Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Panelová diskusia na MaM 2016: Médiá sú strážnymi psami vlastných záujmov

Napísal na 19. apríla 2016

Akú úlohu majú médiá v súčasnosti? Máme slobodný prístup k informáciám? Panelová diskusia na konferencii Megatrendy a médiá 2016 rozpútala viacero otáznikov. S dnešnými odborníkmi sme diskutovali – a nielen o kritike a bulvarizácii. 

Moderátorkou dnešnej panelovej diskusie bola docentka Hana Pravdová. Spolu s účastníkmi otvorila diskusiu slovami: ,,Musíme si vybrať. Budeme ,,haukať“ na strane demokracie alebo na strane záujmov?“

Dnešnými hosťami na Smolenickom zámku v panelovej diskusii boli:

Michal Horský (political scientist)

Boris Latta (reportér Pravda)

Matúš Sloboda (projektový manažér, Demagóg.sk)

Medzi hlavné okruhy dnes patrili Priority mediálnej výchovy v modernej dobe, Mediálna manipulácia a limity mediálnej kritiky, ako aj Bulvarizácia politiky a politizácia médií, a mnoho ďalších.

Michal Horský na úvod uviedol, že pri všetkej skromnosti môžeme byť vďační, že médiá vôbec existujú také, aké sú. Zároveň podotkol, že môžeme ďakovať aj za to, že na nich nie je vidno, kto aké médiá vlastní. Moderátorka Hana Pravdová súčasné médiá zhodnotila zreteľne: ,,Mienkotvornými médiami sa v súčasnosti stávajú bulvárne médiá, pretože ponúkajú informácie jednoducho a pre všetkých.“ druhá-panelovka

Boris Latta si počas spoločného rozhovoru zastával mladých žurnalistov: ,,Mladí by mali ísť viac do redakcií už od prvého ročníka, čo nastúpia na školu.“ Ako tvrdí, je očividné, že pri každom mladom človeku musí niekto stáť a pomáhať mu pri jeho začiatkoch, no podľa jeho slov nie je iná a lepšia cesta, ako sa z dotyčného môže stať kvalitný novinár.

Keď chceme kritizovať, musíme vedieť ako a za čo

Študentský projekt Demagog.sk kritizuje politikov, no naskytá sa otázka, či vedia ako a za čo. ,,Áno. Máme nadšenie a chceme písať. Nepotrebujeme na to peniaze, a veľmi nás to baví,“ hovorí Matúš Sloboda, projektový manažér. Ako dodáva, vybudovali si určitú pozíciu, aby im začali médiá dôverovať v rámci objektivity. V momente, ako dôveru stratia, projekt zanikne.

Demagog.sk je internetová platforma mladých ľudí, ktorí sa zaujímajú o politiku a overujú si pravdivosť výrokov politikov. Už šesť rokov pôsobia a budujú si kredibilitu. ,,Robíme to preto, lebo nás to baví, sme nezisková organizácia . Dôverujú nám, že sme objektívni,“ presadzoval si názor Matúš Sloboda. 

Mainstream vs. konšpirácie 

Počas panelovej diskusie odborníci hodnotili aj tému mainstreamových vs. konšpiračných teórií. Politológ M. Horský to považuje za veľmi vážny problém. Podľa jeho slov mainstreamové a tekuté médiá nedostačne diferencujeme. Na záver vypichol politikov, ktorí používajú predovšetkým informácie, tí, ktorí analyzujú a majú svoj prejav a nakoniec veľmi výraznú skupinu – tzv. ,,bavičov.“ Matuš-panelovka

Na záver diskusie o konšpiráciách a investigatívy zhodnotil Matúš Sloboda nízku čitateľskú úroveň Slovákov a ich neschopnosť čítať medzi riadkami. Zároveň podotkol, že by sa už stredoškoláci mali naučiť vedieť prepájať súvislosti a cvičiť mechanickú pamäť. K tomu im môže dopomôcť tak školský systém, ako i rodinné zázemie.

A ako na záver podotkli pravdivo odborníci: ,,I napriek slobodnému prístupu k informáciám – médiá nám povedia to, čo chceme počuť, a nasmerujú nás tam, kam chcú ony.“