Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Župa poskytuje bezplatnú službu domáceho tiesňového volania už 300 klientom

Napísal na 27. decembra 2022

TTSK. Trnavský samosprávny kraj spustil pred dvoma rokmi bezplatnú službu domáceho tiesňového volania. Je určená pre samostatne žijúcich obyvateľov župy. Seniori, zdravotne znevýhodnení obyvatelia a čakatelia na umiestnenie do zariadenia sociálnych služieb majú vďaka nej možnosť pokračovať v samostatnom bývaní v domácnosti. V prípade núdze iniciujú tiesňové volanie jednoduchým stlačením prenosného tlačidla. Aktuálne službu využíva 300 obyvateľov kraja, ku ktorým sa na budúci rok pridá ďalšia stovka.

„Už dva roky zvyšujeme osamelo žijúcim seniorom, a aj ich blízkym, pocit bezpečia. Ponúkame im totiž možnosť zotrvať v ich prirodzenom domácom prostredí, a to prostredníctvom poskytovania služby domáceho tiesňového volania. Náš stanovený cieľ je, že do konca tohto roka zabezpečíme túto bezplatnú službu pre 300 obyvateľov trnavskej župy, sa nám podarilo naplniť. SOS tlačidlo využívajú ľudia už v 45 mestách a obciach po celom kraji. Doteraz urobili takmer 2.400 volaní, pričom až 65-krát bola privolali záchrannú zdravotnú službu. Na budúci rok poskytneme službu ďalším 100 obyvateľom,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

O službe tiesňového volania

Službu trnavská župa zabezpečuje prostredníctvom KIRA, Krajskej inovačnej rozvojovej agentúry, v spolupráci s Asociáciou samaritánov Slovenskej republiky (ASSR) od septembra 2020. Po vyvolaní tiesňového volania prostredníctvom tlačidla z ktoréhokoľvek miesta v domácnosti sa užívateľ dovolá vyškolenému personálu dispečingu ASSR, ktorý následne situáciu vyhodnotí a určí ďalší postup.

„Potenciálnych klientov služby identifikujeme v spolupráci s mestskými a obecnými samosprávami. Prijímame však aj individuálne žiadosti. O poskytnutie služby môžu záujemcovia požiadať poštou alebo elektronicky,“ uviedla koordinátorka projektu Lucia Vadovičová, ktorú je v prípade záujmu o ďalšie informácie možné kontaktovať na 0911 265 909 alebo vadovicova.lucia@kira.sk.

Tlačidlo tiesňového volania je ľahko prenosné a odolné voči vode a vlhkosti. Ľudia ho môžu nosiť na zápästí ako náramok alebo na krku ako prívesok. Telefonické spojenie s dispečingom po stlačení SOS tlačidla zabezpečí pevná základňa, ktorá sa v domácnosti nachádza na strategickom mieste. Všetky finančné náklady spojené s inštaláciou základne v domácnosti klienta, ako aj služby non-stop dispečingu hradí trnavská župa.

Zdroj: Tlačová správa

Označené ako

Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár