Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Máte radi nové hudobné štýly? Vysvetlíme vám, čo je lo-fi hip-hop

Napísal na 29. mája 2020

Je nenáročný, nedokonalý a nenútený. Rozšírime vám hudobné obzory a predstavíme jednu z odnoží hip-hopu. Počúvanie pohodového žánru môže byť veľmi prospešné pre študentov, ale aj pracujúcich.

Lo-fi hip-hop je hip-hopový subžáner, ktorého základom je úmyselne nízka kvalita zvuku. Je variabilný a zo skladieb každého známejšieho žánru sa dá spraviť lo-fi verzia, dokonca aj z klasiky. Príkladom je nasledujúca prerobená Beethovenova skladba Sonáta mesačného svitu.

Tento subžáner je úžasný pre svoju dostupnosť. Tvoria ho nie zložité beaty, predvídateľné melódie a pomalšie rytmy. Aj keď lo-fi tvorcovia neradi kategorizujú svoju tvorbu, z nejakého základu vychádzať musia. Preto výsledný track obsahuje prvky zvoleného, nadradeného žánru.

Zmyslom lo-fi hip-hopu nie je dokonalosť, práve naopak. Kto aspoň trochu cíti rytmus, môže produkovať lo-fi hudbu v rámci akéhokoľvek žánru. Umelcov jeho tvorba naučí, ako pracovať s hudobnými prvkami.

lo-fi hip-hop
Produkcia hudby. Zdroj: musictech.net

Lo-fi vznikalo v ére hudobných kaziet

História subžánru siaha do 80. rokov 20. storočia. Vtedajší hudobní producenti netvorili hudbu v štúdiu, ale v domácom prostredí, s tzv. low-fidelity, čo doslova znamená nízka presnosť. Odtiaľ vznikla aj samotná skratka lo-fi. Vtedajšie piesne tak boli opakom preexponovaných high-fidelity skladieb. (pozn. red. high-fidelity či hi-fi označuje zvukovú dokonalosť zvukových nosičov a záznamov)

lo-fi hip-hop
Lo-fi vznikalo v ére hudobných kaziet. Zdroj: ctvnews.ca

Jemné šumy, syčanie a praskanie dotvárajú atmosféru neformálnosti. V súvislosti s lo-fi hip-hopom sa vynárajú ďalšie subžánre a mikrožánre, ktoré ho formovali a do súčasnosti aj formujú, ako napríklad downtempo, ambient alebo chillwave. Škótska kapela Cocteau Twin, ktorá hrávala Dream pop, v mnohom pripomína lo-fi.

Lo-fi je presne ten typ hudby, ktorý počúvate v noci, keď nemôžete zaspať alebo pri štúdiu, poobednom oddychu či pri prechádzaní nočnými ulicami. Pri tejto hudbe sa dá chillovať, učiť sa, premýšľať, čítať, tvoriť, variť, a teda robiť čokoľvek. Je skvelým vyplnením prázdneho priestoru, keď sa nechcete cítiť sami.

Podľa školského blogu hyde.edu lo-fi pozitívne stimuluje mozog k sústredeniu vďaka spomínaným zvukovým nedokonalostiam. Podľa slov študentov z Hyde School v Maine stratili pojem o čase, keď počúvali netradičný žáner, zatiaľ čo pracovali na školských zadaniach. Zároveň muzika udržiavala ich pozornosť na štúdium, a teda máme dôkaz, že počúvanie tohto typu hudby môže i prospievať.

Lo-fi. Zdroj: medium.com

Lo-fi hip-hop prichádza najmä vo forme mixov

Vieme ho nájsť na všetkých hudobných platformách. Väčšinou prichádza vo forme mixov alebo 24/7 streamov. Najznámejšie lo-fi kanály na YouTube sú Chilledcow, Chillhop Music, alebo Fantastic Music. Ikonou lo-fi hip-hopu na YouTube je stream s názvom lofi hip hop radio – beats to relax/study to, na ktorej je vyobrazené dievča, ktoré večne študuje.

Zdroje: hypebeast.com, primeloops.com, medium.com, webslovnik.zoznam.sk


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár


Pokračovať v čítaní