Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Žurnalista ako influencer na sociálnych sieťach. Ktorých sa oplatí sledovať?

Napísal na 11. novembra 2020

Mnoho novinárov si za posledné roky získalo na svojich sociálnych sieťach obrovskú fanúšikovskú základňu. Prinášame vám tipy na žurnalistov, ktorých sa naozaj oplatí sledovať.

Slovo influencer je v roku 2020 miestami vnímané ako urážka. Niektorí mladí po tom túžia celý život – aby boli slávni na Instagrame a oslovovali masu ľudí svojimi príspevkami. Aby zarábali peniaze za propagovanie rôznych výrobkov či firiem. Lenže byť v pozícii influencera si vyžaduje obrovskú spoločenskú zodpovednosť a nie všetci z nich využívajú svoj dosah správnym spôsobom.

Našťastie sa niečo v ľuďoch zmenilo. Po smrti Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny si ľudia začali viac vážiť povolanie žurnalistu. Z novinárov sa stali osobnosti, ktoré nie pod menom denníka, ale cez sociálne siete začali ovplyvňovať masy. Žurnalista ako influencer je veľmi dôležitá pozícia v spoločnosti a môžeme byť radi, že ich máme také množstvo. Ideálnymi príkladmi sú napríklad títo publicisti.

Zuzana Kovačič Hanzelová

Šesť rokov pracovala pre RTVS ako reportérka a moderátorka. V októbri roku 2018 nastúpila do SME, kde momentálne tvorí video obsah. Prostredníctvom projektu „Rozhovory ZKH“ sa dostala do povedomia širšej verejnosti. Venuje sa hlavne sociálnym témam a politike na Slovensku. Na Instagrame má momentálne niečo okolo 76-tisíc followerov.

Marek Vagovič

Šéf a zakladateľ investigatívneho tímu na portáli Aktuality.sk. Kolega zosnulého Jána Kuciaka. Pracoval v redakciách Pravda, SME, .týždeň a Domino fórum. Ako investigatívny novinár pracuje už 20 rokov a je autorom knižnej dvojdielnej série „Vlastnou hlavou“. Bol sedemnásťkrát nominovaný na Novinársku cenu Nadácie otvorenej spoločnosti a deväťkrát ju vyhral. Na sociálnych sieťach sa venuje politike.

Viktor Vincze

Preslávil sa účinkovaním v televíznej relácii Tvoja tvár znie povedome. Pracuje ako redaktor a moderátor pre Televíziu Markíza, ale najväčší obdiv si zaslúžil práve venovaním sa ekologickým a spoločenským témam na Instagrame prostredníctvom trvalých príbehov. V roku 2017 sa oženil s Adelou Banášovou. Na Instagrame ho sleduje 132-tisíc ľudí.

Adam Valček

Tento mladý investigatívny novinár pracuje pre denník SME s krátkou prestávkou od roku 2008. Začínal ako administrátor spotrebiteľskej služby sťažnosti.sme.sk. V 2014 odišiel na sedem mesiacov do týždenníka TREND. Do SME sa vrátil na pozíciu ekonomický reportér a vedúci oddelenia dátovej žurnalistiky, venuje sa však najmä investigatíve. V roku 2018 získal ocenenie Biela vrana. Pravidelne sa súdi so štátnymi orgánmi, ktoré zatajujú informácie a podobne, ako Viktor Vincze, aj on tvorí obsah prostredníctvom trvalých príbehov na Instagrame.

Monika Tódová

Žurnalistike sa venuje od roku 2001. Najprv pracovala pre denník SME avšak po príchode Penty do vydavateľstva Petit Press spolu s ďalšími kolegami odišli a založili Denník N. Venuje sa domácej politike a investigatívnej žurnalistike. Medzi Tódovej najvýznamnejšie články sa zaraďuje reportáž o zapojení MV SR vedeného Robertom Kaliňákom do únosu bývalého vietnamského politika a manažéra Trịnha Xuâna Thanha z politického azylu v Nemecku. Spolu s Marekom Vagovičom a Adamom Valčekom patrila medzi novinárov, ktorých nechal Marián Kočner sledovať Petrom Tóthom.

V dnešných dňoch je práca žurnalistov nebezpečné povolanie. Ich poslaním je kriticky a čo najviac objektívne opísať dianie na Slovensku, či vo svete. Bohužiaľ, v posledných rokoch sa dostáva do popredia aj dezinformačná žurnalistika, proti ktorej sa mnoho ľudí snaží bojovať. Preto je dôležité overovať si nie len obsah, zdroje či pôvod ilustračných fotografií, ale dať si pozor aj na to, kto je autor.

Zdroj: Instagram, Facebook, sme.sk, dennikn.sk, aktuality.sk


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár