Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Vernisáže diel z verejného priestoru Trnavy

Napísal na 3. marca 2022

TRNAVA. Trnavské galérie otvárajú začiatkom marca výstavy venované umeniu vo verejnom priestore. Diela z tvorby umelcov pôsobiacich v Trnave si môžete pozrieť od štvrtka 3. marca v Galérii Jána Koniarka a o týždeň neskôr aj v exhibícii fotografií s názvom Trnavské sochyzmy v Čepan Gallery v priestoroch Nádvoria.

Stará Trnava: Reliéf na fasáde. Autori Jozef Dóka st. a Bartek

Obe prinášajú kritický pohľad na umenie z druhej polovice minulého storočia vo verejnom priestore a predstavujú jeho vývoj v čase. V expozícii Galérie Jána Koniarka nájdete od 3. marca výstavu významného slovenského autorského kolektívu Jozef Dóka st.- Július Bartek, ktorá je plná znakov dobových tendencií a ideológií. Autori spoločne navrhli a zrealizovali výtvarné riešenia predovšetkým vo verejnom priestore v rámci celého Slovenska, no špeciálne však v Trnave.

Pre Trnavčanov môže byť z ich tvorby známy napríklad vítač na Linčianskej ulici na začiatku Trnavy, ktorý je menej tradičnou kombináciou betónu a plechu. Ich dielom sú však aj konzervatívnejšie okenné vitráže na Divadle J. Palárika či mozaika na fasáde Kina Hviezda, hovorí Alexander Prostinák, zastupujúci riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism. Dvojica architektov tiež realizovala ikonické hliníkové reliéfy na Dome kultúry. Tie boli zvárané vo vtedajšom národnom podniku TAZ v Trnave,‟ vysvetľuje Miroslav Beňák, architekt, aktivista a zakladateľ OZ Čierne diery.

Vernisáž výstavy Jozef Dóka st. – Július Bartek: 1959 – 1991,ktorej kurátorom je Filip Krutek,sa uskutoční vo štvrtok 3. marca od 18:00 hod. v Galérii Jána Koniarka v Trnave. Súčasťou výstavy je aj voľná maliarska tvorba oboch autorov.

Dom Kultúry: Hliníkové reliéfy. Autori Jozef Dóka st. a Bartek

O týždeň neskôr, vo štvrtok 10. marca, sa bude konať vernisáž k výstave s názvom Trnavské sochyzmy. Jej kurátor Adrián Kobetič predstaví diela nachádzajúce sa vo verejnom priestore mesta Trnavy prostredníctvom fotografií vybraných sôch a reliéfov zachytených objektívom Petry Klembarovej-Adamkovej. Priblíži tak rozličné témy a formy sochárstva, respektíve to, ako sa menilo.

Diela z obdobia medzi rokmi 1948 – 1989 sú (často právom) nálepkované ako socialistické. Dnes obdivujeme staršie pamiatky, lebo už od nich máme odstup. Ten mnohým ľuďom pri umení socializmu chýba,“ hovorí Adrián Kobetič, mestský kurátor a zároveň aj kurátor výstavy Trnavské sochyzmy a dodáva, že „v súčasnosti sa čoraz viac pozornosti sústredí na dôležitosť tvorby životného prostredia a to aj prostredníctvom umenia. Na rozdiel od napríklad barokových sôch sa tie, ktoré boli vytvorené za uplynulých sto rokov, netešia takému veľkému záujmu.“

Pamätník Antona Bernoláka (autor sochy Ján Koniarek). Zdroj: Región Trnava

Vystavené fotografie dokumentárne zachytávajú stav trnavských sôch pre pripravovanú publikáciu mapujúcu umelecké diela 20. storočia vo verejnom priestore. Je na nich zachytený napríklad Pamätník M. R. Štefánika, ktorého autom je Ján Koniarek, a ktorý je momentálne umiestnený na Námestí SNP v Trnave, no niekoľkokrát už zmenil svoje miesto.

Výstava Trnavské sochyzmy bude otvorená do 30. apríla 2022 v Čepan Gallery, malej nezávislej galérii, ktorá sa nachádza na Štefánikovej 3 v priestoroch Nádvoria.

Zdroj: TS


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár

Váš email nebude publikovaný. Povinné polia sú označné *WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com