj si myslím, že väčšina z nás na nich vyrastala a všetci poznáme ich najväčšie vypalováky. Okrem toho si nespomínam, kedy naposledy hrali v Trnave, a tak sme sa spýtali aj nášho najbližšieho okolia a všetci jednoznačne tvrdili, že by to bolo mega. Jasné, že je jednoduchšie tam šupnúť nejakého TOP slovenského DJa, nech hrá celú noc, a všetci budú tancovať. No keď zavoláte nejakého známeho interpreta, ktorého skladby ľudia poznajú, má to väčšiu pridanú hodnotu. Už teraz vidím, ako celá športová hala spieva, že majú všetci v **** na lehátku. 😀

Aké máš očakávania pár týždňov pre akciou?

Hovorí sa, že je lepšie nemať absolútne žiadne očakávania. No, keď si pozriem event na facebooku Beánia trnavských univerzít a vidím, koľko ľudí sa chystá, že sa všetci už pýtajú na lístky a boja sa, že bude vypredané, nemôžem skrývať pocit, že sa neskutočne teším. Keďže je to prvá veľká akcia v tomto semestri, verím, že účasť prekoná naše všetky doterajšie eventy a my budeme namotivovaní pripravovať už v poradí 3. Ples študentov Trnavy, či Trnavský maják v závere semestra ako rozlúčku s akademickým rokom.

trnavsky-majak_2015-kovalik_jakub-229