Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Poznáte históriu skupiny Wu-Tang Clan? Seriál Wu-Tang: An American Saga vám ju ukáže

Napísal na 26. marca 2023

Ak vás zaujíma príbeh o vzniku známej hip hopovej skupiny Wu-Tang Clan, seriál Wu-Tang: An American Saga vás prenesie na začiatok kariéry rapperov zo Staten Island. Na streamovacej službe Hulu práve vychádza tretia sezóna.

Presadiť sa v meste New York ako hudobný umelec nie je ľahké. V 80. rokoch si to na vlastnej koži vyskúšali aj traja bratranci, a nemyslíme tým Migos. Robert Diggs (RZA), Gary Grice (GZA), a  Russell Jones (Ol‘ Dirty Bastard) spolu vtedy tvorili skupinu Force of the Imperial Master. Spoločne nahrávali pod vtedajšími pseudonymami ako Prince Rakeem, Genius, a The Specialist. RZA a GZA osobitne nahrali albumy pre rozdielne hudobné vydavateľstvá, ktoré s nimi krátko potom ukončili spoluprácu, pretože albumy nemali dostatočný úspech.

RZA a Dennis Coles (Ghostface Killah) začali spolupracovať, a neskôr sa rozhodli založiť vlastnú kapelu. Boli veľkí fanúšikovia starých kung fu filmov a svoju tvorbu chceli zmiešať s Východnou filozofiou. Wu-Tang Clan vznikol koncom roka 1992 a RZA sa stal zároveň skupinovým lídrom a producentom. Názov skupiny vznikol zo starého hongkonského filmu Shaolin and Wu Tang.

Skupina sa stala známou v roku 1993 po vydaní nezávislého singlu „Protect Ya Neck“. Ich debutový album pod názvom Enter the Wu-Tang je dodnes považovaný za jeden z najvýznamnejších hip hopových albumov vôbec.

Wu Tang: An American Saga

Životopisný dramatický príbeh, ktorý sa odohráva v 90. rokoch, sleduje Bobbyho Diggsa. Ten sa snaží dať dokopy partiu mladých černochov, ktorý sa nachádzajú niekde medzi hudbou a kriminalitou. Dej nám prináša prekvapivé zvraty aj dojemné príbehy zo života členov Wu-Tang Clan. Posledná, tretia, sezóna seriálu momentálne vychádza na streamovacích platformách Hulu a Disney+.

T. J. Atoms ako Ol‘ Dirty Bastard (vľavo) a Ashton Sanders ako RZA (vpravo) Zdroj: Wu-Tang: An American Saga

Členov skupiny stvárňujú menej známi herci, čo ale na kvalite seriálu vôbec neuberá. Obsadenie hercov je po ich vizuálnej stránke a podobe na skutočné postavy zvládnuté výborne. Nájdeme medzi nimi aj známejšieho rappera menom Dave East, ktorý stvárňuje postavu mladého rappera a herca Method Mana. Na tvorbe a scenári diela sa podieľali Alex Tse a samotný člen kapely RZA, ktorý tiež oživil seriál vlastným soundtrackom. Seriál Wu-Tang: An American Saga vo finálnej sezóne ukáže, ako sa jednotliví členovia skupiny vyrovnali s príchodom nečakaného úspechu.


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár