Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Vo Veľkej Mači vznikne Pamätník slobody slova

Napísal na 20. marca 2023

TTSK. Dom vo Veľkej Mači začínajú búrať, na jeho mieste postaví župa Pamätník slobody slova.

Na želanie pozostalých zbúrajú dom na mieste tragickej smrti novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Trnavský samosprávny kraj následne na pozemku postaví Pamätník slobody slova. Návrh vzišiel z výtvarno-architektonickej súťaže. Pracovníci začnú búrať dom v utorok 21. marca 2023 o 9.00 hod. a ich realizáciu zabezpečí spoločnosť Hrachostav s.r.o bezplatne.

„Minulý mesiac uplynulo päť rokov od vraždy dvoch mladých ľudí. Považujem za dôležité si ich pamiatku neustále pripomínať, a to najmä v dobe, keď význam slobody slova a jej zneužívania je viac ako aktuálny. Cieľom našej župy je vytvoriť pietne miesto, ktoré bude pripomínať ich odhodlanie a zároveň niesť silný odkaz pre budúce generácie. Aktuálne prebieha likvidácia všetkých objektov na pozemku vo Veľkej Mači tak, ako si to želali pozostalé rodiny. Výstavba, ako aj následná správa a údržba pamätníka, sa bude realizovať z rozpočtu župy,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič. Župa plánuje s výstavbou pamätníka začať v priebehu budúceho roka.

Návrh ponúka pohľad do budúcnosti

Víťazný návrh pamätníka s názvom Záhrada pochádza od tvorcov Benjamína Brádňanského, Víta Haladu a Martina Piačeka. Ten pracuje s naklonením pozemku, čo evokuje pocit nerovnováhy, vychýlenia a trvalej zmeny. Budúce pietne miesto bude na jednej strane pripomínať udalosti z minulosti, no na druhej strane ponúkne priestor na reflexiu a pohľad do budúcnosti.

Do súťaže bolo prihlásených 30 návrhov. Podmienky súťaže splnilo 27 z nich a posudzovala ich deväťčlenná porota zložená z odborníkov z oblasti architektúry a výtvarného umenia, členov pozostalých rodín a trnavského župana. Viac informácii o súťaži i víťaznom návrhu je zverejnených na www.slobodaslova.sk.

Návrh Pamätníka slobody slova vo Veľkej Mači. Zdroj: slobodaslova.sk

Odkazy pretrvávajú do súčasnosti

V roku 2018 trnavská župa udelila novinárovi Jánovi Kuciakovi a jeho snúbenici Martine Kušnírovej Cenu slobody Antona Srholca in memoriam. Koncom roka 2019 na ich počesť zorganizovala konferenciu Slovensko proti všetkým mafiám, na ktorej vystúpili slovenskí aj talianski novinári a právnici.

Odhadovaná cena výstavby Pamätníka slobody slova je 388 220 eur s DPH.

Zdroj: Tlačová správa


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár