Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Večer s Tomom Nicholsonom

Napísal na 24. októbra 2014

TRNAVA. V stredu (22.10.2014) pred ôsmou večer sa pri dobre známom trnavskom Artklube začali podozrivo zhlukovať skupinky mladých študentov. Nie, tentokrát nešlo o žiadny hudobný koncert.  Na podnet časopisu Attelier, priestory Artklubu poctil svojou návštevou investigatívny novinár Tom Nicholson, aby nám objasnil niečo o budúcnosti slovenských médií.

Bolo pár minút pred ôsmou hodinou a bočná miestnosť  (zvyčajne určená na koncerty) sa začala veľmi rýchlo plniť. Našťastie sme chytili posledné miesta na sedenie, no nie každý mal toľko šťastia. Väčšinu zvedavých študentov neodradilo ani státie ani drobné technické nedostatky (v podobe nefungujúceho mikrofónu) a na besede ostali od začiatku do konca.

Tom dorazil asi o štvrť na deväť s veľkým pivom a širokým úsmevom. Otázky mu kládla Magda Švecová, šéfredaktorka študentského dvojtýždenníka Attelier, ktorá celý event zorganizovala. Bol to prvý attelier event v tomto roku.

Najhorúcejšou témou bola určite budúcnosť SME, najčítanejšieho denníka na Slovensku. Sám Nicholson podotkol, že napriek tomu, že situácia je vážna, zbytočne sa všetko nafukuje. Hoci je pravda, že denník SME momentálne zažíva veľmi  ťažké časy vzhľadom na príchod nového neželaného spolumajiteľa, média pod palcom oligarchov nie sú v našich zemepisných šírkach žiadnou novinkou. Všetky média sú kýmsi ovplyvnené. Bez výnimky.

Samozrejme na besede padla otázka smerovaná na tvorbu nového nezávislého média Matúša Kostolného a ostatných redaktorov, ktorí sa nadobro rozhodli SME opustiť. „Je ťažké vytvoriť nové médium bez akejkoľvej finančnej podpory. Myšlienka je pekná, ale vskutku nepredstaviteľná,“ vyjadril sa Tom popíjajúc z piva. Nie je na mieste odsudzovať ani kvalitných novinárov, ktorí v SME naďalej ostali. Predstavte si, že zo dňa na deň prídete o teplé miesto v kancelárii a pravidelný mesačný plat.

Budúcnosť médií sa nejaví až tak čierno ako je prezentovaná. Sám Nicholson sa na jednom zo svojich blogov vyjadril: „Ak má nezávislá žurnalistika v našej krajine prežiť, novinári musia držať pohromade, tvrdšie pracovať a utiahnuť si opasky. Cesta vpred je síce hrboľatá, nie však zarúbaná.“ tom-nicholson

Na besede sa nezabudlo ani na školstvo. Tom, ktorý pred pár rokmi prednášal na univerzite, sa pozastavoval nad študentskou lenivosťou a neustálym kopírovaním článkov z internetu. Možno je to práve nespoplatneným školstvom, že si ho nedokážeme naplno vážiť. Alebo súčasným trendom v získavaní titulov. Ktovie.

Tým, ktorí sa chcú skutočne vzdelávať, však škola nestačí a vyhľadávajú rôzne doplnkové aktivity, aby boli najlepší. Aj Nicholson prichádza s projektom slovenské centrum investigatívnej žurnalistiky“ v podobe kurzov pre všetkých milovníkov investigatívy. Začať by mali v januári, ale zatiaľ je projekt len v teoretickej rovine. 

Celý večer sa niesol v uvoľnenej atmosfére, čo dokazuje aj Tomova odpoveď na otázku prečo ostal na Slovensku a neodišiel za prácou naspäť do Kanady: „V Kanade je nuda. Tam je bežné, že na obálke novín sa objaví titulka o čudnom snehu. Slovensko ma v tomto smere potrebuje oveľa viac.“ A skutočne. Môžeme byť vďačný, že tak kvalitný novinár ako Nicholson je tu a informuje slovenských občanov o všetkom potrebnom.

text: Karin Fronková