Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Boj so šikanou musí byť nahlas, spievajú Kirschner a Separ

Napísal na 18. novembra 2021

Zaujímavá kombinácia spevákov nám priniesla novú skladbu pre obete šikany. Povedz to nahlas! sa volá nová pieseň speváčky Jany Kirschner a rapera Separa.

Pieseň Povedz to nahlas! je projektom kampane Odpíšeme ti, ktorú vybudovala televízia Markíza. Kampaň slúži na podporu obetí šikany v školách alebo v online priestore. „Jednoducho, keď majú problém so šikanou alebo čímkoľvek iným, čo ich trápi, je dôležité, aby to nedržali v sebe a nebáli sa povedať to nahlas,“ prezradil Michal Borec z TV Markíza.

Partnermi projektu sú Linka detskej istoty a Ministerstvo školstva SR.
Partnermi projektu sú Linka detskej istoty a Ministerstvo školstva SR. Zdroj: odpisemeti.sk

Do piesne sa TV Markíza rozhodla osloviť Janu Kirschner, ktorá ihneď súhlasila. Ako matke je jej táto téma blízka a chcela, aby sa dostala do uší vekovej kategórie, ktorá to potrebuje najviac počuť. Na pomoc si preto zavolala šikovného rapera Separa, ktorý sa dokáže prihovoriť generácií, ktorých sa šikana týka.

Hudbu skladby zložila samotná Jana Kirschner. Zaujímavosťou je, že sa nahrávala v troch rôznych hudobných štúdiách. V RMS London, LVGNC studio a Studio Laboratory Bratislava. Separ tak tvrdí, že len „nastúpil do rozbehnutého vlaku. Svoju časť textu si napísal sám a už len stačilo začať nahrávať. Pre populárneho rapera bol tento projekt iný ako ostatné. Svoje myšlienky sa nebojí povedať tvrdo a bez servítky. Vyjadril sa však, že je veľmi vďačný za tento projekt a za to, že svojim textom môže reálne pomôcť.

Tak ako Jana, aj Separ je otec, ktorý si uvedomuje dôležitosť témy. „Som presvedčený, že všetko, čo človeka nejakým spôsobom ťaží, treba ventilovať. Keď to človek v sebe dusí, tak z toho často vznikajú rôzne ochorenia. A každá takáto nevyslovená ťažoba a bolesť vplýva na psychiku a psychika je strašne silným koordinátorom nášho života,“ vyjadril sa Separ. Hovoriť o svojich problémoch nahlas považuje za veľmi dôležité. Povzbudzuje ľudí, že vždy je tu cesta, ako problém vyriešiť. Aj keď sa to na začiatku zdá byť ťažké a nemožné.

V Separovej škole

Videoklip pre pieseň Povedz to nahlas! sa natáčal na Strednej odbornej škole polygrafickej v Bratislave, kde študoval aj Separ. V klipe si zahrali študenti tamojšej školy. Za jeho tvorbou sa skrýva veľa ľudí. Zazneli v ňom zbory v zostave Teri Čikoš, Peter Juhás, Richard Csino, Erika Rein a Diana Ristová. Pod režisérske krídla si to zobral mladý režisér Ján Strach.

Video sa rozhodli vydať v Medzinárodný deň boja proti násiliu a šikanovaniu na školách vrátane kyberšikany. Natáčanie podľa Separa i Jany bolo veľmi príjemné a energické. Obaja si pochvaľujú mladého režiséra Jána Stracha, ktorého pokladajú za jedného z najlepších režisérov hudobných videoklipov v Československu. Samotná skladba aj s videom zožala ako novinka veľký úspech a nachádza sa na začiatku rebríčka sledovanosti. Skladbu si môžete vypočuť už aj v rádiu Aetter.


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár


Pokračovať v čítaní