Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Kto dostane Oscara?

Napísal na 2. marca 2014

Dnes v noci sa v Los Angeles rozdajú najprestížnejšie ocenenia vo svete filmu. Najlepšie filmy, herci, herečky a všetci, ktorí sa točia okolo filmu dnes upriamia zrak na galavečer, ktorý bude moderovať Ellen DeGeneres, americká moderátorka a komička. Kto je favorit v hlavných kategóriách a koho tipujeme za víťaza my?

 

Najlepšia réžia:

Gravity-2

Obrázok z jedného z plagátov k filmu Gravitácia

David O. Russell – American Hustle

Alfonso Cuaron – Gravity

Alexander Payne – Nebraska

Steve McQueen – 12 Years A Slave

Martin Scorsese – The Wolf Of Wall Street

V tomto prípade nie je čo riešiť a v hlavnej kategórii snáď ani niet väčšieho favorita ako je Alfonso Cuaron, mexický režisér. Kritika jeho filmy žerie a pred pár týždňami získal doposiaľ najväčšie ocenenie vo svojej kariére – Zlatý glóbus. Aj keď Akadémia nie vždy kopíruje mená ocenených, Gravitácia je film tak skvelý, že by bolo priam nemysliteľné, keby nevyhral ani jednu cenu. Aj keď všetci režiséri odviedli kus dobrej roboty, toto je istota na 99%. Teda, možno ešte vyhrá Scorsese za trojhodinovú dych vyrážajúcu sondu do života finančníka Jordana Belforda Vlk z Wall Street alebo McQueen za 12 rokov otrokom.

 

american-hustle-jlaw

Jennifer Lawrence

Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe:

Sally Hawkins – Blue Jasmine

Jennifer Lawrenc – American Hustle

Lupita Nyong’o – 12 Years A Slave

Julia Roberts – August: Osage County

June Squibb – Nebraska

V tomto prípade favorizujú stávkové kancelárie Lupitu Nyong’o. Oscara by jej však mohla vyfúknuť Jennifer Lawrence, ktorá už za svoju rolu v inak meganudnom Špinavom triku dostala Zlatý glóbus. A pravdepodobne sa tak aj stane.

 

Najlepší herec vo vedľajšej úlohe:

jared.leto_.dallas.buyers.club___131225004556

Jared Leto

Barkhad Abdi – Captain Phillips

Bradley Cooper – American Hustle

Michael Fassbender – 12 Years A Slave

Jonah Hill – The Wolf of Wall Street

Jared Leto – Dallas Buyers Club

Favorit je jasný – Jared Leto, líder 30 seconds to Mars by si v noci mal odniesť zlatú sošku. Brilantný herecký výkon však podal aj Michael Fassbender vo filme 12 rokov otrokom. Akadémia je však nevyspytateľná a nakoniec to možno bude niekto úplne iný. My však favorizujeme Jareda, pretože za svoju postavu dostal niekoľko rôznych ocenení.

 

Najlepšia herečka v hlavnej úlohe:

Amy-Adams-American-Hustle

Amy Adams

Amy Adams – American Hustle

Cate Blanchett – Blue Jasmine

Sandra Bullock – Gravity

Judi Dench – Philomena

Meryl Streep – August: Osage County

Kto vyhrá? Pravdepodobne Cate Blanchett za to, že zahviezdila v dráme Woodyho Allena distribútorom preloženej ako „Jasmínine slzy“. Najväčšou konkurentkou by pre ňu mohla byť Amy Adams. Špeciálne za jej výstrihy v American Hustle (Špinavý trik), ktoré boli asi najzapamätateľnejším elementom celého filmu. Karty by však mohla zamiešať aj Sandra Bullock za klaustrofobickú zábavu na obežnej dráhe v Gravitácii. Ťažko povedať, ktorá dáma by si zaslúžila Oscara najviac.

 

matthew-mcconaughey-camila-alves-dallas-buyers-club-set-visit-04

Matthew McConaughey

Najlepší herec v hlavnej úlohe:

Christian Bale – American Hustle

Bruce Dern – Nebraska

Leonardo DiCaprio – The Wolf of Wall Street

Chiwetel Ejiofor – 12 Years A Slave

Matthew McConaughey – Dallas Buyers Club

Táto kategória je prekliata pre Leonarda DiCapria. Tento rok sa tu stretli skvelí herci a práve Leonardo by mohol vyhrať svojho prvého Oscara, na ktorého čaká už tak dlho. Bol by zaslúžený? Určite, Vlk z Wall Street vyvolal obrovské nadšenie a jeho výkon bol chválený z každej strany. Takže víťazom v kategórii „Najlepší mužský výkon“ v hlavnej úlohe sa stane… Matthew McConaughey. V poslednom období sa mu darí trafiť výborné filmy a Klub poslednej nádeje (Dallas Buyers Club) je jeho najlepším. Práve herecké výkony boli v tejto snímke tým najzaujímavejším a Matthew by si mal zaslúžene brať dnes večer sošku Oscara. Teda na 99%.

 

12_years_a_slave_featured1-618x400

Snímka z favorizovaného filmu 12 rokov otrokom

Najlepší film:

„American Hustle“ (Špinavý trik)

„Captain Phillips“ (Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama)

„Dallas Buyers Club“ (Klub poslednej nádeje)

„Gravity“ (Gravitácia)

„Her“ (Ona)

„Nebraska“ (Nebraska)

„Philomena“ (Philomena)

denby-wolf-of-wall-street

Leonardo DiCaprio vo Vlkovi z Wall Street

„12 Years A Slave“ (12 rokov otrokom)

„The Wolf of Wall Street“ (Vlk z Wall Street)

12 rokov otrokom je favorit podľa stávkových kancelárií. Určite oprávnene. Pri pohľade na nominované snímky je jasné, že u Akadémie bodujú životopisné filmy a filmy podľa skutočných udalostí. 12 rokov otrokom to spĺňa. Príbeh Solomona Northupa bol remeselne dokonale spracovaný a vyhral niekoľko cien, vrátane ceny za najlepšiu drámu. A ak nie tento film, tak Gravitácia za svoju originalitu. Karty ešte môže zamiešať Vlk z Wall Streetu, komédia to však bude mať medzi tak kvalitnými drámami veľmi ťažké.

 

Napísal: Ján Janočko