Názvy slávnych skupín sú prvým kontaktom publika s interpretmi. Niekedy sú vymyslené náhodne, inokedy skrývajú hlboké myšlienky, vtipy alebo dokonca chyby. Pozrite si príbehy, ktoré sa skrývajú za menami svetových umelcov.
Led Zeppelin
Kapela Led Zeppelin má za sebou zaujímavý, no pesimistický začiatok, kedy sami neverili, že sa môžu dostať na vrchol hudobnej scény. Keď sa v roku 1968 formovala kapela, bubeník kapely The Who, Keith Moon, poznamenal, že projekt „spadne ako olovený balón“ (lead balloon).
Gitarista Jimmy Page túto frázu vzal ako inšpiráciu, ale slovo „lead“ zmenil na „led“, aby fanúšikovia predišli nesprávnej výslovnosti. Výsledkom bol názov, ktorý už v dnešnej dobe všetci poznáme – Led Zeppelin. Meno kapely v sebe nesie iróniu aj vznešenosť.
The Beatles
Názov tejto legendárnej kapely vznikol ako slovná hračka. Kedysi sa skupina, ktorú viedol John Lennon, nazývala The Quarrymen. Kapela však nebola s názvom spokojná, a tak členovia experimentovali s rôznymi názvami. Po inšpirácii rock’n’rollovou skupinou The Crickets (Cvrčky) sa rozhodli, že chcú názov spojený s nejakým hmyzom. Spojením slova „beat“ (rytmus) a „beetles“ (chrobáky) vznikol názov The Beatles, ktorý dokonale vystihoval ich hudobný štýl založený na silnom rytme.
Pink Floyd
Niekedy názvy slávnych skupín, vzniknú spojením náhody a kreativity umelcov. Tak sa stalo aj v prípade Pink Floyd. Kapela sa pôvodne volala Tea Set. Členovia však zistili, že rovnaký názov už používa iná skupina. Spevák a gitarista Syd Barrett dostal nápad spojiť mená dvoch bluesových hudobníkov, Pinka Andersona a Floyda Councela. Tak vznikol názov Pink Floyd, ktorý reflektuje ich korene v blues, no zároveň predznamenal ich psychadelický zvuk.
Queen
Spevák Freddie Mercury chcel, aby názov jeho kapely bol jedinečný, vznešený a ľahko zapamätateľný. Slovo „kráľovná“ evokovalo majestátnosť, silu a extravaganciu, čo dokonale zodpovedalo ich štýlu. Skupina verila, že toto slovo má silnú vizuálnu a zvukovú symboliku. Úmysel speváka sa nakoniec splnil a tento jednoduchý, no ikonický názov v dnešnej dobe pozná každý. Tento fakt skvelo vykresľuje aj filmové dielo Bohemian Rhapsody, kde práve Freddie v podaní Ramiho Maleka, opisuje myšlienku za názvom kapely.
U2
Írska rocková kapela zvažovala viacero názvov, no „U2“ ich oslovil svojou dvojznačnosťou. Toto pomenovanie môže odkazovať na americké špionážne lietadlo, ale aj na frázu „you too“ (ty tiež), čím vytvára pocit spojenia medzi kapelou a fanúšikmi. Jednoduchosť názvu zároveň umožnila jeho medzinárodnú popularitu. Aj keď ich názov môže na prvý pohľad pôsobiť náhodne, pre mnohých fanúšikov sa stal symbolom ich hudobnej tvorby.
The Rolling stones
Názov The Rolling Stones má korene v žánri blues, ktorý kapela veľmi obdivovala. Keď Brian Jones zakladal kapelu, spojil sa s hudobným magazínom, ktorý pripravoval článok o ich hudbe. Počas ich telefonátu redaktor magazínu od neho žiadal názov skupiny. Jones sa rýchlo pozrel na obal albumu Muddyho Watersa a uvidel skladbu Rollin’ Stone.
Tento názov okamžite použil, a aj keď išlo o spontánne rozhodnutie, tento názov perfektne vystihoval ich dynamický a nespútaný hudobný štýl. Neskôr kapela pridala „g“ na koniec slova „rollin’“, aby bol názov gramaticky správny, čím vzniklo legendárne The Rolling Stones.
Black Sabbath
Podobný príbeh ako Pink Floyd má aj skupina Black Sabbath. Pôvodne sa kapela volala Earth, ale narazila na problém s inou skupinou s rovnakým menom. Jedného dňa si basgitarista Geezer Butler všimol, že ľudia v kine stáli dlhé rady na film s názvom Black Sabbath. Ozzy Osbourne vtedy poznamenal, aké zvláštne je, že ľudia platia, aby sa mohli báť. Táto temná a strašidelná fráza ich fascinovala, keďže už vtedy experimentovali s mystickými a hororovými témami.
Nakoniec ich tento názov inšpiroval k tvorbe temnejšieho a desivejšieho hudobného štýlu, ktorý bol opakom populárnej hudby tej doby. Ich meno Black Sabbath sa stalo symbolom ich prelomového zvuku a postavilo základy pre celý žáner heavy metalu.
Guns N’ Roses
Názov legendárnej skupiny Guns N’ Roses vznikol spojením dvoch predošlých kapiel – Hollywood Rose a L.A. Guns. Po tom, ako sa členovia týchto skupín rozhodli vytvoriť si vlastnú spoločnú kapelu, prirodzene prepojili aj ich názvy. Ich meno evokuje surovosť, ktorú predstavujú zbrane v názve, ale aj romantiku, ktorých symbolom sú ruže. Toto pomenovanie výstižne charakterizuje ich hudbu.
AC/DC
Skupinu AC/DC pomenovali bratia Malcolm a Angus Youngovci, ktorí boli prvými stabilnými členmi kapely. Bratia našli inšpiráciu na zadnej strane šijacieho stroja ich sestry, kde bol nápis AC/DC, ktorý znamenal striedavý a jednosmerný prúd. Tento názov symbolizoval ich energiu a elektrizujúcu hudbu. Niektorí fanúšikovia si neskôr mysleli, že názov má spojenie s okultizmom, no kapela to poprela.
The Doors
Inšpiráciu na názvy slávnych skupín často nachádzali umelci aj nejakou náhodou. Tak vymyslel názov kapely aj Jim Morrison, spevák v The Doors. V knihe od Aldousa Huxleyho, The Doors of Perception objavil názov budúcej skupiny. V tejto knihe našiel známy citát Williama Blakea: „Ak by sa dvere vnímania očistili, všetko by sa človeku javilo také, aké je – nekonečné.“
Spevák a jeho kapela sa rozhodli použiť tento názov, pretože odrážal ich túžbu prekračovať hranice konvenčného myslenia a otvárať nové svety. Nakoniec sa tento názov stal pre nich ikonickým a dokonale popísal ich hudobný štýl.