Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Dubček sa vracia a Pražská jar ožíva

Napísal na 6. apríla 2018

 

19 apríla sa do sietí kín dostane nový slovenský film s názvom Dubček. Film sa viaže na udalosti roku 1968, kedy sa zásadne zmenil spôsob života v Československu.


Charizmatický, dobrácky štátnik a politik, ktorý vzbudil vo svojom okolí nádej a snahu o demokratickú krajinu a slobodu ľudstva. Stal pri zrode mnohých spoločenských zmien v 60 rokoch. Všetky jeho plány veľmi rýchlo zneškodnil generálny tajomník ÚV KSSZ Brežnev.

Dubček patrí medzi významné osobnosti ako slovenských tak aj českých dejín.

Pražská jar a založenie Československa patria k významným výročným udalostiam roku 2018. Hlavnou výročnou udalosťou, podľa ktorej sa odvíja tento historický film je práve snímka Dubčeka. Snímka bude zameraná na udalosti, ako boli reformný proces demokratizácie komunistického režimu alebo inváziu piatich krajín Varšavskej zmluvy do Československa.
Alexandra Dubčeka, ako hlavnú postavu filmu, stvárni Adrian Jastraban, ktorý je známy z televízneho seriálu Ulica. Vo filme sa objaví aj Táňa Radeva, Jiří Zapletal či Ivo Novák.

 

Režisérom filmu je skúsený televízny režisér Laco Halama, ktorý je súčasťou našej univerzity, vyučuje dokonca na našej fakulte.

Halama zhodnotil film takto :

„Bude vystrojený ako kinofilm napriek tomu, že na jeho počiatku bol určený iba pre televízne obrazovky. Som spokojný s tým, ako sme ho nakrútili, a verím, že budem aj s tým, ako ho dokončíme. Hlavne by som chcel byť spokojný s tým, ako ho prijmú diváci.“

Hudbu k celému filmu nahrala talentovaná dáma Ľubica Čekovská s 31-členným Symfonickým orchestrom. Vo filme si budeme môcť vypočuť veľké množstvo hudobných nástrojov, ako napríklad harfu, anglický roh či altovú flautu. Tiež si vypočujeme skladby z roku 1968.

Ľubica Čekovská hudbu pre film nazvala ,,dubčekovskou hudbou.“

Napriek tomu, že film mal byť pôvodne len televíznym filmom, dostane sa aj do kín. Pôvodný názov filmu bol Krátka jar, dlhá zima. To sa však zmenilo a tento názov ostal ako podtitul snímky.

 

Zdroje: kinema.sk, Facebook

 


Pokračovať v čítaní