Michal Barbier

aetter rozhovory

Michal Barbier: Veľa ľudí si stále myslí, že fitness je iba pózovanie

Atlét, tréner a majster sveta vo fitness

Michal Barbier

aetter rozhovory

Michal Barbier: Veľa ľudí si stále myslí, že fitness je iba pózovanie

Atlét, tréner a majster sveta vo fitness

Michal Barbier

aetter rozhovory

Michal Barbier: Veľa ľudí si stále myslí, že fitness je iba pózovanie

Atlét, tréner a majster sveta vo fitness

Do Aetter rozhovorov zavítal trojnásobný majster sveta vo fitness Michal Barbier. Porozprával nám o dôležitosti pohybu pre ľudské telo a o jeho ceste k úspechu vo svete fitness.

V rozhovore sa dozviete:

  • Čo obnáša fitness
  • Ako prebieha príprava na súťaženie a vytváranie zostavy
  • Ako je súťaženie náročné na psychiku
  • Ako začať s kalistenikou
  • Čo odporúča Michal a mnohé iné

Fitness ako komplexná disciplína

Veľa ľudí si stále myslí, že fitness je iba pózovanie, ale fitness vo všeobecnosti je komplexnejšia disciplína. V rámci nej sa aj pózuje, ale zároveň sa predvádza aj akrobatická zostava, ktorá pozostáva zo silových prvkov, z cvikov s vlastnou váhou alebo tanečných pohybov,“ opisuje Michal Barbier. V rozhovore spomína, že sa snaží udržiavať sa vo forme počas celého roka a pred svojím prvým vystúpením systematicky trénoval osem rokov. Svoje zostavy tvorí na základe predchádzajúcich skúseností v disciplínach, ako sú parkour, handbalancing a contemporary.

Michal na majstrovstvách sveta vo fitness. Zdroj: michalbarbier.com

Je dobré, keď máš myšlienku, ktorú chceš odovzdať,“ hovorí Michal o vystupovaní na súťažiach. Ako kľúčový prvok spomína flexibilitu, ktorú prirovnáva k výzvam každodenného života v dnešnej dobe. Ďalším dôležitým aspektom, ktorý mu je v jeho disciplínach najbližší, je komplexnosť. „Človek nemôže byť len silný a svalnatý, ale musí byť flexibilný, koordinovaný a rýchly,“ dopĺňa.

Ako začať s kalistenikou?

Michal hovorí o kalistenike, ako o nenáročnej disciplíne čo sa týka podmienok a priestoru. Jeho začiatky boli v detskej izbe, kedy cvičil podľa tutoriálov na YouTube. Už v tej dobe si začal budovať návyk, ktorý sám berie ako základ k vybudovaní disciplíny. Podľa Michala je neskôr možné venovať sa cvičeniu systematicky, aby človek pochopil prečo a ako cvičiť rôzne časti tela.

V rozhovore spomína, že bral svoje zlepšovanie na základe informácií skôr intuitívne. Kalisteniku berie ako praktickú disciplínu, ktorú možno trénovať doma, na ihrisku alebo v posilňovni. Všetko potrebné na cvičenie je vlastná váha, zatiaľ čo limit si vieme nastaviť sami.

Od detstva v pohybe

Michal sa parkouru a akrobacii venoval už od dvanástich rokov. V pätnástich začal s tréningom sily a stretchingom. Keď mal osemnásť, tak výrazne pokročil v cvičení a od dvadsiatky sa aktívne venuje fitnessu, pričom postupne pridával ďalšie disciplíny. Verí, že ak sa chce človek v niečom rýchlejšie zlepšiť a špecializovať, musí na tom pracovať dôsledne a pravidelne. Zároveň však zdôrazňuje, že zdravším prístupom je nefixovať sa len na jednu oblasť, ale rozložiť silu systematicky a komplexne rozvíjať svoje schopnosti.

Hosť tiež poradil študentom alebo ľuďom, ktorí majú sedavú prácu, aby sa hýbali. „Chôdza po schodoch namiesto výťahu. Presúvanie sa v meste pešo, ak je taká možnosť. Môžu sa tiež obmieňať rôzne pozície, keď dlho sedíte. Môžeme si napríklad drepnúť alebo kľaknúť.“ Michal opisuje, že dôležité je dávať telu stimul, aby sme nestagnovali, čo môže byť pre takýto druh práce veľmi dôležité.

Viac sa dozviete v celej epizóde Aetter rozhovorov, ktorú nájdete na všetkých streamovacích platformách. Okrem rozhovoru s Michalom tam nájdete aj epizódy s influencerom Petrom Lackovičom alebo trickerom Matúšom Turanským.

Reklama

Novinky

4. séria seriálu Bridgerton: Čo potrebujeme vedieť?

Spartak Trnava prišiel o víťazstvo v závere

Bob Dylan: Úplne neznámy: Naozaj ho publikum nazvalo Judášom?

Bon Jovi prichádza s novinkou – Slippery When Wet Deluxe Edition

Odporúčané