Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Baldur’s Gate 3 vyrazila všetkým dych. Čím si táto RPG hra zaslúžila pozornosť?

Napísal na 10. októbra 2023

Vývojári v Larian Studios si dali na Baldur’s Gate 3 naozaj záležať. Od oficiálneho vydania hry sa každým dňom zvyšovali čísla aktívnych hráčov v tisíckach. Videohra búrala rekordy na niekoľkých online rebríčkoch. Doteraz, už viac ako dva mesiace od vydania, má extrémne pozitívne hodnotenia.

Baldur’s Gate 3 je role-play gaming hra (skratka RPG, v preklade hra na hrdinov), ktorej systém hrania je inšpirovaný stolnou hrou Dungeons & Dragons. Vydalo ju belgické herné vydavateľstvo Larian Studios, ktoré v roku 1996 založil Swen Vincke. Štúdio sa predtým venovalo aj náučným hrám, ale preslávilo sa hlavne sériami RPG hier Divinity a Baldur’s Gate.

Čiastočnú verziu hry sprístupnili v roku 2020, oficiálne vyšla až 3. augusta tohto roku. V súčasnosti je dostupná na platformách Windows, macOS a Playstation 5. Možnosť hrania na Xbox Series má vydavateľstvo v pláne na koniec roka. Baldur’s Gate 3 je odporúčaná pre jedného hráča, ale obsahuje aj možnosť kooperatívnej hry (multiplayer).

Aké rekordy boli hrou pokorené?

Táto RPG hra zlomila za dva týždne rekord v najvyššom rastúcom počte aktívnych hráčov, cez 875-tisíc hráčov za deň. V určitom bode prekonala herných velikánov ako sú Grand Theft Auto V alebo Cyberpunk 2077. Jej popularita ani po dvoch mesiacoch neklesla a počet aktívnych hráčov zatiaľ nepadol pod 250 tisíc (štatistika z 3. októbra 2023).

Každý deň sa štatistiky najviac hraných hier na svete menia a pozícia BG3 sa posúva hore-dole. Na niekoľkých online weboch, napríklad SteamCharts, SteamDB alebo Opencritics, sa hra nachádza na vysokých priečkach v TOP 10. Jej hodnotenie od kritikov či samotných hráčov od vydania ani raz nekleslo pod 95% (štatistika z 3. októbra 2023).

Na hernej platforme Steam si BG3 drží hodnotenie 95% pri celkovom počte recenzií cez 300 tisíc. Na webe Opencritics si hra vyslúžila od kritikov hodnotenie 99. Tieto čísla jednoznačne hovoria o pozitívnej budúcnosti hry (štatistika z 3. októbra 2023).

Wyll, jedna z hlavných postáv hry. Zdroj: artstation.com

Každá hra má svoje plusy aj mínusy

Baldur’s Gate 3 obsahuje množstvo prvkov dobrej RPG hry. Jej najväčšou pýchou sú určite príbehy postáv a veľmi veľa možností vývoja deja. Príbehy spoločníkov odhaľujú ich minulosť a osudy. Ich pohnútky, charakter a to, kam až dospejú, vo veľkej miere závisí na hráčoch.

Niekedy sa menšie úlohy priamo týkajú hlavnej zápletky, inokedy odbiehajú mimo nej, ale je lákavé venovať sa im kvôli rozšírenému zážitku, odmenám alebo priazni spoločníkov. Hráčska skupina môže mať mnoho postáv, ale niektoré z nich je potrebné najskôr presvedčiť, aby sa pridali do tímu.

V iných RPG hrách hlavné postavy obvykle prežívajú až do konca príbehu. V BG3 môžu dôležité postavy a hrdinovia zomrieť, ak hráči urobia vážne chyby alebo ich provokujú. Vždy bude na výber medzi rôznymi možnosťami, ktoré môžu mať zásadné následky. To znamená, že niektoré postavy môžu s hráčmi zostať až do finále putovania, zatiaľ čo u niekoho iného môžu prísť o život v priebehu cesty.

Avšak žiadna hra na svete nie je dokonalá, a o tom svedčí aj narastajúci počet negatívnych ohlasov. Vo väčšine negatívnych recenzií sa hráči sťažujú na nedopracovaný systém multiplayeru, pathfinder alebo malé množstvo automatického ukladania hry.

V rámci pathfinderu (v preklade hľadanie cesty) hráčom prekáža najmä pohyb celého tímu pri nepriaznivých podmienkach cesty. V hre prevažuje ovládanie celej skupiny miesto jedného hrdinu, a to je pri skokoch či pastiach na ceste veľmi nepraktické. Hráči by jednoznačne ocenili, ak by sa vývojári zamerali najmä na spätnú väzbu a z nej čerpali pri najbližších opravách v hre.

Vydavateľstvo na svojom oficiálnom webe sa však vyjadrilo, že na opravách neustále pracuje a snažia sa hru doviesť k čo najlepším výsledkom. Baldur’s Gate 3 si pripravilo jednoznačne dobrý štart a prajeme jej čo najmenej chýb a a čo najviac nových aktívnych hráčov.