Napriek tomu, že hudba na cvičenie priaznivo pôsobí na výkon a náladu, nie všetky kombinácie žánrov a typov pohybu sú vhodné. Zistite, aká hudba sa hodí k rôznym druhom cvičenia a prečo by ste ju nemali vynechať.
Pohyb a hudba k sebe patria už od nepamäti. Spájajú sa v tanci a v súčasnej dobe poznáme už aj nabité tréningové playlisty. Ak ste niekedy bežali so slúchadlami v ušiach, určite poznáte ten pocit, keď vás obľúbený refrén doslova „nakopne“. Hudba počas cvičenia však nie je len spríjemnením, ale má skutočný vplyv na náš fyzický aj mentálny výkon.
Počas tréningu hudba stimuluje oblasti mozgu spojené s motiváciou a odmeňovaním. Znižuje vnímanie únavy, pomáha sústrediť sa, podporuje rytmus pohybu a v konečnom dôsledku nám umožňuje cvičiť dlhšie, intenzívnejšie a s lepšou náladou. Nejde teda len o počúvanie nášho obľúbeného speváka, ale o skutočný vplyv hudby na našu motiváciu a výkon.
Hudba pri behu
Rôzne druhy športu si prirodzene žiadajú rôznu hudbu. Pri behu alebo kardiu je ideálne zvoliť skladby s tempom okolo 140 až 170 úderov za minútu. Takýto rytmus pomáha udržať rovnomerný krok a dodá energiu aj v náročnejších úsekoch. Skvelým príkladom sú skladby Run od Becky Hill alebo Lose Yourself od Eminema, ktoré majú silné beaty a dodávajú motiváciu.
Hudba pri silových tréningoch
Na silové tréningy je ideálne zvoliť niečo tvrdšie a údernejšie. Skvele funguje trap, phonk, drum & bass, rock alebo metal. Ideálna je hudba, ktorá má drive a pomáha zvládnuť aj náročné posledné opakovania. Športovci tohto typu často obľubujú piesne v ich hardstyle verzii. Silné basy sú potrebné ako motivácia a fungujú ako stimul pri ťažkých opakovaniach. Skvelým príkladom je napíklad pieseň Separate Ways od Journey alebo skladba Panic od SWXZYY.
Hudba pri joge
Pri joge, strečingu alebo dychových cvičeniach platí, že menej je viac. Pomalé tempo, pokojné akustické zvuky alebo ambientná hudba pomáhajú uvoľniť sa a naladiť telo aj myseľ na pokoj. Pri týchto cvičeniach je potrebné sústrediť sa na svoje telo a myseľ, pričom hudba funguje len ako doplnok. Odporúčame preto skladby ako Kiara od Bonobo či pieseň od Ólafur Arnaldsa Near Light.
Hudba má teda schopnosť prispôsobiť sa nielen našej nálade, ale aj konkrétnemu športu. Vhodné je preto vytvoriť si vlastný playlist, ktorý bude vedieť vystihnúť vašu náladu, no zároveň vás motivovať k lepším výkonom. Na online platformách ako sú YouTube či Spotify existuje množstvo playlistov, ktoré ponúkajú hudbu zoradenú podľa žánru, tempa aj typu pohybu.