Taylor Swift vydala svoj 12. album s názvom The Life of a Showgirl, ktorý vyvolal zmiešané reakcie nielen na verejnosti, ale aj u zarytých fanúšikov. Je nový album jej najhorším dielom?
V polovici augusta prekvapila Taylor Swift svojím hosťovaním v populárnom športovom podcaste New Heights z dielne jej partnera Travisa Kelcea a jeho brata Jasona. Epizóda, ktorá sa začala rozhovorom o pečení chleba, sa po niekoľkých minútach premenila na oznámenie jej nového albumu, keď speváčka vytiahla spod stola tajomný zelený kufrík.
Swift odhalila postupne názov albumu – The Life of a Showgirl, jeho titulnú stranu a jeho rôzne varianty. Albumom sa chcela vrátiť k popu a odkloniť sa od lyrického zamerania svojho posledného albumu. „Melódie, ktoré sú tak nákazlivé, že sa na ne takmer hneváte, a texty, ktoré sú rovnako živé, ale svieže, sústredené a úplne zámerné,“ vyjadrila sa v podcaste.
K tvorbe albumu si prizvala známych švédských producentov Maxa Martina a Shellbacka. S oboma spolupracovala na albumoch Red, 1989 a Reputation. Aj jej výber producentov ukazuje odklonenie od jej posledných projektov, kedy spolupracovala s dvojicou Jackom Antonoffom a Aaronom Desnerom.
Na albume pracovala počas jej turné The Eras Tour, kedy odbiehala medzi európskymi koncertami nahrávať do Švédska. Napriek tomu, že od skončenia The Eras Tour ubehol skoro rok, speváčka sa pre Hits Radio vyjadrila: „Povedala by som, že tento album je presný a úplný snímok toho, ako teraz vyzerá môj život.“
Aké témy sa vyskytujú v albume?
The Life of a Showgirl obsahuje presne 12 piesní. Taylor Swift dala hneď od začiatko najavo, že nebude žiaden skrytý 13. song, pretože má povesť prekvapiť. Tortured Poets sa z albumu so 14 piesňami stal dvojalbumom s 31 skladbami. Midnights po troch hodinách od vydania pribudlo sedem skladieb.
Album otvára pieseň The Fate of Ophelia, kde sa prejavuje speváčkina láska k Shakespearovi. Swift pre Radio Hits objasnila, že miluje Shakespeara, ale nie jeho nešťastné konce. Preto sa rozhodla dať Ofélii vo svojej piesni šťastný koniec. Rovnako, ako to urobila pre Rómea a Júliu v piesni Love Story. „Takže je to ľúbostná pieseň,“ dodala speváčka.
Ďalšími piesňami, kde sa sa prevteľuje do postáv, je Elizabeth Taylor a Father Figure. Elizabeth Taylor je ľúbostná pieseň o slávnej americkej herečke a jej komplikovanom milostnom živote. Father Figure rozpráva príbeh z pohľadu hudobného manažéra.
Skladba, ktorá je inšpirovaná rovnomennou piesňou Georga Michala, je pravdepodobne o Scottovi Borchettovi, zakladateľovi vydavateľstva Big Machine. Borchetta v roku 2005 podpísal Swift ako svojho prvého umelca a v roku 2019 predal jej celoživotné dielo spolu s vydavateľstvom.
Album sa nezaobišiel ani bez skladieb o jej snúbencovi, spomínanom Travisovi. Pieseň Wi$h Li$t, kde spieva, že s ním chce mať niekoľko detí. Wood, v štýle Sabriny Carpenter, popisuje jeho „prednosti“.
Sabrina Carpenter sa objavila aj v poslednej piesni, The Life of a Showgirl. Skúsená showgirl v nej varuje ašpirujúcu umelkyňu pred temnou stránkou šoubiznisu. Spolupráca s Carpenter na tejto piesni je zaujímavá tým, že Swift si ju zobrala pod svoje krídla, keď si ju vybrala ako predskokana na The Eras Tour.
Zmiešané reakcie
Od vydania albumu sa naň internetom šírili zmiešané názory. Jedna strana hovorila o najhoršom albume, ktorý speváčka vydala, druhá strana sa album snažila obhajovať. Podobne to vyzerá aj z recenziami.
Americký RollingStone udelili albumu päť hviezdičiek a okomentovali ho slovami: „Swift dosahuje všetky svoje ciele – od nových, vzrušujúcich zvukových obratov, až po prenikavé rozprávanie príbehov.“ Chválou nešetrilo ani BBC. „Life of a Showgirl je triumfálne popové víťazstvo,“ znie titulok ich článku.
Kritickejší prístup zaujali Los Angeles Times, ktoré nazvali album „upratovavím neporiadku“ po minulom albume plnom melanchólie a komplikovaných vzťahov. Pieseň Wood hudobne prirovnali k soudtracku filmu Trolovia. Pitchfork album zhrnul jednou vetou: „Taylor Swift nikdy nebola väčšia – a jej hudba nikdy nebola menej pútavá.“ Okrem slovného ohodnotenia pridáva aj číselné, kde album získal 5,9 bodov z 10.

Niekorí zarytí fanúšikovia sa sťažujú na jednoduchosť textov, absenciu metafor a gýčové slovné spojenia. Chýbajú im hlboké texty, kedy si museli pri počúvaní skladieb pomôcť slovníkom, ako to bolo pri jej doterajších albumoch. Ostatní Taylor Swift obhajujú slovami, že je album plný šťastia a ironických vtipov. Niektorí z nich tvrdia, že hudba nemusí byť hlboká, aby ste sa pri nej zabavili.
Swift sa v tomto albume síce chcela zamerať menej na lyrickú a viac na hudobnú stránku. Hudobne ale tiež nejde o nič originálne. Piesne poslucháčom pripomínajú skladby iných interpretov. Napríklad Want You Back od Jacksons5, Post Malonove Circles alebo Teenage Dirdbag od Wheatus. „Showgirl znie ako väčšina popovej hudby, ktorú ste počuli za posledných 10 rokov a počas celého svojho života,“ konštatuje Pitchfork.