Deň Austrálie
26. januára si celosvetovo pripomíname Deň Austrálie. Objavenie Austrálie sa pripisuje anglickému moreplavcovi Jamesovi Cookovi. Oficiálne, ako zástupca kráľa Juraja III., vyhlásil v roku 1770 celú oblasť východného pobrežia za súčasť britskej koruny a dal jej názov Nový Južný Wales. Novoobjavené územie sa o niekoľko rokov neskôr stalo pre Anglicko veľmi užitočným. Oblasť kolonizovali, ale nie bežnými osadníkmi – stala sa novým domovom nepohodlných krajanov. Vo Veľkej Británii v tom období panovali prísne zákony a aj za malý priestupok hrozilo vyhnanstvo. Trestancov Angličania vyvážali do Severnej Ameriky, ale po vyhlásení americkej samostatnosti táto možnosť odpadla a britské väznice boli preplnené. A tak sa rozhodli, že zlodejov, vrahov, prostitútky a ostatných narušiteľov poriadku pošlú do Austrálie.
Prví osadníci vystúpili na austrálsku pôdu 18. januára, ale založenie osady sa datuje narodením prvého bieleho dieťaťa. Biely občan novej krajiny, syn seržanta Thomasa Whittliho, uzrel svetlo sveta 26. januára 1788. Vznikla prvá osada na území dnešného mesta Sydney. Na mieste, kde dnes stojí Opera House vztýčili 26. januára britskú vlajku a tento deň sa považuje za deň založenia kolónie.
Deň Austrálie sme si v rubrike Téma týždňa pripomenuli aj my. Redaktor Lukáš Janek sa postupne venoval predstaveniu tohto kontinentu, jeho histórii, faune a flóre, kultúre a na záver si pripravil a niekoľko cestovateľských tipov.