Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Koho pošlú Česi na Oscara?

Napísal na 27. októbra 2013

347bkmtNajprestížnejšie filmové ceny na svete sa budúci rok dočkajú svojho 86. odovzdávania. Nie je až tak prekvapivé, že sa v nomináciách na najlepší zahraničný film mihnú projekty vytvorené u našich západných susedov.
Počas éry samostatného existovania Českej republiky získal zlatú sošku za najlepší zahraničný film v roku 1996 Kolja režiséra Jana Svěráka. Nominované boli aj Želary (2003) a Musíme si pomáhať (2000).

 

donsajni-film-poster

Hořící keř. Tak znie názov projektu Agnieszky Holland, ktorá sa za podpory stanice HBO rozhodla zvečniť priebeh udalostí po upálení Jana Palacha. A keďže HBO hlúposti nevysiela, a to ani v Českej republike, trojdielna miniséria „schytala“ pozitívne ohlasy. Následne bola zostrihaná do filmovej verzie, a tak by už nič nebránilo tomu, poslať ju akadémii, ktorá rozhoduje o Oscaroch, keby…

 

Keby nenastal problém. A to práve v tom, že nominovaná snímka nesmie byť pred uvedením do kín zverejnená v televízii alebo na internete. Neschválenie spôsobilo, že odborníci museli vybrať iný film – a podľa ich bodov sa na druhé miesto dostala snímka Donšajni. Tá však u verejnosti ktovieako nezabodovala. Možno odborníci vyberali len podľa mena režiséra. Jiří Menzel je uznávaný tak v Čechách, ako aj v zahraničí, a pocty v podobe zlatej sošky sa mu dostalo už v roku 1966 za Ostro sledované vlaky.

Donšajni – muzikálová komédia, od ktorej sa nedá čakať, žeby namútila veľa vody v kategórii „cudzojazyčný film“. A čo my? Môj pes Killer – snímka, ktorá sa dotýka súčasných problémov, je našou nádejou na najprestížnejšom filmovom ceremoniáli sveta. Ročne ho sleduje viac než miliarda ľudí. Uvidíme v priamom prenose budúci rok aj slovenské alebo české tváre?

 

Napísal: Ján Janočko


Pokračovať v čítaní