Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!



107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Videli ste už najobľúbenejšie seriály Slovákov a Čechov?

Napísal na 24. marca 2023

Walking Dead, Game Of Thrones alebo La Casa De Papel. To všetko sú skvelé diela, ktoré si získali srdcia fanúšikov seriálov po celom svete. Ani jeden ale v tomto článku nenájdete. Toto sú najlepšie seriály podľa Slovákov a Čechov.

Prvé dve epizodické diela, na ktoré v tomto článku narazíte sú prekvapivo animovaného charakteru. Zaujímavosťou je, že nasledujúce tri seriály sú založené na skutočných udalostiach. Môžeme preto povedať, že Slováci a Česi majú radi skutočnú drámu a autenticitu?

5. Simpsonovci

Na piatej priečke v obľúbenosti seriálov je animovaný seriál Simpsonovci. Celý dej sa odohráva okolo žltej rodinky, ktorá sa po toľkých rokoch stala ikonickou. Riešia problémy a zápletky klasickej rodiny, ktoré producenti pretavili do humorných a neuveriteľných situácii.

Dej sa odohráva v Springfielde v Oregone. Prvú epizódu odvysielali v televízii 17. decembra 1989 a odvtedy je najdlhšie vysielaným animovaným seriálom v histórii. Má dokopy 34 sérií a viac ako 750 epizód.

Porovnanie postavy Homera z prvej epizódy s najnovšími. Zdroj: buzzfeed.com

Po prvý raz sa na obrazovke objavili Simpsonovci ešte dva roky predtým ako dvojminútový skeč, z ktorého neskôr vzniklo ďalších 48 pokračovaní. Základnú formu Simpsonovcov vymyslel ich tvorca Matt Groening za 15 minút, ktoré strávil v čakárni producenta, ktorému mal dať námet na animovaný seriál. Pri výbere mien sa tvorca inšpiroval menami svojich rodinných príslušníkov. Hovorí sa, že obľúbená postava záškodníckeho syna a brata s menom Bart má byť práve tvorca Groening.

Nestarnúci seriál v priebehu rokov získal celý rad ocenení.  Medzi veľké úspechy patril aj počin časopisu Time. Tam bola postava Barta Simpsona zobrazená vedľa Franka Sinatru či Stevena Spielberga v rebríčku 50 najvplyvnejších osobností v zábavnom priemysle. Simpsonovci majú tiež svoju vlastnú hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy.

Hviezda venovaná seriálu na chodníku slávy v Hollywoode. Zdroj:bigstockphoto.com

4. Tom a Jerry

Na štvrtej priečke sa umiestil animovaný seriál Tom a Jerry. Notoricky známy príbeh myšiaka a kocúra pozná snáď každý z nás. Nie je preto prekvapením, že sa ukázal aj práve v tomto rebríčku. Seriál má americkú produkciu a vznikal medzi rokmi 1940 až 1967. Taktiež je dlhodobo najúspešnejším animovaným seriálom na svete.

Zaujímavosťou je, že v prvej epizóde sa títo dvaja protivníci volali úplne inak. Kocúr bol známy ako Jasper a myšiak ako Jynx. Po vytvorení prvej časti s názvom Ako mačka dostala padáka si štúdio povedalo, že seriálov na túto nôtu je už dostatok, a tak chceli produkciu zastaviť. Presvedčila ich až nominácia na Oscara. Prestížnu sošku síce nedostali, ale aspoň sa utvrdili v tom, že publikum o takýto druh diela stojí.

Za celú éru vysielania Toma a Jerryho boli krátke animované skeče nominované na Oscara dokopy 13-krát, pričom získali 7 slávnych sošiek v kategórii Najlepší krátky animovaný film.

Na výrobe sa podieľali aj kresliari z Česko-Slovenska

Seriáloví kresliari v spoločnosti Metro Goldwyn Mayer neboli dostatočne výkonní. Spoločnosť preto zadávala zákazky aj iným firmám. Medzi nimi bola aj Rembrandt Films, ktorá pôsobila v Prahe a na výrobe sa podieľali českí kresliari zo spoločnosti Bratři v triku. Celkovo vytvorili 13 epizód.

Aj keď seriál Tom a Jerry patrí medzi najúspešnejšie diela vôbec, čelil aj kritike. Ľudia poukazovali na údajný rasizmus kvôli postave Mammy Two Shoes, ktorá bola Tomova majiteľka. Taktiež produkcii častokrát vytýkali aspekty, ktoré tvoria jadro seriálu. Kritici upozorňovali na neustále bitky, naháňačky a násilie.

3. Narcos

Na tretej priečke sa umiestnil americký kriminálny seriál s názvom Narcos z roku 2015. Za produkciou seriálu stojí spoločnosť Netflix. Seriál má veľa spoločného s drogami a drogovým svetom. O kom inom by teda malo byť toto dielo ako o nechválne známom narkobarónovi Pablovi Escobarovi.

Porovnanie skutočného Escobara s jeho hereckým prevedením. Zdroj: Rollingstone.com

Dokonalé vizuálne spracovanie seriálu sa filmárom podarilo vytvoriť aj vďaka samotnému Escobarovi.
Ten si o takmer všetkom viedol vlastné záznamy, fotodokumentácie a videá, ktoré vyšli na povrch po jeho smrti. Filmové spracovanie sa nepáčilo najmä jeho synovi. Kritizoval časti, kde tvorcovia znázornili predaj drog do Európy. Ako uviedol vo viacerých rozhovoroch, seriál rodine skôr uškodil.  

