Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Láska zabalená v krabici od topánok. Čím môžete potešiť seniorov tento rok?

Napísal na 16. novembra 2021

Vianoce klopú na dvere a projekt s názvom Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok? je opäť spustený. Ak ste ešte o tomto milom geste nepočuli, teraz to môžete napraviť.

Pre mnohých seniorov sú darčeky zabalené v krabici od topánok to jediné, čo na Vianoce dostanú. Veľa seniorov, ktorí žijú v domove dôchodcov, nemajú možnosť stretávať sa s rodinami osobne, obzvlášť v tejto pandemickej situácii. Preto sa už štvrtý rok môžu vďaka projektu Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok? tešiť na lásku od cudzích ľudí.

Sviatky plné pokoja a lásky priviedli organizátorku Janku Galatovú ku myšlienke obdarovať dôchodcov malým darčekom. Inšpiráciu na založenie projektu našla v nemocnici. Počas toho, ako navštevovala svoju maminku na onkologickom oddelení, všimla si ľudí privezených z doliečovacích ústavov a domovov dôchodcov.

Ako sama Janka spomína: „Tí ľudia, bolo na nich vidno, že sú osamelí.“ Práve títo seniori boli často sami, bez návštev a s prázdnymi stolíkmi. Nemal im kto priniesť ovocie, knihy či krížovky. V tej chvíli sa ozvalo Jankino dobré srdce a rozhodla sa založiť skupinu na Facebooku.

Počas prvého ročníka sa Janka zamerala len na 30 ľudí v domove dôchodcov. Do facebookovej skupiny pozvala niekoľko svojich priateľov, aby jej pomohli vytvoriť krabičky. O pár dní sa však chcelo pripojiť ďalších takmer 200 ľudí. Dnes je súčasťou skupiny už viac ako 38-tisíc ľudí. Janku hneď na začiatku oslovila Silvia Slobová, ktorá jej pomohla s propagáciou výzvy Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok? najmä na Facebooku a pomohla jej založiť webovú stránku.

Vianoce 2019 v domove dôchodcov. Zdroj: Vimeo.com

Ak vás nadchla myšlienka zabalenej lásky v krabičke a chceli by ste sa tento rok zapojiť aj vy, je to jednoduché. Stačí, ak prázdnu krabicu od topánok naplníte láskou. Pripravili sme si pre vás pár tipov, čo môžete starkým darovať.

Potraviny

Môžete darovať sladkosti, niečo slané, no dajte si pozor, aby to nebolo príliš tvrdé. Zvoľte napríklad Brumíka, chrumky či mäkké cukríky. Do krabičky nedávajte nič, čomu končí záruka ani nič čerstvé, čo by sa mohlo pokaziť, kým sa balíček dostane ku svojmu novému majiteľovi. Vyhnite sa čerstvému ovociu a vymeňte ho radšej za malý džúsik. Darovaní sa určite potešia aj niečomu teplému, ako napríklad čaju či káve.

Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok
Mäkké cukríky, ktoré môžete darovať dôchodcom. Zdroj : Unsplash

Drogéria

Do krabičky môžete pribaliť aj mydlo, sprchový gél, šampón, vlhčené obrúsky a taktiež aj dezinfekciu. Dajte si záležať pri výbere drogérie. Pokojne môžete darovať detské sprchové gély, keďže aj seniori majú rovnako citlivú pokožku ako deti.

Niečo na zlepšenie mysle

Vylúčené nie sú ani krížovky, knihy, časopisy, kalendáre s fotkami zvieratiek alebo prírody. Ku krížovkám môžete pribaliť aj pero. Určite sa potešia aj omaľovánkam a farbičkám.

Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok
Venovať môžete aj omaľovanky s farbičkami. Zdroj: Unsplash

Pamiatka

Veľa dôchodcov nevída svoje deti a vnúčatká takmer vôbec, preto ich bezpochýb poteší list priamo od vás. Síce ste pre seba neznámi, no starčekovia vedia oceniť, keď na nich niekto myslí. Môžete im zabaliť aj prázdnu vianočnú pohľadnicu spolu so známkou. Možno ju pošlú práve vám so slovami vďaky.

Oblečenie

Oblečeniu sa skúste vyhnúť. Predsa len, neviete, ako vyzerá babka alebo deduško, ktorý dostane balíček. Ak ale chcete venovať oblečenie za každú cenu, skúste sa zamerať na vianočné ponožky, čiapku alebo rukavice. Týmito darčekmi nepokazíte nič. V prípade, že máte veľkú krabicu, môžete venovať aj deku.

Milé vianočné ponožky, ktoré zohrejú nohy a aj srdce dôchodcov. Zdroj : Unsplash

Násobenie lásky počas covidu

Už druhý rok sa balíčky odovzdávajú s rúškami na tvári. Zoznam pokynov, ktorými sa treba pri odovzdávaní riadiť, nájdete na webovej stránke. Kým sa krabičky dostanú do rúk dôchodcov, musia prejsť dvomi karanténami. Prvá ich čaká pri kontaktnej osobe, ktorej darček odovzdáte a druhá karanténa je v domove dôchodcov, v izolovanej miestnosti.

Miesta odovzdania krabičiek a zoznamy kontaktných osôb budú zverejnené aj na Facebookovej stránke, aj na oficiálnom webe. V Trnave môžete odovzdať krabičky trom kontaktným osobám. Kompletný zoznam nájdete na webe spolu s kontaktom a informáciou, do ktorého balíčky poputujú. Krabičky môžete darovať od 19. novembra do 2. decembra 2021.


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár