Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Sú TUNIAKY ľudia vo vlastnej šťave?!

Napísal na 8. júna 2015

Ruku na srdce: Ktorí z vás netúžia po teple a slniečku? Predstava obliecť si ľahké, voľné šaty a prechádzať sa počas dňa s úsmevom po meste možno nie je taká skvelá, ako sa v skutočnosti zdá. Áno, je to tak – prišiel čas roztečených make-upov, vyrážok a.k.a. potníčiek a topenia sa vo vlastnej šťavičke.  

Leto sa začalo, no všetci očakávame, ako bude ďalej. Zopakuje sa minuloročné sklamanie?

Summer_rain_by_WWWest,,Sezónne predpovede sa robia, ale pre bežného človeka nemajú veľkú výpovednú hodnotu. Poviem príklad: Ako si môžeme vysvetliť predpoveď, že leto bude teplejšie a suchšie, keď chceme  ísť na dovolenku napr. prvý augustový týždeň, no práve v tomto čase  môže byť daždivo a chladno… štatisticky to však na konci leta vyjde tak, že leto bolo horúce a suché,“ informuje o problematike sezónnej predpovede meteorológ Norbert Polčák zo Slovenského hydrometeorologického ústavu. ,,Sezónne predpovede môžu mať istú výpovednú hodnotu napr. pre poľnohospodárov alebo energetikov. Vzhľadom na geografickú polohu sa v našich podmienkach zvyknú striedať horúce a slnečné periódy s chladnejšími a vlhkejšími. Môže byť aj oblačnejšie a daždivejšie leto s vysokou teplotou vzduchu (minulý rok). Ľudia mali pocit, že leto sa z hľadiska počasia nevydarilo, no po teplotnej stránke bolo nadpriemerné,“ dodáva.

Piť, piť a ešte raz veľa piť 

enviro_drinking-water_minisite_banner

Horúčavy spôsobujú nadmerné potenie, fyzickú a psychickú únavu a časté bolesti hlavy. Tie sú väčšinou spôsobené nedostatkom tekutín. Vyčerpanie z tepla má za následok náhla dehydratácia organizmu. Vznikne vtedy, ak sa organizmus nestačí ochladzovať pre extrémne vonkajšie podmienky alebo ak sa zvýši produkcia tepla v tele.

,,V priemere by mali ženy vypiť denne dva až tri litre vody, muži zase tri až päť litrov. To však platí pre zdravých jedincov, pre kardiologických pacientov je tento objem príliš vysoký, mohli by sa zavodniť a privolať si tak ešte horší stav,“ hovorí MUDr. Denisa Korduliaková. V prípade, že človek dehydratáciu podcení, môže dôjsť k zlyhaniu termoregulácie. ,,V takom prípade prichádza k vzniku tepelného úpalu, ktorý možno definovať ako hypertemiu so zlyhaním termoregulácie, resp. zlyhávaním životne dôležitých orgánov a postihnutím centrálneho nervového systému,“ varuje lekárka.  

Horúčavy ohrozujú podľa odborníkov najmä novorodencov a dojčatá, keďže nemajú vyvinuté termoregulačné mechanizmy, a tiež starších jedincov, ktorí užívajú lieky alebo trpia ochoreniami.  Vedeli ste, že zastavenie potenia môže znamenať neskorý príznak tepelného úpalu? (A vy ste si mysleli, akí ste super, že sa nepotíte, že?) Aj alkohol a káva sú v týchto dňoch tzv. zabijakmi a vedú k obrovskej dehydratácii organizmu. Svalové kŕče, podráždenosť, vracanie a hnačky možno rovnako pripísať k prehriatiu organizmu.

Ako sa brániť? 

  • pobyt v chladnom, klimatizovanom prostredí 
  • dostatočný denný príjem tekutín (deti 1,5-2 litre, ženy 2-3 litre, muži 3-5 litrov)
  • ľahké a vzdušné oblečenie svetlých farieb
  • sprchovať sa vo vlažnej vode
  • vyvarovať sa namáhavej fyzickej práci
  • doporučuje sa (iba) 90 minút cvičenia týždenne

Čokonôžky… sun_burn-e4xtcrrrna8g4cc4k0w04wk40-6ylu316ao144c8c4woosog48w-th

…alebo keby mal deň 40 hodín, tak ležíte niektorí na tráve ešte teraz. No ani s opaľovaním to netreba preháňať. V správnej miere vyvoláva slnko pocit šťastia a harmónie, podieľa sa na tvorbe vitamínu D a má antibakteriálne účinky. Niektorí zvyknú namiesto ochranného krému používať olivový olej, aby sa rýchlejšie opálili. Ten je však dobrý do šalátov a na kuracie mäso, maximálne ako zábal na vlasy. No ochranu proti UV-žiareniu v ňom nenájdete. Práve preto vo forme ,,ochranného prostriedku“ vyvoláva v tele agresívne následky. Alergické reakcie, svrbenie, sčervenanie a spálenie kože, ktoré vedú k ďalším kožným vyrážkam.

Ak užívate antibiotiká, hormonálne alebo iné lieky, slnku by ste sa vystavovať nemali. Váš organizmus je oslabený a spôsobiť vám to môže prinajmenšom kolaps, čo určite nikto nechce.

Čo nás čaká najbližšie dni?

Slovenský hydrometeorologický ústav vyhlásil na najbližšie dni jasno, miestami slabé zrážky. Teploty sa vyšplhajú až do 32 °C. Cez víkend to bude na niektorých miestach až 34 °C. Bude to horúúúúce – a nielen cez deň, ale aj po nociach. Užívajte leto a…

…veľa vody!

Text: Karin Kubíková


Pokračovať v čítaní