Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Recenzia: Je film Miluje ma, nemiluje ma návratom ku klasickým romantickým komédiám?

Napísal na 5. marca 2024

Film Miluje ma, nemiluje ma láka do kina na romantiku spojenú so zábavou. Dokázal naplniť vysoké očakávania milovníkov romantických komédií?

Miluje ma, nemiluje ma je romantická komédia od režiséra Willa Glucka. Ten má na konte snímky ako Králik Peter alebo Ide len o sex. V hlavných úlohách sa objavila Sydney Sweeney, známa najmä zo seriálu Eufória, a Glen Powell, ktorý sa objavil v úspešnom pokračovaní filmu Top Gun: Maverick.

miluje ma, nemiluje ma
Film sa nezaobišiel ani bez kaskadérskych kúskov. Zdroj: nytimes.com

Na Slovensku mal film premiéru 22. februára a globálne zarobil za prvý víkend cez 200 miliónov dolárov. Snímka sa tak stala jednou z najzárobkovejších romantických komédií za posledných desať rokov. Veľa fanúšikov si od tohto úspechu sľubuje návrat takéhoto žánru do kín.

Z nepriateľov MILENCI

Príbeh začína stretnutím hlavných postáv v kaviarni. Ben a Bea si padnú v momente do oka a vyzerá to na lásku na prvý pohľad. Jedno nedorozumie však zahasí ich počiatočnú iskru. Z lásky sa razom stane nenávisť. Stretnú sa znova o dva roky na svadbe Beynej sestry a Benovej kamarátky, a sú nútení spolu stráviť pár dní.

Obaja sa snažia užiť si krásu Austrálie, ale nastanú problémy, keď Beyni rodičia privedú na svadbu je bývalého snúbenca. Hlavná hrdinka sa rozhodne túto nepríjemnú situácia vyriešiť ako dospelá a prehovorí Bena, aby spolu s ňou predstieral, že sú vo vzťahu. Ben privolí, pretože chce vzbudiť žiarlivosť u jeho bývalej priateľky, ktorá je tiež hosťom na svadbe. Spoločne sa snažia všetkých presvedčiť a hádky vymenia za láskyplné slová, čím vzniká zaujímavá zápletka.

VEĽA KRIKU PRE NIČ

Pozornému oku neuniklo, že vo filme sa objavovali citáty z komédie od Williama Shakespeara – Veľa kriku pre nič. Film bol touto známou komédiou veľmi zľahka inšpirovaný. Najvýraznejšia podobnosť je v menách hlavných postáv. Z Benedicka sa stal Ben a z Beatrice sa Bea.

Rovnako sa dejová línia filmu vyvíja podobne ako v Shakespearovom diele. Hlavné postavy sa z prvotných sympatií začnú nenávidieť, ale na svadbe svojich priateľov začnú predstierať romantický vzťah. Postavy niekedy používajú presné repliky z diela. „Niektorých amor zabije so svojimi šípmi a iných s pascami,“ cituje Shakespeara Benov kamarát.

much ado about nothing
Film bol inšpirovaný Shakespearovým dielom Veľa kriku pre nič. Zdroj: journey-and-destination.blogspot.com

Manipulácia a odpočúvanie rozhovorov ostatných hrá obrovskú rolu nielen v originálnej hre ale aj vo filme. Postavy klamú a snažia sa prinútiť ostatných robiť to, čo od nich potrebujú. Tieto scény sú zdrojom humoru a posúvajú dej ďalej. V titulkovej scéne sa dokonca za postavami objavil originálny názov hry v angličtine – Much Ado About Nothing.

Hlavným rozdielom je fakt, že film nenasleduje druhú dejovú líniu Shakespearovej hry, ktorá nasleduje Claudiusa a Heru. Tí sú vo filme nahradení Claudiou a Halle. Aj keď sa v oboch dielach odohráva ich svadba, Shakespeare svojim postavám podhodil viac polien pod nohy ako režisér Gluck.

Zmiešané Reakcie

Napriek vysokým ziskom z predaných lístkov mali diváci po zhliadnutí filmu zmiešané reakcie, čomu svedčí aj skóre, ktoré si snímka vyslúžila od kritikov na Rotten Tomatoes. Film si získal 54 %, ktoré sú v kontraste s 87 % získaných od divákov.

Najväčšiu kritiku si vyslúžil scenár, ktorý podľa niektorých znel ako napísaný umelou inteligenciou a scény tak zneli neprirodzene. Podľa iných celú snímku zachraňuje iba chémia medzi hlavnými hrdinami. Niektorí z kritikov však poukazujú na to, že na film tohto formátu by ľudia nemali chodiť, keď chcú vidieť niečo reálne, pretože ide hlavne o zábavu.

Diváci sa zhodli aj na tom, že film nedostatočne ukázal charaktery postáv a skoro dvojhodinový čas nebol naplno využitý, a v niektorých momentoch až natiahnutí.

Na druhej strane stáli diváci, ktorí na film išli trikrát a vždy si ho dokonalo užili. Oceňovali, že naplnil ich očakávania romantickej komédie. Bonusové body si získal aj za použitie skladby Unwritten od Natashy Bedingfield, ktorá aj po dvadsiatich rokoch dokázala ľudí v kine roztancovať.

Úspech tejto snímky by mohol znamenať návrat romantických komédií do kín. Ak ste milovníkmi romantických komédií a chcete si v kine oddýchnuť a zasmiať sa, tak je film Miluje ma, nemiluje ma ten pravý výber.