Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Handpan, bendžo alebo marimba. Aké sú nezvyčajné hudobné nástroje, ktoré využívajú hudobníci pri svojej tvorbe?

Napísal na 21. apríla 2023

Poznáme hudobníkov, ktorí tvoria songy, kde je majoritným nástrojom klasická gitara alebo klavír. Čo ale hudobníci, ktorí používajú trošku viac nezvyčajné hudobné nástroje?

Gitara, klavír alebo husle sa stali klasikou, ktorú používa pri tvorbe väčšina umelcov. Znejú skvelo a ich využitím v akomkoľvek hudobnom žánri tvorcovia nič nepokazia. Niektorí ale nechceli ostať len pri klasike a chceli zariskovať aj s trochu viac nezvyčajnými hudobnými nástrojmi.

Marián Čekovský

Do tohto výberu umelcov patrí aj slovenský hudobný klenot Marián Čekovský. Primárne hrá na klávesy ale okrem nich vie tento rodený východniar hrať aj na mnohé ďalšie nástroje. Zároveň ich dopĺňa aj spevom.

Marián Čekovský ako hrá na klávesy. Zdroj: kosicednes.sk

Najviac ho preslávila spolupráca so slovenskou rockovou skupinou No Name. Po odchode z nej začal pracovať ešte viac na svojej kariére a okrem vytvorenia vlastnej kapely sa začal venovať aj moderovaniu rôznych relácií alebo skladaniu piesní.

Jeho výhodou je jeho povaha skúšať rôzne nezvyčajné hudobné nástroje. V televíznych reláciách, kde bol hosťom, si zahral na rôzne hudobné inštrumenty. Hneď na prvýkrát ich vedel ovládať alebo aspoň tušil, o aký nástroj ide a ako ho ovládať. Či už šlo o gajdy alebo mnohé ďalšie, pri všetkých vedel hneď zaimprovizovať a hrať na ne.

Ethereal in E

Menej známy umelec Adam Foote je na hudobnej scéne pomerne krátko. V posledných rokoch vďaka YouTube Shorts sa vyšplhal pomerne vysoko. Tohto hudobníka môžete poznať aj pod umeleckým menom Ethereal in E. Venuje sa hudobnému nástroju handpan, ktorý sa nazýva aj ako ručné bicie. Častokrát sa využíva najmä do pozadia skladieb.

V roku 2016 Adam začal so svojim YouTube kanálom, kde spočiatku pridával krátke hudobné videá. Neskôr začal vysielať naživo a vytvárať dlhšie videá bez strihu, ktoré ľudia môžu počúvať aj na meditáciu alebo relaxáciu. Po príchode YouTube Shorts sa dostal na „For You“ stránky užívateľov, vďaka čomu si časom získal obrovské publikum a veľké čísla vzhliadnutí.

Stal sa originálnym aj pre jeho reálne pozadia, kde natáča jednotlivé videá. Najčastejšie príroda a prírodné motívy sa stali jeho hlavnou témou a skrz handpan sa s ňou spája a približuje ju ľuďom. Príroda a jemné zvuky handpanu mu dopomohli v jeho kariére, v ktorej má už viac ako milión fanúšikov. Dnes má dokonca niekoľko albumov plných týchto jemných tónov spojených s prírodou.

AJR

Medzi ďalších hudobníkov, ktorí hrajú na nie až tak klasické hudobné inštrumenty, patrí aj skupina AJR. Títo bratia sú známi pre ich špecifický štýl hudby ale aj videoklipy. Množstvo skladieb od AJR znie ako remixy, aj keď sú to ich pôvodné diela. To dosiahli najmä pomocou elektronických hudobných nástrojov. Medzi menej klasické by sa v ich podaní dali vybrať ukulele, harmonika, saxofón alebo rôzne spomínané elektronické náhrady.

Snímka z videoklipu ku skladbe OVERTURE, kde hrá Jack na trúbku a v pozadí vidno aj ukulele alebo elektronické klávesy. Zdroj: YouTube/AJR

Najčastejším prvkom, ktorý počuť v pozadí skoro všetkých ich skladieb je práve trúbka. Tú môžeme výrazne vidieť a počuť aj v skladbe OVERTURE a jej videoklipe. Táto pieseň sa v roku 2020 dostala aj do animovanej rozprávky Duša od Disney, v ktorej hrala hlavnú úlohu práve hudba a jazz. Ten sa AJR snažia dosadzovať do svojej tvorby ako starší štýl hudby spojený s novodobou hudbou. Spoluprácou na filme chceli na to poukázať.

Matthew Mole

Od jednej z veľmi známych skupín sa dostávame k trošku menej populárnemu spevákovi, ktorým je Matthew Mole. Juhoafrický spevák vyhral v roku 2021 South African Music Awards. Fanúšikovia neboli prekvapení, pretože jeho songy sú skutočne pestré, plné energie a pozitívnych myšlienok.

Okrem pekných textov vkladá do jeho tvorby aj netradičné prvky. Jedným z nich je aj bendžo. Matthew pridáva do svojej tvorby množstvo nástrojov od gitary, cez klavír až po ukulele. Do väčšiny pozadí jeho songov ale pridáva práve bendžo, ktoré môžeme priradiť medzi nezvyčajné hudobné inštrumenty, ktoré nevidíme alebo nepočujeme len tak hocikde.

Najviac sa dostal do povedomia najmä svojimi snímkami v roku 2013. V jeho videoklipe ku skladbe Take Yours, I’ll Take Mine vystupuje na rôznych verejných miestach, spieva a popri tom hrá na bendžo. Videoklip si získal obrovský úspech kvôli vtipným prostrediam a ako celkovo poňal jednotlivé snímky. Nech sú to toalety, hlavná cesta alebo kaviareň, scény sú pestré a nabité pozitívnou energiou a úsmevmi.

Joe Porter

Táto osoba nehrá len na jeden ale na niekoľko desiatok nezvyčajných hudobných nástrojov. Je ním kanadský pedagóg a skladateľ Joe Porter, ktorý sa prevažne venuje marimbe. Svoju internetovú kariéru si vybudoval práve vďaka tomu a jeho originalite. Jeho internetový obsah spočíva v tom, že napodobňuje rôzne zvuky na rôznych hudobných inštrumentoch, čím predstavuje aj ich fungovanie. Či už ide o napodobňovanie zvukov z hier, telefónnych zvonení alebo rôznych songov, vždy sa vie presne trafiť do rytmu.

Netradičné hudobné nástroje, ktoré ovláda Joe Porter.
Joe Porter, ktorý hrá na cimbal a v ľavom hornom rohu je ukážka jedného z jeho YouTube videí, kde napodobňuje zvuky hier. Zdroj: joeporteronline.com

Hudbe sa venuje už niekoľko rokov, no len nedávno sa dostal do povedomia. Podobne ako pri Ethereal in E, si slávu a obrovské čísla získal vďaka YouTube algoritmu. Dôvod prečo si založil jeho YouTube kanál, a venuje sa tomu a aj na ostatných sociálnych sieťach viacerým hudobným nástrojom je ten, že chce ľuďom predstaviť cudzie hudobné kultúry a ich nezvyčajné hudobné inštrumenty do celého sveta.


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár