Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

7 tipov, kam na výlet v okolí Trnavy

Napísal na 12. apríla 2024

Začala jar a spolu s ňou aj prvé slnečné dni. Preto sme si pre vás pripravili 7 tipov kam na výlet v okolí Trnavy.

Slovensko je plné zaujímavých miest. Inak na tom nie je ani okolie Trnavy, v ktorom sa nachádza množstvo pamiatok a prírodných úkazov, ktoré ponúkajú spojenie príjemnej prechádzky a autentického zážitku. V tomto článku by sme vám chceli predstaviť zopár z nich.

Hrad červený kameň

Prvá destinácia sa nachádza v obci Častá. Hrad Červený Kameň sa nachádza 24 kilometrov od Trnavy v Malých Karpatoch. Dostanete sa sem autobusom, ktorý vás vysadí neďaleko hradu, ale aj autom, ktoré môžete zaparkovať priamo na mieste na bezplatnom parkovisku. V areáli nájdete reštauráciu Taverna pod baštou a na nádvorí sa nachádza aj Hradná kaviareň.

Ak sa chcete dozvedieť o histórii hradu, môžete si vybrať zo štyroch prehliadkových oblúkov alebo sa bezplatne prejsť po nádvorí hradu a jeho okolí. V priestoroch hradu sa nachádza múzeum, ktoré zobrazuje vývoj bytovej kultúry šľachty a meštiactva. O nadchádzajúcich podujatiach či výstavách sa dočítate na oficiálnej stránke hradu.

výlet v okolí Trnavy
Pohľad na hrad Červený Kameň. Zdroj: Instagram/hradcervenykamen

Kláštor Katarínka

Prechádzku si môžete urobiť aj k ruinám starobylého Kostola a Kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej. Nájdete ho na západnom Slovensku v lesoch Malých Karpát 20 kilometrov severne od Trnavy. Dostanete sa sem pešo a na výber máte tri trasy, z Naháča vás cesta po modrej turistickej trase zavedie ku kláštoru za 40 minút, ale ak chcete dlhšiu prechádzku prírodou, môžete ísť z Dechtíc alebo z Dobrej vody, odkiaľ cesta trvá približne 80 minút.

Občianske združenie KATARÍNKA v spolupráci so Združením kresťanských spoločenstiev mládeže, tu konajú každoročne počas leta tábory pre mladých. Cieľom tohto projektu je záchrana ruín pred zrútením a zakonzervovanie múrov, komplexný archeologický, historický, pamiatkový aj geofyzikálny výskum a iné. Ak vás zaujíma história kláštora a tento projekt, prečítať si o ňom môžete na oficiálnej stránke.

výlet v okolí Trnavy
Pohľad na kláštor Katarínka v Malých Karpatoch. Zdroj: Youtube/GoskiSlovakia

jaskyňa driny

Ak vás zaujímajú prírodné úkazy, odporúčame navštíviť jaskyňu Driny. Od Trnavy je vzdialená 20 kilometrov a dostanete sa k nej aj autobusom. Ak sa vyberiete autom, zaparkovať môžete kilometer od dediny Smolenice pri rekreačnom stredisku Jahodník. Vzdialenosť jaskyne od parkoviska je približne jeden kilometer lesnou cestou a trasa zaberie asi 20 minút. Na západnom Slovensku je to jediná sprístupnená jaskyňa a nájdete v nej sústavu užších puklinových chodieb s čarokrásnou kvapľovou výzdobou.

smolenický zámok

Pôvodný hrad, z ktorého je už v dnešnej dobe zámok, môžete navštíviť v Smoleniciach. Zámok je síce jeden z najmladších na Slovensku, no jeho romantický vzhľad láka mnohých turistov. Cesta k nemu je nenáročná. Priamo autom sa naň nedostanete, avšak v obci môžete zaparkovať a príjemnou prechádzkou cez park, ktorá vám zaberie približne 15 minút sa dostanete priamo k zámku.

Okrem krásneho prostredia a prehliadok ponúka táto historická pamiatka aj catering, kongresové služby či svadby. Viac o službách a histórii sa môžete dozvedieť na priamo stránke Smolenického zámku.

Hvezdáreň a planetárium M. R. Štefánika

Neďaleko Trnavy v Hlohovci nájdete planetárium M. R. Štefánika, ktoré už vyše 50 rokov vykonáva osvetovú, vzdelávaciu, popularizačnú a vedeckú činnosť v oblasti astronómie. Observatórium ponúka pre školy a verejnosť viacero programov, ku ktorým sa radia pozorovania, prednášky, semináre, prezentácie pozorovaní, premietania odborných i vzdelávacích filmov, či fotogalérie z pozorovaní. Nájdete tu druhý najväčší ďalekohľad na Slovensku a o pozorovaniach, ktoré planetárium vykonáva sa môžete dočítať aj v odbornej časopiseckej literatúre.

V sále s kapacitou 56 miest je možne premietať na kopulu umelú oblohu, Slnko, Mesiac, planéty, hviezdy viditeľné voľným okom, Mliečnu dráhu a to všetko v rôznych ročných obdobiach a zo zemepisných šírok od severného po južný pól. Ak sa chcete dozvedieť viac informácii o hvezdárni, odporúčame navštíviť ich oficiálnu stránku.

výlet v okolí Trnavy
Nafukovací model Zeme a kométa C/2022 E3 ZTF. Zdroj: Instagram/hpmrshlohovec

Rozhľadňa Alexandra Filípka na Veľkej Homoli

Výlet v okolí Trnavy na vás čaká aj nad mestom Modra, kde môžete nájsť rozhľadňu, s krásnym výhľadom, spojenú s dobrou turistikou. Postavená je v modernom štýle a jej výška je 20,4 metra. Ponúka výhľad na okolité Malé Karpaty, ale tiež na Podunajskú nížinu, Biele Karpaty, Považský Inovec, Tribeč, Strážovské vrchy, Vtáčnik, Veľkú Fatru, Pohronský Inovec, Východné Alpy v Rakúsku, Pavlovské vrchy a Chřiby na Morave. Cesta k rozhľadni je dlhšia a zaberie vám približne tri hodiny.

výlet v okolí Trnavy
Rozhľadňa Alexandra Filípka na Veľkej Homoli. Zdroj: Youtube/Malekarpaty.travel

hlbočiansky vodopád

V Smoleniciach môžete nájsť aj prírodný úkaz a to konkrétne Hlbočiansky vodopád. Najbohatší je v období jari, kedy sú výdatné dažde. Voda z neho padá z výšky 9 metrov. Po dopade mizne v podzemí a vynára sa v tesnej blízkosti Smoleníc, vďaka čomu mohla vzniknúť už spomínaná jaskyňa Driny. Trasa k nemu je nenáročná, vhodná aj pre deti a zaberie vám približne 30 minút.