Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Tip na film:Spaľovač mŕtvol

Napísal na 8. apríla 2013

Obdobie pred 2. svetovou vojnou, Česká republika. Krutý čas, ktorý mal nastať sa dotýkal každého. Nemecká ríša sa snažila o čo najväčší rozmach a ľudia začínal odhaľovať svoju pravú tvár. Dobráci sa menili na zloduchov, ktorí boli schopní vraždiť. Práve o tom je film Spaľovač mŕtvol, natočený podľa knižnej predlohy Ladislava Fuksa.

Tažko presne zaradiť tento film. Dráma? Horor? Čierna komédia? Z každého rožka troška. Tvorcovia nám ponúkli príbeh Karla Kopfrkingla, poctivého pracovníka pražského krematória. Život berie priam s neznesiteľným nadhľadom. Rodina aj jemu blízke osoby ho ponajú ako zodpovedného, slušného, milého a do istej miery „streleného“ človeka. To všetko až do chvíle, kým sa z milujúceho manžela a otca stane beštia, ktorej myseľ úplne ovládne propaganda Adolfa Hitlera. Objaví v sebe „kvapku nemeckej krvi“a vtedy sa mu otvárajú nové možnosti.

Hlavnú postavu si zahral famózny Rudolf Hrušinský (Vesničko má středisková, Osudy dobrého vojaka Švejka) a to presne tak. ako vo väčšine jeho filmov – so stoickým pokojom.

Spaľovača mŕtvol z roku 1968 si určite pozrite. V telke aj tak nič lepšie nepôjde…

668x310_Spalovac_mrtvol

text: /jj/