Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Župa za rok očkovania podala cez 370-tisíc dávok vakcín

Napísal na 18. februára 2022

TTSK. Trnavský samosprávny kraj začal s očkovaním proti ochoreniu Covid-19 pred rokom, 20. februára 2021. Župa za uplynulých 12 mesiacov podala dokopy 373.688 dávok vakcín, a to vo svojich veľkokapacitných očkovacích centrách a prostredníctvom výjazdovej očkovacej služby.

„Našim cieľom bolo zaočkovať čo najväčší počet záujemcov, aby sme ochránili životy a zdravie obyvateľov Trnavského kraja. Najskôr sme očkovali len počas víkendov, neskôr kvôli zvýšenému záujmu očkovanie rozšírili aj na pracovné dni. Aj vďaka úsiliu župy bolo ku koncu roka v našom kraji zaočkovaných viac ako 57 percent obyvateľov. V prípade obyvateľov starších ako 50 rokov to bolo až 73 percent. V piatich veľkokapacitných očkovacích centrách sme spolu podali takmer 340-tisíc vakcín. Ďalších 34-tisíc vakcín sme ponúkli prostredníctvom výjazdovej očkovacej služby v obciach, zariadeniach sociálnych služieb, školách, firmách, nákupných centrách či domácnostiach imobilných obyvateľov,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Spolu až päť veľkokapacitných očkovacích centier

Prvé veľkokapacitné očkovacie centrum otvoril Trnavský samosprávny kraj na Strednej zdravotníckej škole v Trnave. To sa neskôr presťahovalo na Strednú odbornú školu elektrotechnickú v Trnave. Postupne sa otvárali ďalšie VOC v Dunajskej Strede, v Piešťanoch na Kúpeľnom ostrove, v Skalici a v športovej hale v Trnave. Najviac dávok vakcín bolo podaných práve vo veľkokapacitných očkovacích centrách, a to 339 976. Očkovalo sa všetkými dostupnými vakcínami AstraZeneca, Janssen, Moderna, Pfizer/BioNTech a Sputnik V.

TTSK: VOC v športovej hale v Trnave

Od júna 2021 sa očkovalo vo veľkokapacitných centrách aj deti vo veku od 12 rokov vrátane. Župa v prvých mesiacoch očkovala len registrovaných záujemcov, od 10. júla 2021 aj ľudí bez predchádzajúcej registrácie, aby zvýšila komfort. Na jeseň minulého roka sa začalo s podávaním posilňujúcej dávky vakcíny. Od januára 2022 bolo spustené očkovanie detí vo vekovej kategórií 5 až 11 rokov. Tým bolo podaných 2.690 dávok detských vakcín Pfizer/BioNTech.

Očkovanie bolo aj pojazdné

Trnavský samosprávny kraj ako prvý na Slovensku spustil 16. apríla 2021 očkovanie prostredníctvom výjazdovej očkovacej služby. Prioritne slúžila na očkovanie klientov a zamestnancov v domovoch sociálnych služieb. Výjazdová očkovacia služba (VOS) navštívila 90 zariadení sociálnych služieb a v nich podali dávku 3.673 klientom. Postupne boli služby mobilnej očkovacej jednotky ponúknuté seniorom, imobilným a ťažko chodiacim obyvateľom v 218 obciach a v desiatke veľkých firmách pre potreby hromadného očkovania zamestnancov. Výjazdová očkovacia služba  podala vakcínu skoro 34-tisíc krát.

Riaditeľka Odboru zdravotníctva Úradu TTSK Lucia Šmidovičová doplnila, že „vzhľadom na pokles záujmu o očkovanie župa utlmila činnosť svojich veľkokapacitných centier. Ostávame pripravení očkovať výjazdovo a súčasne sa koordinujeme s nemocnicami a poliklinikami, respektíve ambulanciami, kde sa pokračuje v podávaní vakcín.“

Samospráva sa stará aj o psychiku svojich obyvateľov

Župa do domácností obyvateľov distribuovala dve čísla bezplatného magazínu Zdravá župa. Zameriaval sa na prevenciu ochorenia Covid-19, ako aj na praktické tipy a triky na zlepšenie si psychickej kondície alebo online vzdelávania. Aktuálne prebehla distribúcia letáku s informáciami, ako zvládnuť nákazu omikonom. Na webovej stránke zdravazupa.sk boli doplnené informácie o aktuálnej dostupnosti lekárov, elektronickom objednávaní na vyšetrenie, ako aj otváracie hodiny pohotovostí a lekární. Taktiež obyvatelia nájdu aj rady, ako požiadať o pandemické nemocenské.

TTSK: VOC na Strednej zdravotníckej škole v Trnave

S poskytovateľmi ambulantnej zdravotnej starostlivosti sa župa dohodla na dočasnej službe nad rámec ich ordinačných hodín, a to do 16. hodiny. Lekári boli požiadaní, aby v maximálnej miere využívali elektronický recept. V prípade, že sa obyvatelia opakovane nevedia skontaktovať so svojím lekárom, môžu požiadať o recept na lieky prostredníctvom župného online formulára, ktorý bol vytvorený špeciálne na tento účel. Pacient bude informovaný kde a kedy si môže lieky vyzdvihnúť.

Župa od začiatku pandémie pomáha aj s distribúciou ochranných pomôcok do zariadení sociálnych služieb. Rozdistribuovala už viac ako 52-tisíc ochranných oblekov, viac ako milión rúšok a rukavíc, cez 300-tisíc antigénových testov, ale aj ochranných štítov a dezinfekcií.

Zdroj: TS


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár