Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Župani rokovali po voľbách prvýkrát

Napísal na 21. decembra 2022

STARÁ LESNÁ. Predsedníčka a predsedovia samosprávnych krajov rokovali po prvýkrát po októbrových regionálnych voľbách vo formáte Zhromaždenia SK 8. V utorok 20. decembra 2022 sa v Starej Lesnej dohodli na pokračovaní v doterajšej úspešnej spolupráci.

„Máme za sebou päť rokov, počas ktorých sme nanovo definovali činnosť SK 8. Združenie, ako aj jednotlivé samosprávne kraje, sa aktívne podieľali na zlepšovaní života obyvateľov. Úspešne sme sa zapájali aj do tvorby a pripomienkovania legislatívy. So župankou a županmi sme sa dohodli, že v novom období budeme pokračovať v spolupráci. Sme pripravení zostať konštruktívnymi partnermi vlády a parlamentu. No vláda, nech už to bude ktorákoľvek, musí začať kraje počúvať. Rozvoju Slovenska a jeho všetkých regiónov  pomôže iba, keď centrálna vláda pôjde ruka v ruke so samosprávami,“ uviedol predseda SK 8 a trnavský župan Jozef Viskupič.

Na zasadnutí Zhromaždenia SK 8 sa prvýkrát vo funkcii predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja zúčastnil Ondrej Lunter a vo funkcii predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja Branislav Becík.

Diskutovalo sa o aktuálnych politických a spoločenských témach. Dominovala téma spolupráce s vládou. Župani sa kriticky vyjadrili k problémom, ktoré pre samosprávy nastali po zvýšení daňového bonusu, rovnako ako k mnohým výzvam, ktoré vláda a parlament nedostatočne riešia.

Zasadnutie SK 8. Zdroj: tlačová správa

Rozpočet, prímestská autobusová doprava aj výročie vzniku SR

Predstavitelia krajov si vymenili skúsenosti so zostavovaním rozpočtov či prijímaním opatrení na úsporu spotreby energií. Príležitosťou pre všetky kraje je čerpanie európskych zdrojov v novom programovom období a z Fondu obnovy a odolnosti. Ambíciou krajov je presadiť posilnenie svojho postavenia ako objednávateľov výkonov v prímestskej autobusovej doprave s cieľom jej zatraktívnenia ako ekonomickejšej a ekologickejšej alternatívy k individuálnej automobilovej doprave.

V kontexte 30. výročia vzniku samostatnej Slovenskej republiky je podľa predstaviteľov SK 8 najvyšší čas na skutočnú decentralizáciu a dekoncentráciu moci v štáte. Cieľom dlho odkladanej reformy verejnej správy je, podľa zástupcov SK 8, definovanie optimálneho modelu verejnej správy a jej financovania. Jej želaným výsledkom sú kvalitné a profesionálne služby pre obyvateľov.

Zdroj: Tlačová správa

Označené ako

Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár