Umelá inteligencia mení každý aspekt života, od školy, práce či umenia. Každý sa s touto novou výzvou pasuje inak. Minca však má dve strany, aj tá tvorená binárnym kódom.
Vlastným menom Claire Boucher je kanadská speváčka, svetovo známa ako Grimes. Okrem jej hudby ju ale mnohí môžu poznať ako bývalú ženu Elona Muska. S ním má speváčka tri deti, ktorých mená boli určitú dobu rozoberanou témou internetu.
Jej hudbu môžeme zaradiť do žánru synth-pop, dream pop, elektro či do podobných experimentálnych žánrov. Sama speváčka svoju hudbu opísala ako post-internet, čo môžeme chápať ako hudbu budúcnosti.
Hoci sa snažila dištancovať od označenia svojej hudby ako „post-internet“, práve jej tvorba, plná hypnotických syntetizátorov, psychedelických motívov, chytľavých popových melódií a kontrastu medzi klubovou energiou a intímnymi momentmi, túto myšlienku plne vyžaruje.
S týmto tvrdením súhlasí aj jej futuristické vizuály a záľuba v nových technológiách. Portál Redbrick o jej hudbe hovorí: „Vo svojich textoch sa často venuje témam vedeckej fantastiky a feminizmu, pričom vytvára futuristickú víziu nejasnej utópie alebo dystopie.“
Hlas Grimes pre všetkých
Grimes svoju záľubu v technológiách a v tomto prípade najmä v AI posunula o stupeň vyššie. Svoj hlas totiž prepožičala AI modelu. Svojim fanúšikom na X oznámila, že môžu legálne vytvárať a profesionálne distribuovať piesne s použitím verzie hlasu umelkyne vytvorenej umelou inteligenciou. Stránka, na ktorej je tak možné urobiť, sa volá Elf.tech.
Jej AI funguje tak, že svoje naspievané hlasové vzorky nahráte a ako výsledok dostanete vokály naspievané hlasom speváčky Grimes. Môžete využiť sólovú tvorbu umelkyne, alebo spolupráce, kde dopĺňa tvorbu iných umelcov.
V prípade, že Grimes spoluprácu na piesni schváli, všetky piesne, v ktorých sa hlasový odtlačok použije, budú podliehať 50% podielu na autorskom honorári. Grimes však uvádza, že si nerobí nárok na vlastníctvo zvukovej nahrávky alebo základnej skladby, pokiaľ to nie je cover na piesne Grimes.
Grimes na svojom X napísala, že sa jej páči predstava toho byť spojená so strojom a taktiež aj myšlienka open-source umenia. „Nie je to moja náhrada, je to skôr moje rozšírenie. Je krásne, že má umelá inteligencia kreatívny vedľajší projekt. V poslednom čase urobila AI obrovský pokrok a teraz môže začať napĺňať svoj potenciál.“
Pomyselná hranica
Mnohí umelci sú ale voči AI v hudobnej sfére aj naďalej skeptickí a zatvárajú pred ňou oči. Umelá inteligencia však do hudobného priemyslu vniesla pozitívne aspekty, napríklad skupina The Beatles vďaka AI nahrala pieseň, kde môžeme okrem žijúcich členov skupiny počuť aj hlas zosnulého Johna Lennona a Georgea Harrisona.
Ďalšou pozitívnou vecou sú nástroje poháňané umelou inteligenciou, ako napríklad Songwriter a AIVA od spoločnosti Amper Music. Tie pomáhajú umelcom vytvárať nové melódie, akordy a texty. Taktiež nástroje ako napríklad Band-in-a-Box od spoločnosti BandLab a Notion od spoločnosti Presonus môžu hudobníkom pomôcť pri vytváraní a zdokonaľovaní štruktúry ich piesní.
Okrem pozitívnych aspektov so sebou umelá inteligencia prináša aj negatíva, napríklad deepfake. Dobrým príkladom je pieseň vytvorená AI pomocou deepfaku hlasov rappera Drakea a speváka The Weeknda s názvom Heart on My Sleeve. Tá sa behom pár dní stala natoľko virálnou, až vydavateľ oboch umelcov, Universal Music Group, musel zasiahnuť a pieseň stiahnuť.