Bola druhá 300vka lepšia ako prvá?
Napísal abrnkyna 4. apríla 2014
Akoby to bolo len včera. Písal sa rok 2006 a v tom čase sa kinami prehnala vizuálna smršť s názvom 300. Vďaka príbehu o skupinke chrabrých bojovníkov, ktorí sa nebáli položiť život za vlasť proti obrovskej presile, sa na výslnie dostal režisér Zack Snyder. Ten má v dnešnej dobe celkom iné starosti, keďže jeho Muž z ocele dostal pokračovanie, v ktorom sa objaví okrem Supermana aj Batman v podaní Bena Afflecka.
Úspech filmu, ktorý bol brutálnym a strhujúcim pohľadom na historickú udalosť, donútil verejnosť aj štúdio rozmýšľať nad tým, či by nebolo fajn vytvoriť pokračovanie. Rozmýšľanie však trvalo hodnú chvíľu a 300: Vzostup impéria sa tak dostal do kín až 8 rokov po premiére „jednotky“. Problémom sa mohol stať fakt, že pôvodný režisér už ´“nemal čas“ režírovať a že príbeh po finiši prvej časti už nemal ako pokračovať.
Nastal však čas, kedy bol nový projekt schválený. Absencia režiséra dala šancu zažiariť Noamovi Murrovi, ktorý je v Hollywoode neznámym pojmom. Zacka Snydera však v titulkoch môžeme vidieť pri kolonke „scenár“, na ktorom sa podieľal. Tešiť sme sa (logicky) nemohli ani na ikonického Gerarda Butlera . Hlavnej mužskej postavy sa solídne zhostil Sullivan Stapleton, ktorý predstavoval Themostiklesa, udatného vodcu vojakov bojujúcich proti Perzii. Nechýbal ani Xerxes (Rodrigo Santoro), ktorého sme mohli vidieť počas jeho vlády, ale nahliadnuť sme mohli aj do jeho minulosti. Ostatne, flashbackov (pohľadov do minulosti) sme si mohli užiť dosť, najmä v prvej polovici. Celý film však ťahala zástupkyňa nežného pohlavia Artemisia, ktorú perfektne stvárnila Eva Green.
O časovom umiestnení deja sa polemizovalo dávno pred natáčaním. Nakoniec sme sa nedočkali sequelu ani prequelu, dej sa odohrával aj pred, aj po a dokonca aj počas bitky v Termopylách. Sparťanská bojovnosť a nechuť podriadiť sa myšlienke jednotného Grécka, ktorá bola v prvej časti ospevovaná, bola prekážkou pre Themostikla, ktorý sa snažil o získanie pomoci od všetkých štátov, vrátane Sparty. Jeho misia so žiadosťou o pomoc sa nestretla s kladnou odpoveďou a tak nezačal boj s Peržanmi v plnej sile.
Oproti prvej 300vke sa zmenilo prostredie bojov, teraz sme boli svedkami vojny na mori a snahy o taktickú prevahu Grékov, ktorí nemali také „zdroje“, aké mala pod palcom femme fatale Artemisia. Práve ona bola skutočnou vodkyňou Perzskej ríše. Z flashbacku sa dozvedáme, že je pôvodom z Grécka. Svojej rodnej krajine však prisahala pomstu a po smrti svojho kráľa prakticky prevzala velenie nad armádou. Právo na trón má však kráľov syn Xerxes. Toho vidíme aj počas jeho mladosti ako vlasatého dediča trónu. To všetko sa odohráva ešte pred jeho „božskou premenou“, ktorej sme takisto svedkami.

Vizuálne efekty sa v tomto prípade zameriavali hlavne na vraždenie (ktorého bolo dostatok) a lodné kolízie. Spomalenie záberov v niektorých pasážach výrazne pomohlo dramatizácii celého diela. Ak chválime efekty pri zvyšovaní napätia, musíme aj kritizovať. A to hlavne za dialógy. Tie pôsobia nudne a len ako „výplň“ medzi scénami. Leonidas v prvej časti dával dialógom šmrnc a epickú hĺbku, v tomto prípade sa skôr budete modliť, aby radšej nasledovalo ďalšie mrzačenie či zabíjanie „v mene vlasti“.
Vždy, keď má snímka úspech a chystá sa jej pokračovanie, prichádzajú obavy. Obavy o to, či nový film bude aspoň tak dobrý, ako bol ten predchádzajúci. Vzostup impéria nesklamal, no podľa nášho skromného názoru mu ku kvalite prvej časti mnoho vecí chýbalo. Brilantná Eva Green bola v ostrom kontraste s „prázdnymi rečami“ postáv, veľkoleposť jednotlivých záberov síce nadchýnala, no často vyvolávala zmiešané pocity kvôli realistickosti. Brutalita bola priam potrebná, niektoré vyobrazovania smrti však pôsobili „účelovo“ a nevyznievali reálne. 300: Vzostup impéria sa tak vydaril, no mohlo to byť aj o dosť lepšie.
Hodnotenie: 65%
Článok spáchal: Ján Janočko