Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Začala sa výstavba letnej čitárne v najväčšej krajskej knižnici

Napísal na 13. marca 2022

TRNAVA. V marci sa začala výstavba letnej čitárne so zelenou strechou v areáli Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave. Do projektu trnavská župa ako zriaďovateľ knižnice investuje 319-tisíc eur. Práce by mali byť ukončené na jeseň tohto roka.

„Vďaka iniciatíve a investícii župy vznikne nový, atraktívny priestor pre oddych, vzdelávanie, kultúru a komunitné aktivity. Jeho súčasťou bude menšia konferenčná miestnosť s plnohodnotným sociálnym zázemím určená na knižné prezentácie a diskusie. Čitáreň plánujeme dokončiť na jeseň tohto roka. Celkovo do nej investujeme 319-tisíc eur,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Na mieste, kde vznikne budúca letná čitáreň momentálne prebiehajú búracie práce starých a nepoužívaných garáží, betónových plôch a pôvodného oplotenia. Zastrešenie objektu je navrhnuté jednoplášťovou vegetačnou plochou strechou s extenzívnou zeleňou.

Budúca podoba novej letnej čitárne

„Vzhľadom na potenciál i možnosti záhrady naša knižnica v úzkej spolupráci so župou zadala koncom roka 2019 projekt na vizualizáciu letnej čitárne v súlade s odporúčaniami krajského pamiatkového úradu. Som rád, že po absolvovaní ďalších krokov sa začína výstavba objektu. Vytvorenie nových multifunkčných priestorov bude pre nás a našich návštevníkov pekným darčekom k 95. výročiu fungovania knižnice,“ dodal riaditeľ Knižnice Juraja Fándlyho Pavol Tomašovič. 

Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave je najväčšou verejnou knižnicou v Trnavskom kraji. Sídli v historickej budove z roku 1915, ktorú projektoval významný architekt Milan Michal Harminc. Knižnica registruje každý rok takmer 11-tisíc nových čitateľov rôznych vekových skupín a viac ako 130-tisíc návštevníkov. Záhrada je počas letných dní priestorom pre literárne stretnutia a prázdninové podujatia pre deti.

„V nadväznosti na túto investíciu v lete začneme aj s revitalizáciou samotnej záhrady a jej prepojenia s Ružovým parkom mostíkom cez Trnávku. Tým dôjde k zatraktívneniu celého verejného priestoru,“ doplnil župan Viskupič.

Zdroj: TS


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár