Recenzia: Kontroverzný Joker od DC šokuje divákov po celom svete
Napísal Mária Šmilňákována 7. októbra 2019
Jedinečné stvárnenie tohto antihrdinu vyvoláva najrôznejšie reakcie ako medzi kritikmi, tak aj medzi ostatnými divákmi. Prečo je Joker tentoraz úplne iný?
Či už ste fanúšikom DC, alebo nie, je to úplne jedno. Tento počin je totiž diametrálne odlišný od toho, čo kedy spoločnosť vyprodukovala. Zabudnite na Jokera z Jednotky samovrahov. DC Comics spolu s Warner Bros. povolali na režisérsku stoličku Todda Phillipsa, ktorý má skôr skúsenosti s komédiami. Aj preto sme sa po oznámeniach spred roka neubránili skepticizmu. Po prvých minútach filmu však všetky pochybnosti zmizli.
Skvelý herecký výkon Joaquina Phoenixa
Jokera (Arthura Flecka) si zahral talentovaný herec Joaquin Phoenix, ktorý je známy tým, že do svojich postáv sa dokáže vžiť až presvedčivo dobre. Svojej povesti neostal nič dlžný ani tentokrát a aj jeho zásluhou by sme snímku mohli pokojne zaradiť medzi najlepšie filmy tohto roka. Zaujímavosťou je, že typický Jokerov smiech sa učil podľa videí psychopatických pacientov. Aj to dodalo jeho výkonu na presvedčivosti.
Kontroverzné dielo je však oveľa viac, než bláznenie komiksovej postavy Jokera. Opisuje, ako sa cíti odlišný človek v spoločnosti ľudí, ktorá ho nielen neakceptuje, ale aj odsudzuje. Film je sériou udalostí, ktorá sleduje, ako sa z Arthura, psychicky chorého a spoločnosťou odvrhnutého človeka, stane necitlivý psychopat Joker.
V jednej chvíli ho ľutujete, v tej druhej ste plní odporu. Je to s ním ako na hojdačke a nikdy neviete, čo sa práve rozhodne urobiť. Nepredvídateľnosť príbehu drží divákov v napätí až do posledných sekúnd. Spolu s hudbou od islandskej skladateľky Hildur Guðnadóttir, ktorá mala na starosti aj soundtrack k seriálu Černobyľ, má film neopakovateľnú atmosféru.
Joker je viac, než len film
Snímka si žiada ďalšie diskusie, a to nielen na úrovni umenia a filmu ako takého. Predsudky, neochota a egoizmus spoločnosti vyústili do stavu, kedy sa znevýhodnená skupina ľudí zatúžila postaviť voči tejto ignorancii za akúkoľvek cenu.
Toto vysoko umelecké dielo znázorňuje psychické poruchy ako výsledok spoločnej súčinnosti ako obyvateľstva, tak aj úradov. Navyše, vyobrazenie spoločnosti je zároveň aktuálne a trefné pre súčasný stav v mnohých krajinách. Preto by bolo namieste, keby nás Joker motivoval ku konkrétnemu riešeniu tohto problému.
Kritici tvrdia niečo iné
Mnohí kritici a diváci sa k počinu stavajú s odporom a kritizujú štúdio Warner Bros., že Jokera vykreslilo ako hrdinu. To však nie je tak celkom pravda. Vzťah diváka k nemu sa mení každú chvíľu. Raz mu fandíte, inokedy ste šokovaní a na plátno sa dívate s nechuťou. Čo tým chceli filmári dokázať?
Warner Bros. tvrdí, že jednou z funkcií príbehu je vyprovokovať kompetentných ku komplexným diskusiám tohto problému. „Ani fiktívna postava Jokera, ani film nie sú vyjadrením súhlasu k akémukoľvek násiliu. Zámerom filmu a jeho tvorcov nie je vytvoriť z Jokera hrdinu,“ obhajuje sa Warner Bros.
Joker zrejme získa ocenenia
Podľa portálu kinema.sk je film skvelým adeptom na ocenenie zlatej sošky Americkej akadémie v niekoľkých kategóriách. Mnohí sa tiež domnievajú, že Joaquin Phoenix si za stvárnenie Jokera zaslúži minimálne nomináciu na Oscara. Mimochodom, Joker si z filmového festivalu v Benátkach okrem osemminútového aplauzu odniesol aj Zlatého leva.