Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Adam Ďurica: Keď vidím, že ľudia majú záujem o moju prácu, cítim, že mám otvorené dvere

Napísal na 27. januára 2024

Pozvanie na rozhovor do Aetter prijal slovenský spevák a skladateľ Adam Ďurica. Porozprával nám o svojom vianočnom koncerte, začiatkoch, kariére alebo snoch.

Začiatky kariéry Adama Ďuricu siahajú do veľkolepej súťaže Slovensko hľadá Superstar, kde vypadol ešte pred finále. Dnes je z neho jeden z najznámejších slovenských spevákov, pričom skladby ako Neľutujem, Mandolína či Zatancuj si so mnou pozná každý.

Držiteľ cien Zlatý slávik, OTO či SOZA je aktuálne trojnásobným oteckom. O tom, ale aj o veľa ďalších novinkách porozprával v našom rozhovore.

Je príjemné pri koncertoch spoznávať ľudí v hľadisku?

Áno. Boli časy, kedy mi to nebolo úplne príjemné. Počas začiatkov hudobnej kariéry je tam vždy istý ostych. Je to remeslo, v ktorom sa zdokonaľujem. Naučil som sa, že najlepšie je to vtedy, keď som všade doma. Keď vidím, že ľudia majú záujem o moju prácu, cítim, že mám otvorené dvere.

Môžeme teda povedať, že ti ľudia kúpou vstupenky naznačujú, že k nim patríš?

Určite. Či je to v Trnave, Karlových Varoch, v Košiciach alebo Bratislave.

Splnilo sa ti kariérne všetko, čo si chcel?

Keď sa vžijem do obdobia pred kariérou, splnilo sa mi oveľa viac, o čom som dokázal snívať. Keď sa na to pozerám teraz, ešte zďaleka sa mi nesplnilo to, čo by som chcel, pretože vidím možnosti. S jedlom rastie chuť, ale samozrejme si užívam tú cestu.

Spomínaš na svoje začiatky ako na „zlaté časy?“

Bolo to krásne, vždy sme niečo zažili. Bola iná doba v tom, že muzikanti neriešili, čo za to dostanú. Ja som napríklad reálne prerábal. Dnes za prácou všetci vidia veľké peniaze.

Máš pocit, že je to trend?

Trošku áno, pretože vidím mladých muzikantov, ktorí nechcú hrať len tak. Vždy si pýtajú nejaký honorár. Na jednej strane to chápem, pretože kedysi nám v podstate nebolo treba nič, dnes sa úplne z ničoho robiť nedá. Skôr by som povedal, že majú mylné predstavy.

Veľa muzikantov má ďalšie zamestnania, však?

Keby sme prišli do Ameriky, kde je vysoká konkurencia, druhú prácu tam hudobníci majú. Veľké mená hrajú za 40 dolárov, čo sa tu nestane. Je to trošku o trhu.

Ak si chcete vypočuť viac, napríklad:

  • ako prebiehali prípravy vianočného koncertu,
  • ako funguje pop na Slovensku,
  • o jeho koníčkoch,
  • o jeho osobnom živote,
  • o novej hudbe a spoluprácach,

celý rozhovor s Adamom Ďuricom nájdete na Spotify – AETTER ROZHOVORY.