V hlavnej úlohe autentickosť

Filmári podstúpili hneď niekoľko krokov, vďaka ktorým sa tento seriál stal kultovým. Nie len tvorcovia ale aj scenáristi a herci sa počas natáčania poriadne potrápili. V jednej z epizód sa Pablo a Primo Gustavo stretnú s právnikom, ktorému Pablo vysvetlí prečo spáchal teroristický útok proti verejnosti. Slová, ktoré hlavná postava vyslovila sú presne tie isté, aké použil Pablo v reálnom živote. Na to prišli tvorcovia na základe nahrávky, ktorú použili filmové produkcie vo viacerých filmoch.

Herec Wagner Moura, ktorý stvárnil hlavnú postavu sa musel kvôli seriálu naučiť po Španielsky, keďže je Brazílčan a jeho rodný jazyk je portugalčina. Mimo iného po natáčaní prešiel na vegánsku stravu a popasoval sa aj s chudnutím, pretože na dokonalé stvárnenie Pabla musel pribrať 18 kilogramov.
Nadobúdanie nových skúseností neobišlo ani seriálového agenta. Skutočný agent Javier Pena zobral svojho filmového predstaviteľa Pedra Pascala do reálneho výcvikového strediska DEA, aby videl ako trénujú budúci bojovníci proti drogám.

2. Bratstvo neohrozených

Na druhej priečke sa umiestnilo o niečo staršie dielo a tým je Bratstvo neohrozených z roku 2001. Je to desaťdielna vojnová dráma o americkej 101. výsadkovej divízii z obdobia II. svetovej vojny. Podieľala sa na ňom spoločnosť HBO v produkcii Stevena Spielberga a Toma Hanksa.

Trailer na seriál Bratstvo neohrozených

Detailné zobrazenia vojnovej nálady a atmosféry bolo možné vidieť aj vďaka prípravy tvorcov seriálu. Spielberg a jeho scenáristi sa dostali k viacerým svedectvám priamych účastníkov vojny, čo im poslúžilo ako námet k celému príbehu.

Zásadnou inšpiráciou bolo dielo amerického historika a spisovateľa Stephena Ambroseho Bratstvo neohrozených a Deň D. Steven Spielberg ako producent si veľmi rýchlo uvedomil, že sfilmovanie plánovaného diela by si, buď vyžadovalo zásadné škrty, alebo neúnosnú dĺžku filmu. Preto sa rozhodol pre vytvorenie desaťdielneho televízneho seriálu.

Bratstvo neohrozených patrí k najdrahším televíznym miniseriálom. Produkcia mala k dispozícii rozpočet vo výške 125 miliónov dolárov. To znamená, že jeden diel vyšiel producentov na asi 12 miliónov. Z tohto sa 17 miliónov použilo na stavby a dekorácie. Ďalších 15 miliónov sa použilo na reklamnú kampaň, ktorej súčasťou boli špeciálne projekcie pre veteránov 2. svetovej vojny.

Prvú epizódu Bratstva neohrozených odvysielali 9. septembra 2001. K obrazovkám prilákali desať miliónov divákov. Dva dni nato došlo k teroristickému útoku na Svetové obchodné centrum. Spoločnosť HBO preto stiahla svoju marketingovú kampaň a akúkoľvek reklamu na Bratstvo neohrozených. Aj napriek tomu druhý diel v premiére videlo 7,3 milióna divákov.

1. Černobyľ

Na prvej priečke sa umiestil seriál Černobyľ, ktorý by sme mohli žánrovo zaradiť ako historickú drámu. Dielo malo premiéru šiesteho mája v roku 2019. Vznikol v koprodukcii televíznej stanice HBO a britskej televízie SKY.

Diváci si môžu pozrieť päťdielnu minisériu, ktorá opisuje haváriu černobyľskej jadrovej elektrárne. Tá sa nachádza v blízkosti ukrajinského mesta Pripiať. Príbeh sa zameriava na udalosti z noci medzi 25. a 26. aprílom v roku 1986.

Titulná fotka k seriálu Černobyľ. Zdroj:hbomax.com

Tvorcovia seriálu sa nebránili ani naozaj detailným a realistickým zobrazeniam tejto katastrofickej udalosti. V diele tak nechýbajú ani zábery, ktoré by sme odporučili len silnejším povahám. Takéto surové zachytenie je napriek tomu veľmi pochvaľované aj vďaka tomu, že zobrazuje skutočnú udalosť vtedajšieho režimu.

Stalo sa to tak aj v skutočnosti?

Pravdivosť udalostí z roku 1986 sa samozrejme nedá poprieť. Čo sa ale dá je pár detailov, ktoré filmári o niečo viac prikrášlili, a ktoré dodali na fantastickosti. Napríklad ohnivé plamene, ktoré šľahajú z elektrárne hneď v prvej epizóde, neboli v skutočnosti takých veľkých rozmerov, aké v seriáli vidíme. Tamojší hasiči priznali, že plameňov bolo počas prvého zásahu málo a stíhali ich rýchlo hasiť. Hlavným problémom bola vtedy radiácia.

Prikrášlená je aj spontánnosť nápadu vytiahnuť vodu spod reaktora. Tento postup je údajne štandardný a dlhodobo plánovaný. Prifarbené sú aj detaily o odevoch baníkov. Tí podľa historických záznamov a fotografií rozhodne nechodili nahí, naopak respirátory na tvárach nemali.

Napriek prikrášleným detailom, ktoré producenti využili na dodanie tej správnej atmosféry, v seriáli nájdeme aj pravdivé vyobrazenia. Medzi ne patrí aj zabíjanie zvierat. To bola nutnosť, pretože tak naozaj mohli prenášať infekciu ďalej. Aj povestné vyobrazenie obyvateľov mesta Pripjať na moste, ktorí sledovali vývoj danej noci a s tým spojená povera, že napokon všetci zomreli na následky radiácie, je taktiež pravdivá. Aj preto sa mu dodnes hovorí Most smrti.


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár