Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Anika IRIS so skupinou prišli do nášho rádia

Napísal na 9. júla 2022

Mladá slovenská speváčka Anika IRIS aktuálne boduje na hudobnej scéne. Spolu so skupinou nám prišli do rádia povedať o ich začiatkoch, tvorbe a aj o ich plánoch do budúcnosti.

Skupina, ktorá navštívila rádio Aetter, si hovorí Anika IRIS a tvoria ju štyria členovia. Dokopy majú títo umelci v priemere 16 rokov. Do mikrofónu nám prezradili, že sa dali dokopy asi pred polrokom. Napriek tak krátkemu času spolupráce majú už na konte pár piesní a ich poslednou je Beauty’s there.

Speváčka nám objasnila, ako sa Anika IRIS dali dokopy. Zdroj: Radio Aetter

Ako vzniklo meno Anika IRIS, pod ktorým sa predstavuje táto kapela, a ktorým sa na začiatku sólovej kariéry predstavovala jej speváčka a zakladateľka? Umelkyňa sa sama volá Anika a keďže poznala veľa hudobníkov s týmto menom chcela to nejako ozvláštniť. IRIS je názov pesničky od skupiny Goo Goo Dolls, ktorú má veľmi rada a preto sa rozhodla do svojho pseudonymu pridať aj toto slovo, z ktorého vznikla finálna verzia.

Anika IRIS so svojou skupinou prišli do Rádia Aetter. Zdroj: RadioAetter

Tvorba piesní

Text aj hudbu skladieb väčšinou skladá speváčka Anika. Priznala, že slová píše priamo v angličtine. Podľa jej vyjadrenia, automaticky jej naskakujú anglické výrazy, ku ktorým následne pridá melódie. Všetko to musí do seba zapadnúť a dôležité je pre mladú skladateľku aj rytmické krátenie a podobné maličkosti v piesni.

Prečo Anika tvorí piesne iba v anglickom jazyku? Zdroj: RadioAetter

Aniku inšpirujú zahraniční menej známi umelci, ale rovnako obľubuje aj K-pop interpretov, ktorí jej dávajú mnoho nových nápadov. Priznala, že keď si chce poriadne niečo zaspievať, pustí si aj Beyoncé. Slovenské texty zatiaľ neplánuje písať, ale napriek tomu jednu slovenskú skladbu už nahrala. Tá však nebola jej, ale speváka Tomáša Bezdedu, s ktorým si zaspievala duet v piesni Za 7 horami.

Anika IRIS spolupracovala na piesni Za 7 horami aj s Tomášom Bezdedom. Zdroj: RadioAetter

Pieseň Beauty’s there

Táto pieseň vznikla minulý rok v lete v štúdiu, kde jej text aj hudbu zložila Anika. Tá priznala, že je to jej jediná pozitívna skladba, ktorá vznikla v šťastnom období. Song nájdete od piatka 8. júla na streamovacích platformách, ako je napríklad Spotify. Zatiaľ nie je na Youtube, pretože videoklip plánuje kapela ešte dotočiť. Keďže toto dielo predstavuje vlnu pozitívnej energie, chcú vizuály nahrať spolu niekde na chate, kde sa budú zabávať a spoločne si užívať chvíle.

V čom bude streamovacia pieseň Beauty’s there iná od tej rádiovej? Zdroj: RadioAetter

Speváčka a hlava kapely prezradila, že pripravujú čoskoro vydať aj album, s piesňami, ktoré už nahrali. Volať sa bude Bridge over silent people a o dizajn sa postaral jej kamarát Metxd, ktorý už predtým mal na starosti videoklip k piesni JUST ANOTHER DREAM.


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár