Super Bowl, ligový šampionát v americkom futbale, je jedno z najsledovanejších amerických športových podujatí. Počas tohtoročnej halftime show sa raper Kendrick Lamar rozhodol využiť svoj priestor, aby spojil umenie s posolstvami.
V minulosti sa na prestížnom vystúpení Super Bowl predstavili umelci ako Diana Ross, Aerosmith, Madonna, The Weeknd, Rihanna či Usher. Tento rok žezlo prevzal jeden z najvplyvnejších umelcov súčasnosti, Kendrick Lamar. Jeho vystúpenie v New Orleans, ktoré sledovalo 133,5 milióna divákov, sa stalo najpozeranejším v histórii USA. Prekonalo napríklad aj legendárne vystúpenie Michaela Jacksona z roku 1993.
Fanúšikovia očakávali, že headlinerom bude americký raper Lil Wayne, keďže New Orleans je jeho rodné mesto. Preto keď v septembri NFL, Apple Music a Roc Nation oznámili meno skutočného hudobníka, strhla sa na nich vlna kritiky. K celej situácii a reakcii Lil Waynea sa Lamar vyjadril prostredníctvom skladby Wacced Out Murals v šiestom štúdiovom albume GNX.
Vystúpenie malo špičkovú produkciu
Raper na Super Bowl Halftime Show priniesol špičkovú produkciu, ktorá prekonala očakávania fanúšikov aj kritikov. Jeho vystúpenie bolo vizuálne prepracované do posledného detailu, pričom kombinovalo dynamické svetelné efekty, kreatívnu scénografiu a pôsobivé kostýmy.
Vďaka dokonale synchronizovanej kamere a plynulým prechodom medzi scénami pôsobilo predstavenie ako filmová produkcia na najvyššej úrovni. Jedným z dôležitých prvkov predstavenia bola choreografia. Tanečníci vytvárali rôzne formácie, ktoré dokonale ladili s rytmom hudby a symbolikou textov. Nechýbali ani momenty, keď sa Kendrick zapojil do choreografie.
Počas vystúpenia odzneli známe hity ako DNA, Humble, Peekaboo či nezabudnuteľný disstrack Not Like Us. Špeciálnymi hosťami boli speváčka SZA, s ktorou spoločne zaspievali skladby Luther a All the Stars, a producent Mustard.
„Toto presahuje hudbu“
Kendrick Lamar počas vystúpenia poukázal na význam podujatia: „This is bigger than the music.“ Half time show doplnil symbolikou a odkazmi na sociálne a politické témy, čím opäť potvrdil svoju schopnosť kombinovať umenie s angažovanosťou.
Jedným z prvých symbolov je postava „strýčka Sama“, ktorého stvárnil herec Samuel L. Jackson. Postava bieleho, šedivého muža je zosobnením USA a vlády. Dosadenie Afroameričana do tejto úlohy bolo očividnou kritikou systému. Navyše jeho monológy, odkazujúce na „hru“, neboli narážkou len na zápas či predstavenie, ale aj na hru vlády so spoločnosťou.

Precízne zvoli raper aj každý kúsok svojho oblečenia. Bunda s nápisom „Gloria“ odkazovala na skladbu s rovnakým názvom zo štúdiového albumu GNX. Zvonové nohavice sú typickým prvkom hip-hopu, kultúry Afroameričanov.
Na konci šou sa na svetlách v dave objavil nápis „Game Over“. Okrem označenia konca vystúpenia poslal divákom jasný odkaz. Miliónom Američanov, ktorí sledovali program, naznačil, aby sa vymanili spod vplyvu korporátnych médií a spojili sa proti elitám.
Vojna medzi rapermi neskončila
Rivalita medzi Kendrickom a Drakeom je celosvetovo známy mediálny škandál, ktorý fanúšikov rozdelil na dva tábory. Takmer jasnú pozíciu víťaza nedávno podporili aj Grammy. Lamar získal za disstracky proti kanadskému raperovi niekoľko ocenení. Aj napriek tomu svoju zášť nezabudol počas halftime show vyjadriť hneď niekoľkokrát.
Účasť tenisovej legendy Sereny Williams bola pomerne prekvapivým momentom. Svojím tancom vzdala hold rodnému Comptonu, odkiaľ pochádza aj Lamar. Tzv. „Crip Walk“ je tanec, ktorý sa používal počas večierkov na ukázanie príslušnosti ku gangom. Dvojica týmto prvkom opäť zosmiešňuje Drakea, ktorý so športovou hviezdou v minulosti tvoril pár.

Kendrick sa jeho meno nebál vysloviť aj konkrétne, pričom spomenul trestné oznámenie, ktoré bolo proti nemu podané. Celé vystúpenie na sociálnych médiách vyvolalo lavínu reakcií, ktoré Lamara nazvali géniom a podporili ho vznikom viacerých trendov. V tom čase, len pár dni po tom, Drake vydal album $ome $exy $ongs 4 U s kanadským kolegom PartyNextDoor.