Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/3/4/34db1509-ab11-40d3-bf5d-a7b864638c6c/aetter.sk/web/wp-config.php on line 75

Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/3/4/34db1509-ab11-40d3-bf5d-a7b864638c6c/aetter.sk/web/wp-config.php on line 76
Rádio Aetter oslávilo Vianoce vlastnou piesňou
Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Rádio Aetter oslávilo Vianoce vlastnou piesňou

Napísal na 24. decembra 2023

Náš tím rádia Aetter znova ukázal, že je kreatívny v rôznych smeroch. Tentokrát sme prišli s novou skladbou, ktorá oslavuje Vianoce.

Ako každý rok, rovnako aj tento sa náš tím rádia Aetter zišiel a okrem spoločne strávených chvíľ na poslednom teambuildingu tohto roku sme napísali a naspievali vianočnú skladbu. Táto tradícia je u nás v rádiu už 11 rokov, a to konkrétne od roku 2012, kedy sme publikovali prvú Vianočnú skladbu. „Dovolím si tvrdiť, že sme sa za celé tie roky naozaj zlepšili. Každý rok sa snažíme prespievať inú vianočnú klasiku a tentokrát sme prespievali pesničku Snowman od Sie,“ opisuje Viktória Hudáková.

Text a tvorba piesne

Na tvorbe sa podieľalo viacero redaktorov a moderátorov, a či už sú to speváci alebo nie, všetci dali ruku k dielu. Text napísali a pripravili Viktória Hudáková spolu s Barborou Hudákovou. „Písanie textu našej vianočnej pesničky je vždy tak trochu náročné. Anglické pesničky totiž znejú trochu inak ako slovenské, takže napasovať text je miestami ťažké. Okrem toho, všetky vianočné pesničky majú veľmi podobný text – svetielka, sneh, perníky. Prísť s niečím novým teda nie je pre nás, laikov, jednoduché,“ popisuje tvorbu textu Viktória.

Michal Ďurica pomáhal okrem nahrávania aj moderátorom a redaktorom s výberom správneho tónu, ktorý by sedel do skladby. Zdroj: Roman Miča

S nahrávaním pomáhal technik rádia Aetter – Michal Ďurica. Ten sa postaral aj o postprodukciu a skladbu okrem nahrávania aj postrihal, a podľa potreby aj upravil. „Veľmi sa mi páčil prístup Miša, ktorý dbal na detaily a neuspokojil sa s priemerom,“ opisuje Michalovu prácu Viliam, pričom sa s jeho tvrdením zhodli všetci, a s nadšením vyzdvihujú jeho prácu, na ktorej si dal záležať.

Nahrávanie a výsledok

Vianočná pieseň rádia Aetter sa tento rok dokopy nahrávala okolo troch hodín. Hlavným hlasom je Viliam Pavuk, ktorý jednoznačne prekvapil všetkých, a to najmä dynamikou, s ktorou naspieval svoje časti. Viliam niečo takéto robil prvýkrát, no je spokojný s výsledkom a tvrdí, že ako aj ostatní, tak aj on dal do toho maximum.

Počas večera sme mali aj „Secret Santu“, vďaka čomu vznikla ešte viac autentická a sviatočná atmosféra. Zdroj: Roman Miča

Nahrávanie tiež všetci opisujú ako skvelú skúsenosť, počas ktorej skúšali rôzne výšky, tóny ale aj rôzne hlasy. „Zo žartu som nižšie a amatérsky nasadil hlas, a produkčnému sa to páčilo,“ opisuje Tadeáš. Nevyhli sa ale ani tomu, že museli niekoľkokrát prespievať svoje časti. „Chvíľku trvalo, kým sme našli pasáž, ktorá by mi sedela. Strávila som tam asi 20 minút, pričom som sa pokúšala trafiť aspoň jeden tón z dvoch veršov,“ približuje Barbora.

S tým sa stotožňuje aj Martin a približuje: „Keďže som na niečom takomto spolupracoval prvýkrát, a nie som spevák, tak som svoje pasáže nahrával niekedy aj na desať pokusov. Trvalo to dlhšie, než som čakal, ale chápem, že Michal si chcel dať na výsledku záležať.“

Nahrávanie bolo miestami náročné, keďže originál pesničky nie je práve najjednoduchšia melódia, a chvíľku trvalo, kým sme, akoby povedal náš technik, „zadefinovali tón”. Koniec koncov to ale vypálilo celkom dobre. S Viki sme naspievali vokály do refrénu, a to bolo čerešničkou na torte. Všetci sme spievali s radosťou a chtíčom spoločne vytvoriť aj tento rok niečo pekné,“ zhodnocuje Bianka to, ako vznikala vianočná pieseň rádia Aetter.

Pieseň sme naplánovali presne na Vianoce na našom YouTube a už teraz si ju môžete pokojne vypočuť, ako aj všetky naše skladby. Okrem vyhladených vrások, ako sa spieva v piesni, vám celý tím rádia Aetter praje aj krásne a pokojné sviatky.