Matúš Turanský o trickingu: Mal som iba jeden cieľ, a to byť najlepší

/

Jeden z najlepších slovenských trickerov Matúš Turanský v Aetter rozhovoroch prezradil, čo ho motivuje prekonávať vlastné limity, ako vyzerá jeho tréningový proces a ako tvorí obsah na sociálnych médiách.

V ROZHOVORE SA DOZVIETE:

  • Ako sa ku trickingu dostal,
  • O jeho najväčších výzvach a zraneniach,
  • Čo odporúča začiatočníkom,
  • Ako prebieha proces tvorby jeho videí,
  • A mnohé iné.

Čo je tricking?

„Tricking je šport, v ktorom sa spájajú kopy, saltá, tanec a bojové umenie. V podstate je to menej symetrická verzia gymnastiky, pričom sa súťaží v podobe súbojov ako pri breakdance,“ uviedol Matúš, ktorý sa k nemu dostal v roku 2018. Predtým dlhé roky tancoval, pričom bol dokonca aj súčasťou tanečnej skupiny.

Prvý trik, ktorý sa naučil, bolo salto dozadu. S tým sa uspokojil na pár rokov, kým sa nezačal zaujímať o parkour a neskôr o samotný tricking. Napriek tomu, že na Slovensku nie je príliš známy, existuje tu komunita, vďaka ktorej sa Matúš spoznal s novými ľuďmi a rozvíjal svoje zručnosti.

Matúš: Dôležité je začať

Prvým krokom, ako začať s trickingom, je podľa Matúša nájsť odhodlanie. Či už ide o neustále sledovanie videí, učenie sa pomocou tutoriálov alebo oslovovanie tvorcov na internete, dôležité je začať. „Stačí napísať aj mne, ja vám pomôžem,“ dodal.

V rozhovore uviedol, že sám mával obavy a ťažko prekonával mentálnu bariéru. Na výrok, že má iba talent odpovedal, že všetko je o tvrdej práci. Napriek úrazu každý deň poctivo trénoval a jediné, na čo myslel boli triky a saltá.

Matúš Turanský
Matúš sa trickingu venuje už sedem rokov. Zdroj: Instagram/matus_tct

„Mal som iba jeden cieľ, a to byť najlepší. Neexistovala iná možnosť, pretože si tak musíš nastaviť hlavu,“ povzbudil. „Ak niečo naozaj chceš, tak to urobíš, a ten pád k tomu jednoducho patrí. Keď prekonáš strach, získaš viac sebavedomia a ide to lepšie.“

Majstrovstvá sveta v Amsterdame

Na takejto akcii bol Matúš Turanský prvýkrát v roku 2019, rok po tom, ako začal s trickingom. Mal možnosť vidieť naživo športovcov, ktorých predtým sledoval len cez obrazovku. Z čerpania inšpirácie sa postupne vybudovali kamarátstva a dnes s nimi bok po boku trénuje.

Deň pred a deň po súťaži zvykne bývať spoločný tréning, kde majú účastníci možnosť vzájomne sa povzbudzovať, inšpirovať či zoznamovať. Tricking podľa Turanského funguje na komunite: „Keby sa stane oficiálnym športom, stratil by svoje čaro.“

Ako funguje príprava obsahu na sociálne médiá?

Matúš sa verejne prezentuje na rôznych sociálnych platformách, kde točí zábavné, ale aj náučné videá. Prezradil, že nápady má napísané v poznámkach. Niekedy však obsah spolu s kamarátmi točí spontánne. Čím viac ľudí, tým sa nápady rodia a realizujú jednoduchšie.

Jeden z takýchto nápadov bolo aj video so „slepým kamarátom Danom“, ktoré sa stalo virálne. Napriek tomu, že to bol podľa jeho slov risk, v súčasnosti má video viac ako dva milióny zhliadnutí a 120 000 likeov.

O Matúšovi sa dozviete viac v celej epizóde Aetter rozhovorov, ktorú nájdete na všetkých streamovacích platformách. Okrem tejto tam nájdete aj epizódy napríklad s Petrom Lackovičom, Michalom Barbierom či Work and Travel USA s Dominikou a Matúšom.

Reklama

Novinky

4. séria seriálu Bridgerton: Čo potrebujeme vedieť?

Spartak Trnava prišiel o víťazstvo v závere

Bob Dylan: Úplne neznámy: Naozaj ho publikum nazvalo Judášom?

Bon Jovi prichádza s novinkou – Slippery When Wet Deluxe Edition

Reklama

Odporúčané