Earworms, alebo aj hudba, ktorá nám celý deň hrá nedobrovoľne v hlave. Fenomén, ktorý všetci veľmi dobre poznáme a nemáme radi. Najmä ak nám v hlave hrá niečo čo ani nemáme v playliste.
Zazvoní mi budík a zatiaľ čo sa snažím prebrať moje telo, moja hlava už stláča tlačidlo „play”. Zrazu, mi celou hlavou znie hlas Rosé a jej pieseň APT. Automaticky začínam spievať text piesne. Ako sa staviam z postele, pozriem sa dolu na moje pyžamo s potlačou Slipknot a na tvári mám nespokojnú grimasu.
Prečo sa to vlastne deje?
„Zaseknutá” hudba v hlave má viacero dôvodov prečo. Ako prvý môžeme spomenúť, že náš mozog si dokáže jednoduchšie zapamätať jednoduché a opakujúce vzory – v tomto prípade opakujúce sa refrény.
Aj stav našej mysle môže spôsobiť samovoľné spustenie hudby. Napríklad, ak máme voľnú myseľ a nič nezamestnáva našu pozornosť, hudba sa môže spustiť sama. Rovnako aj ak sa nachádzame v stresovej situácií alebo cítime úzkosť. No spustenie môže nastať aj v situácií, v ktorej sme danú pesničku počúvali.
Okrem toho sa môže zaseknúť aj z veľmi jednoduchého dôvodu – náhle vypnutie rádia. Náš mozog má tendenciu lepšie si zapamätať nedokončené veci a snažiť sa ich dokončiť. Dokončiť v tomto prípade vypnutú pesničku, znova a znova.
Mozgové pochody
Ďalším výrazným dôvodom môže byť takzvaná fonologická slučka. Tá je súčasťou pracovnej pamäte, ktorú môžeme opísať ako lepiace papieriky pre náš mozog. Pracovná pamäť uchováva informácie len na krátky čas – niekoľko sekúnd až minút. Ak informácie nie sú opakované alebo presunuté do dlhodobej pamäte, stratia sa.
Fonologická slučka konkrétne uchováva auditívne a verbálne informácie, čiže slová, hudbu alebo čísla. Ako sme povedali vyššie, ak sa informácie neopakujú, „vymažú sa“, a práve preto, aby sa informácie nestratili, mozog ich začne vnútorne opakovať. Tento proces opakovania funguje automaticky a môžete si pesničku v hlave prehrávať zámerne (dobrovoľne) alebo sa vám môže prehrávať sama od seba (nedobrovoľne).

Keď si v mysli prehrávame pesničku, dobrovoľne alebo nie, aktivujeme artikulačný proces, ktorý udržuje hudobný fragment v pracovnej pamäti. Práve toto vnútorné opakovanie môže viesť k tomu, že sa pesnička opakuje v slučke – a v hlave sa nám zabývajú earworms.
Exorcizmus pesničky
Zaručený liek je čas, no to môže trvať aj niekoľko hodín či deň. Iný zo spôsobov je napríklad nahradenie inou pesničkou. Niekedy pomáha, ak si v mysli prehráte inú pesničku, ktorá má podobnú štruktúru, ale nie je taká chytľavá. Druhým „liekom” je zamestnanie mysle. Ak sa sústredíte na inú činnosť, ktorá vyžaduje kognitívnu záťaž (napríklad riešenie matematického problému alebo čítanie), pesnička sa môže vypnúť.
Tretím pomocníkom je dokončenie pesničky. Niekedy pomáha, ak si pesničku dohráte v mysli alebo si ju pustíte naozaj, čím uzavriete slučku a tak môžete mozgu konečne odškrtnúť nedokončenú záležitosť.