Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

7 skladieb s odkazom „do neba“

Napísal na 31. októbra 2018

 

 

 

Na Slovensku si v prvé novembrové dni tradične spomíname na blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. Vypočujte si výber neopočúvaných skladieb s odkazom „do neba“.


The Band Perry – If I Die Young

Americká country skupina The Band Perry nahrala túto skladbu v roku 2010, kedy sa dostala v USA na popredné (v niektorých dokonca na prvé) miesta hitparád.

Skladba If I Die Young, ktorá bola nominovaná na cenu Grammy, je podľa slov speváčky Kimberly Perry o čase, ktorý dostaneme. Ten je podľa mladej speváčky akurát, ak ho využijeme najviac, ako vieme. Perry si tiež spomína pre theboot.com na spätnú väzbu od fanúšikov, ktorí práve cez túto skladbu našli život.

Kali – Púšťam Ťa prod.Peter Pann

Pred dvoma rokmi zverejnil raper Kali emotívnu skladbu s videoklipom, ktorú venoval svojej milovanej mame. Mnohí označujú túto skladbu za najsilnejšiu výpoveď v jeho kariére.

Napriek tomu, že Kali spomína svoju mamu vo viacerých skladbách, až v tejto sa raper priznáva k tomu, že sa s odchodom svojej mamy, ktorá prehrala boj s rakovinou, zmieril a prostredníctvom skladby sa ju rozhodol pustiť“. Emotívny text dopĺňa čiernobielym videoklipom.

Sam Smith – Lay Me Down

Pieseň Lay Me Down vyšla prvýkrát v roku 2013 ako spevákov debutový singel. Po druhý raz ju Sam Smith zverejnil v roku 2015 spoločne s videoklipom.

Videoklip k druhej verzii skladby natočili v kostole sv. Margaréty v londýnskej štvrti Westminster. Natočený bol na jeden záber. Ten zobrazuje speváka najskôr na pohrebe a vzápätí na vlastnej svadbe v tom istom kostole. Napokon vo videoklipe uvidíme opäť Smitha, ktorý ostal v kostole sám. Okrem toho, že videoklip posiela „odkaz do neba“, otvára tiež problematiku LGBT manželstiev.

Lady Gaga, Bradley Cooper – I’ll Never Love Again (A Star Is Born)

Skladba I’ll Never Love Again pochádza z filmu Zrodila sa hviezda, ktorý prišiel do kín len pred mesiacom. V hlavnej úlohe môžeme vidieť okrem speváčky Lady Gaga aj Bradleyho Coopera, ktorý film režíroval.

Pozor, prichádza spojler! Túto skladbu vo filme zložil Jackson Maine (Bradley Cooper) pre svoju filmovú manželku Ally (Lady Gaga). Vec sa má tak, že Jackson nezvládne kombináciu úspešnejšia manželka feat. drogy a spácha samovraždu. Vo filmovej spomienke na Jacksona mu emotívne zaspieva Ally ako odkaz „do neba“ jeho skladbu, ktorú napísal pôvodne pre ňu.

Jana Kirschner – Pokoj v duši

Pokoj v duši je titulnou skladbou k rovnomennému filmu od režiséra Vlada Balka. Pieseň vznikla v roku 2008 a videoklip k nej obsahuje zábery zo spomínaného filmu, ktorý mal svoju premiéru v roku 2009.

Speváčka pre tyden.cz na karlovarskom filmovom festivale zavtipkovala, že skladba sa stala hitom, pretože je najhranejšou skladbou v slovenských krematóriách. Napriek tomu si Kirschner myslí, že táto pieseň je jej osudovou. Podľa nej sa takýchto skladieb za život autora nepodarí mnoho.

Seasons of Love – Rent

V tomto prípade sa snúbi kvalitný a emotívny text s nekvalitným video-záznamom. Seasons of Love je skladba z broadwayského muzikálu Rent, ktorú pred premiérou zaspievali protagonisti na počesť režiséra muzikálu, ktorý zomrel len deň predtým.

Komerčnejšiu podobu tejto skladbe dal úspešný seriál Glee, ktorý spracoval Seasons of Love v súvislosti so smrťou jedného z hlavných hrdinov seriálu, Corym Monteithom. Skladba je tiež často spájaná so Svetovým dňom boja proti AIDS, kedže väčšina protagonistov pôvodnej verzie boli HIV pozitívni.

Avicci – Wake Me Up

Posledná skladba je odkazom „do neba“ a spomienkou na švédskeho DJ Avicciho, ktorý zomrel v prvej polovici tohto roka. Nezabúdajme preto, že: „Life’s a game made for everyone and love is a prize.“

 

Zdroje: youtube, theboot.com, tyden.cz, cnn.com