Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

V trnavskom okrese pribudne centrum na spracovanie odpadu za milióny eur

Napísal na 23. februára 2020

Obyvatelia trnavského kraja ročne vyprodukujú 556 kg odpadu na hlavu. Vďaka spoločnosti ewia, a. s. sa bude toto číslo postupne znižovať.

Spoločnosť ewia, a. s. v máji minulého roka potvrdila vznik 5 Centier cirkulárnej ekonomiky (CCE) na Slovensku. Výstavba prvého centra bude v meste Šaľa, druhé postavia v okrese Trnava. Firma patrí do investičnej skupiny Wood & Company a výstavba každého centra ich bude stáť 120 miliónov eur.

Wood & Company na Slovensku vlastní aj spoločnosť KOSIT, ktorá nakladá s odpadom v Košiciach. Okrem týchto služieb pôsobí Wood & Company aj v oblasti zdravotníckeho tovaru, farmaceutického priemyslu, nehnuteľností a informačných technológií.

Centrum cirkulárnej ekonomiky spoločnosti ewia, a. s. Zdroj: ewia.sk

Zužitkovaný bude všetok odpad, čo znamená, že veľká časť sa vráti do výrobného procesu ako druhotné suroviny v potravinárskom, papierenskom, stavebnom, oceliarskom a sklárskom priemysle. Nerecyklovateľný odpad využijú na výrobu tepla a elektrickej energie v Zariadení na energetické využitie odpadu (ZEVO).

„Otvorením centra sa odpad prestane vyhadzovať na skládky a zaťažovať životné prostredie. Využije sa v prospech ľudí jeho vrátením späť do výroby alebo premenou na energiu. Inšpirovali sme sa predovšetkým Škandináviou, kde sú takéto zariadenia bežnou súčasťou života ľudí už niekoľko desaťročí,“ objasňuje Marián Christenko, generálny riaditeľ spoločnosti ewia, a. s.

Areál centra bude prístupný aj pre verejnosť. Zdroj: trnava-live.sk

Umiestnenie v lokalite Trnava bolo vybraté na základe rýchlo rastúcej životnej úrovne obyvateľstva, s ktorou priamo súvisí aj rast komunálneho odpadu. Pri takom rýchlom tempe rastu odpadu a postupnom zatváraní skládok musíme dlhodobo rátať aj s rezervnou kapacitou cca 110 tisíc ton, inak odpad v roku 2030 nebude mať kto v regióne spracovať, približuje Marián Christenko.

Predpokladané uvedenie centra do prevádzky sa odhaduje na rok 2026, pričom ponúkne prácu približne 200 zamestnancom.

Zdroje: ewia.sk, trnava.dnes24.sk, odpady-portal.sk


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár