Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Machete to zabil!

Napísal na 31. októbra 2013

Zabudnite na vašich obľúbených akčných hrdinov. Machete ich všetkých strčí do vrecka! Ale predtým ich zničí vražedným pohľadom a rozseká ich.

 

Očakávať od tohto filmu niečo ako „umeleckú hodnotu“ by bolo bezpredmetné. Bezduchý mix scén, ktoré by snáď ani režisér nemohol myslieť vážne. A presne o to ide.Pg-8-arts-Machete-Kills

Machete zabíja sa netvári ako snímka, ktorá má šokovať či posunúť svet filmu iným smerom. Do hlavnej úlohy je dokonca obsadený Danny Trejo, ktorý nevie hrať. Ale verte tomu, že tento fakt bude to posledné, čo vás bude trápiť. A verte aj tomu, že za peniaze vysolené za lístok dostanete viac, než od mnohých hollywoodskych „trhákov“.

MacheteKills_800bRežisér Robert Rodriguez robí poctivú filmársku robotu a nehrá sa na uhladeného chlapíka. Vzdáva poctu akčným „béčkam“, a tak je občas ťažké odhadnúť, ktorú scénu „prepískol“. Na hlboké myšlienky zabudnite. Sám Machete toho veľa nenarozpráva (ale keď už sa dostane k slovu, tak to stojí za to). Správny akčný film má veľa krvi, veľa násilností, kočky v čo najúspornejšom oblečení a zápletku, v ktorej musí hlavný hrdina neraz riskovať vlastný život. To všetko nám film ponúka, a to dokonca s veľmi dobrým hereckým obsadením.

Obľúbená zvučka na začiatku premietania predznamenala trailer na pokračovanie prichádzajúceho filmu – tentoraz sa bude dej odohrávať vo vesmíre. Zvučka sa zopakovala a nasledoval hlavný program. Hneď prvá scéna určila rytmus celému filmu. Dlhé zábery, efektné súboje a pár odseknutých hláv a končatín.  Veľký dojem však urobila ďalšia scéna – Danny Trejo, obesený v šerifovej kancelárii. Dusenie? Nie. Boj o život? Ale kdeže! Len jeden vražedný pohľad nahnevaného Mexičana. Presne tento pohľad najlepšie charakterizuje chlapa s mačetou – nemôžete ho zabiť!

 

Veľký ohlas vyvolalo angažovanie bývalej hviezdy seriálu Dva a pol chlapa Charlieho Sheena. V titulkoch by ste ho však hľadali márne. Použil svoje rodné meno Carlos Estevez. Ako inak, točili sa okolo neho ženy a on sám si zahral prezidenta USA. Pár minút na pľace si užili aj Lady Gaga či Cuba Gooding Jr. Za zmienku stojí aj Trejov starý známy Antonio Banderas a jeho presviedčanie o tom, že nie je Mexičan. O svojich hereckých schopnostiach nemusel presviedčať ani Mel Gibson. Ako pripečený Luther Voz vo svojej prvej vyslovene zápornej role dokázal, že na to „ešte stále má“.MC2-DF-06951.CR2

 

Základ snímky tvoria akčné scény. Divák nebol ukrátený o streľbu, naháňačky áut a ani o klasické „rezanie“ častí tela poriadne naostrenou mačetou. A že drsní nie sú vždy len chlapi, tak o tom vás presvedčí napríklad Sofia Vergara so svojimi „zamestnankyňami“ z mexického nevestinca. A použije na to naozaj nevšedné nástroje. Taká podprsenka, za ktorú by sa ani Madonna nehanbila, či špeciálna zbraň v rozkroku, ktorou Rodriguez odkazoval na svoj vlastný film Od súmraku do úsvitu. Ozaj, odkazov na rôzne filmy je požehnane.

Vydarený scenár nenúti diváka rozmýšľať, núti ho dobre sa baviť. Škoda je len to, že „top“ herci z traileru sa mihnú na plátne maximálne počas pár minút. Na druhej strane dostane priestor „hláškujúci“ Machete. Je ťažké hodnotiť efekty. Ak by režisér chcel, všetko by mohlo vyzerať omnoho reálnejšie. Ale to už by nebolo ono. Diery v deji už nie sú tak žalostné, ako tomu bolo napríklad pri Planéte Teror. V jadre filmu možno objavíme trochu viac dialógov, než by sme chceli. Vynaliezavosť chlapíka s mačetou je síce porovnateľná s MacGyverom (a helikoptéru využíva naozaj efektívne), no je pochopiteľné, ak diváka po istom čase omrzí.

 

machete-kills-michelle-rodriguez2Celkový dojem vám okrem samotnej snímky môže skaziť aj vaše vlastné očakávanie. Ak nepoznáte Rodriguezovu tvorbu a neviete, čo od neho čakať, môže sa ľahko stať, že budete sklamaný. Preto je dobré vidieť Machete zabíja s vyloženými nohami a nič okrem zábavy neočakávať. Poctivé akčné Béčko, v ktorom Carlos Estevez hrá Charlieho Sheena, Lady Gaga hrá tak, že si ju ani nevšimnete a Danny Trejo nehrá, len sa ksichtí, rozhodne stojí za pozretie.

 „Machete happens!“

Hodnotenie: 80%

 

Napísal: Ján Janočko