Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Do kín mieri film roka: Tri billboardy kúsok za Ebbingom

Napísal na 17. januára 2018

18. januára prichádza do slovenských kín jeden z najočakávanejších filmov roka. Sú však Tri billboardy kúsok za Ebbingom naozaj hodné štyroch Zlatých Glóbusov, alebo akademici znova oceňovali bez premýšľania?

Najnovší počin oscarového režiséra a scenáristu Martina McDonagha (V Burgách, Sedem psychopatov) nesie asi ten najoriginálnejší názov filmu, aký sme tu za posledné roky mali. Talentovaný režisér sa rozhodol nakrútiť čiernu drámu o matke, ktorá pred necelým rokom prišla o dcéru a usiluje sa o spravodlivé dolapenie vraha tým, že za posledné peniaze si prenajme tri billboardy neďaleko mesta Ebbing, aby na nich hanlivo urážala miestnu políciu.

Plagát filmu Tri billboardy kúsok za Ebbingom

Plagát filmu Tri billboardy kúsok za Ebbingom

Za prvé: rozhodne nečakajte kriminálnu drámu (tých bolo v roku 2017 viac než dosť). Film sa zameriava na bezradnú matku žijúcu s dospelým synom, ktorá túži po spravodlivosti. Aj keď sa snímka nesie vo veľmi pochmúrnom duchu, je v nej obrovské množstvo čierneho humoru, ktorý je v dokonalom pomere vyvážený a zasadený do tých správnych momentov. Nechýba tu rýchle tempo, výborný scenár, pekný vidiecky vizuál a, prekvapivo, veľmi neočakávaný koniec.

Zľava Frances McDormand Woody Harrelson a Sam Rockwell

Zľava Frances McDormand Woody Harrelson a Sam Rockwell

Tri billboardy si z minulého týždňa odniesli 4 Zlaté Glóbusy – polovica z nich bola udelená za herecké výkony. Treba podotknúť, že tu šiel Martin McDonagh na istotu, keď do hlavnej úlohy zvolil oscarovú Frances McDormand (ako sám vyhlásil, postava bola napísaná priamo pre ňu). Svoju úlohu odvádza perfektne, od začiatku jej fandíte, vie vás vystrašiť, ale aj rozosmiať – v tomto prípade bol Zlatý Glóbus udelený zaslúžene a my sa len tešíme na oscarové nominácie. Ani vedľajší herci neostávajú vo Francesinom tieni: Woody Harrelson, Lukas Hedges a Sam Rockwell podávajú taktiež výborné výkony a spolu im to vedľa seba veľmi sluší (posledný menovaný je rovnako čerstvo ocenený Glóbusom).

Policajt Sam Rockwell a obžalovaná Frances McDormand počas nakrúcania

Policajt Sam Rockwell a obžalovaná Frances McDormand počas nakrúcania

Technickej stránke taktiež nie je čo vyčítať. Máme tu kameru, ktorá jednoducho vie, kde má byť; rýchly a svižný strih; skvelo napísaný scenár a charaktery… Skrátka, je to snímka, ktorá vás vie strhnúť, schladiť, prekvapiť, ale aj rozosmiať. Koncom februára budú Tri billboardy bojovať o prestížne ceny BAFTA, kde sa stanú favoritmi s celkovým počtom deviatich nominácii. Rozhodne veľmi príjemné osvieženie, ktoré bude jednoznačne bojovať o najprestížnejšiu zlatú sošku – Oscar za film roka.

Hlavný predstavitelia filmu na premiére v Londýne

Hlavný predstavitelia filmu na premiére v Londýne

Aj keď Tri billboardy neprídu na chuť každému divákovi, tento film rozhodne odporúčame. Ak už máte teda po skúškovom, nezabudnite zbehnúť do kina – rozhodne neoľutujete. Snímka má také veľké grády, že nenechá chladným nikoho.

Hodnotenie: 85%

Zdroje: imdb.com, youtube