Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Vráťme sa spoločne v čase. Krátkometrážny film, Spýtaj sa Vašich 89, ti priblíži Nežnú revolúciu

Napísal na 8. decembra 2019

November 1989 napísal mnohé príbehy a prepísal samotné dejiny. Vďaka pádu komunizmu sme pocítili čo je sloboda.

Väčšina z nás si obdobie Nežnej revolúcie nepamätá. Mnohí sme sa narodili až do obdobia čerstvej slobody. V hlavách sa nám utvárajú mnohé otázky, na ktoré je ťažké nájsť odpovede. „Čo sa vtedy dialo? Ako si ťažké časy pamätajú ľudia? Čo robili a ako sa žilo?“ pýtame sa.

My na tieto otázky máme odpovede. Stačí zavítať 10.12. 2019 na pôdu Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Mladá režisérka, Barbora Berezňáková, predstaví krátkometrážny dokumentárny film s názvom Spýtaj sa Vašich 89. Živé zápisky udalostí, ktoré spôsobujú zimomriavky, máte možnosť okúsiť v malom kine na Skladovej o 15. hodine.

Kapitoly socializmu budú naveky ukryté v pamäti ľudí. Práve vďaka nim vznikol spomienkový film. Bežní a nevinní ľudia lovili vo svojich spomienkach. Silné ľudské osudy a skúsenosti, ktoré sú zakorenené v našej krajine, ju posúvajú neustále vpred.

Skupina šikovných dievčat prišla so skvelým projektom. Vytvorili on-line pamätník, ktorý sa snaží o podnietenie dialógu medzi mladými ľuďmi a ich rodičmi či starými rodičmi, susedmi a známymi.

Zákaz cestovania, sloboda prejavu, výberu hudby či literatúry. Obmedzenia, ktoré určovali chod nepríjemných udalostí, si účastníci filmu prežili na vlastnej koži. Dnes majú príležitosť o tom porozprávať aj nám. Chcú vzbudiť v mladých ľuďoch zvedavosť o dejiny, poučiť nás a poukázať na hodnotu života. Príležitosti aké máme dnes, oni nemali. Spoznajme ich a vzdajme im vďaku.

Zdroj: facebook, spytajsavasich.sk


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár