Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/3/4/34db1509-ab11-40d3-bf5d-a7b864638c6c/aetter.sk/web/wp-config.php on line 75

Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/3/4/34db1509-ab11-40d3-bf5d-a7b864638c6c/aetter.sk/web/wp-config.php on line 76
Z dievčaťa na ženu, rozhovor so speváčkou Fejbs » Rádio AETTER
Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Z dievčaťa na ženu. rozhovor so speváčkou Fejbs o svojom EP Hviezdy

Napísal na 2. marca 2024

Ďalším hosťom Aetter rozhovorov je speváčka a reperka Fejbs. Prezradila nám napríklad kto ju motivoval k tvorbe a ako vníma ženský rap.

Fejbs, vlastným menom Martina Fabová, je speváčka a rodáčka z Trnavy. Koncom minulého roka vydala nové EP s názvom Hviezdy. Na slovenskej scéne pôsobí už niekoľko rokov. Okrem jej albumov Fabka a Arytmia, má na konte aj mnoho spoluprác so slovenskými interpretmi.

Myslíš si, že ľudia v dnešnom svete občas brzdia svoje emócie?

Myslím si to na sto percent, pretože sa stretávam s ľuďmi, s ktorými nie som dohodnutá, a vidím na nich, že sklonia hlavu, keď sa povie niečo veľmi úprimné. Ľudia častokrát nechcú počuť pravdu alebo to úprimné zdieľanie zo srdca, čo ma mrzí. Každou skladbou sa snažím dať von niečo, čo tým ľudom možno povie – dneska to dám, dneska poviem to, čo si myslím.

Ako ťa vnímajú tvoji fanúšikovia?

Ono je to ako kedy. Ja som mala v poslednom období veľa hejterov, a to pretože som si dovolila povedať o sebe, že som najlepšia reperka na Slovensku. Nikto na to nepozerá tak, že som si to naozaj rokmi vydobyla a naozaj to žila. Ale ľudia čo mi píšu, tak ma naozaj podporujú hlavne v tom, nech idem ďalej, že som silná a nech sa držím. Za čo im veľmi pekne ďakujem.

Byť slovenská reperka nie je ľahké, vybrala si si ťažšiu cestu zámerne?

Nie. Ja som si vybrala rap, pretože som si prechádzala naozaj veľmi ťažkým obdobím od mojich pätnástich rokov. Ja som došla k tomu tak, že som si povedala, že ja to musím zarepovať, aby ma bolo viac počuť, aby to ľudia lepšie pochopili ako keď to zaspievaš. Pri speve je tam tá nežnosť a jemnosť, lenže ja som bola tak nešťastná, aby bolo zo srdca cítiť, že to myslím vážne.

Cítiš, že si ako slovenská reperka ohrozený druh?

Určite, je to veľmi zaujímavá pozícia, pretože 50% ľudí na Slovensku si myslí, že reperka by mala byť sexy, byť šmrncovná a in. Ďalších 50% hovorí to, čo si myslím ja. Reperka má byť prežitá žena, bohužiaľ. Vyjadrovať pocity a bolesť cez ten text. Nie je to úplne iba o tom byť trendy, čo je dnes v móde. Je to aj o tom si to prežiť. Nikomu to samozrejme neprajem, ale zároveň ma aj mrzí, že tu nemáme ďalšiu takú reperku, ktorá by naozaj vyslovila svoje pocity nahlas.

Pomohol ti niekto, aby si to mala o niečo ľahšie? Napríklad SIMA.

Ja som so Simou mala začiatky v podstate také isté. Pre mňa bola Sima hlavne speváčkou. Mňa skôr motivoval Torula a Boy Wonder, z Trnavy, pretože som začala počúvať viac inej repovej muziky ako bola komerčná, a to ma namotivovalo k tomu, ako a či to mám robiť. Bola som hanblivá a Torula mi povedal, že poď, daj to, uvidíš, bude to dobré – a bolo to dobré.

Ak vás o speváčke a reperke Fejbs zaujíma napríklad:

  • viac z jej osobného života,
  • jej vzťah s Robom Grigorovom,
  • budúce plány a projekt na školách,
  • na čo je hrdá.

Celý zaznám rozhovoru so speváčkou Fejbs nájdete na Spotify – Aetter ROZHOVORY.

Označené ako